2016 m. lapkritį startavo projektas „Švietimo gidas“. Tai atsiliepimų ir renginių portalas, kuriame pateikiama išsami informacija apie Lietuvoje veikiančias ugdymo įstaigas, renginius, užsiėmimus tėvams. Kalbamės su šio projekto sumanytoju, vienu iš VšĮ „Švietimo gidas“ steigėjų Konstantin Aleksandrovič.
– Kaip kilo mintis kurti tokį projektą?
Vertybes vaikas paima iš aplinkos. Pirmiausia – iš tėvų. Mūsų karta – sovietinėje ar postsovietinėje aplinkoje užaugusių žmonių karta. Mes nebuvome mokomi, kaip ugdyti vaikus. Mes nebuvome mokomi, kad žmogus pats savaime yra vertybė. Viskas, ką mes žinome – mūsų tėvų, draugų, giminaičių patirtis. Ne visiems aiškinta, kad vaikai kopijuoja mūsų elgesį. Ne visi supranta, kad mūsų veiksmai ir poelgiai turi įtakos vaiko tolesniam gyvenimui.
Tėvystės galima išmokti. Tačiau iš kur tėvai gali pasisemti žinių? Atrodo, informacijos daug, tačiau ji labai padrika. Taip kilo idėja rinkti ir dalintis informacija apie kursus, seminarus esamiems ir būsimiems tėvams. Netrukus atsirado bendraminčių, prie mūsų prisidėjo savanoriai, padedantys vystyti ir viešinti projektą.
Dirbdami prie projekto pastebėjome, kad vyksta daug nemokamų renginių apie sveikatą ir sveiką mitybą. Informaciją apie juos taip pat pradėjome talpinti portale. Manome, kad jei tėvai rūpinsis savo sveikata, sveika mityba, vaikas taip susiformuos sveikos gyvensenos įgūdžius.
– Jūsų portale tikrai daug informacijos apie vykstančius renginius ir užsiėmimus tėvams. Tačiau kartu daug dėmesio skiriate ir vaikų darželiams bei mokykloms.
Taip, ūgtelėjęs vaikas pradeda lankyti darželį, o vėliau – ir mokyklą. Šiuo metu aktyviai kuriame ugdymo ir švietimo įstaigų internetinį katalogą. Sistemoje jau esame patalpinę informaciją apie visas mokyklas ir darželius, apie 500 būrelių, 300 įstaigų tėvams, 16,5 tūkst. mokytojų. Kviečiame tėvus, mokinius ir mokytojus jungtis prie projekto ir rašyti atsiliepimus apie savo mokyklas, darželius, būrelius, mokytojus. Jau sulaukėme daugiau nei 2 tūkstančių atsiliepimų. Džiugina tai, kad turime daug teigiamų vertinimų. Vienas neigiamas komentaras buvo labai smagus: „Dažniau šypsokitės, mokytojau – jums taip tinka.“
Esame paskelbę TOP mokytojų, TOP mokyklų ir TOP vaikų darželių konkursus. Pagal balsavimo rezultatus atrinksime šauniausias mokyklas, mokytojus ir vaikų darželius įvairiuose miestuose ir savivaldybėse. TOP sąrašus sudarysime remdamiesi geriausiais įvertinimais pagal iš anksto numatytus kriterijus.
Labai dėkojame visiems, kurie skiria savo laiką ir dalinasi patirtimi. Kokybiški atsiliepimai bus neįkainojami tėvams, kurie renkasi ugdymo įstaigą ir mokytojus.
Dar labiau dėkojame ugdymo įstaigoms, kurios įsitraukė į mūsų projektą, aktyviai juo dalinasi savo bendruomenėse ir skatina grįžtamąjį ryšį. Turime ugdymo įstaigų, kurios per 3 mėnesius surinko net 100 atsiliepimų.
– Kai kurių tėvų nuomone, jeigu vaikas yra gabus, tai bet kurioje mokykloje jam gerai seksis, o jeigu niekam tikęs, tai visur bus blogai. Tokie tėvai daug nesvarstydami užrašo savo vaikus į arčiausiai namų ar darbo esančias mokyklas. Kokia Jūsų nuomonė?
Nėra niekam tikusių vaikų. Vaiko pažymiai – tik vienas iš jo vertinimo kriterijų. Svarbu ir vaiko emocinis intelektas, suformuotos vertybės. O kaip sakė Jacque Fresco, žmogaus vertybės priklauso nuo socialinės aplinkos, kurioje jis užaugo. Žmogus negimsta išauklėtu ar neišauklėtu – mūsų įgytos savybės ir įgūdžiai priklauso nuo vertybių, kurios mus supa.
Mūsų supratimu, žmogų galima prilyginti gyslelei, kuri yra tuščia gimus, bet kiekvieną akimirką po truputį yra užpildoma viskuo, kas yra aplink ją. Jos ypatumas yra tai, kad ji yra pripildoma be jokio filtro. Vaikas yra tarsi kempinė, kuri sugeria viską, ką gauna iš savo aplinkos. Mokykla, darželis, būreliai, būdami dalimi vaiko aplinkos, taip pat turi įtakos jam. Taigi labai svarbu tinkamai pasirinkti vaiko ugdymo įstaigą. O taip pat ir mokytoją ar auklėtoją, kurie užsiims su vaiku. Ar Jūsų vertybės sutampa su įstaigos ir mokytojo ar auklėtojo vertybėmis?
– Skelbiate ir straipsnius, ir mokyklų, darželių bei būrelių katalogus, ir renginių kalendorių, konkursus, užsiėmimus tėvams. Baigiant mūsų pokalbį gal galėtumėte apibendrinti, koks pagrindinis „Švietimo gido“ tikslas“?
Pagrindinis atsiliepimų ir renginių portalo „Švietimo gidas“ tikslas – duoti naudos ir tėvams, ir jų vaikams, o taip pat ir švietimo įstaigoms. Mes norime suteikti tėvams galimybę, remiantis kitų patirtimi, pasirinkti tinkamiausią švietimo įstaigą ir mokytoją, o švietimo įstaigoms sudaryti galimybę gauti grįžtamąjį ryšį iš tėvų ir vaikų. Taip jie galės tobulėti.
„Švietimo gidas“ skatina ne tik akademinio švietimo svarbą, bet ir vaiko asmenybės ir individualumo ugdymą, pagarbą tarp mokymosi proceso dalyvių, draugiškos ir produktyvios atmosferos užtikrinimą, vertybių ir sveiko gyvenimo būdo ugdymą. Mes taip pat tikimės perteikti tėvams jų aktyvaus ir vaisingo dalyvavimo kasdieniame vaiko gyvenime svarbą. To irgi reikia mokytis.
Dėkoju už pokalbį.
Kalbino Brigita Dovidaitė