Gruodžio 8 dieną LR Seimas gruodžio 15-ąją paskelbė atmintina – Lietuvos teismų – diena. Kaip tik tą ketvirtadienį Telšių rajono apylinkės teismo pirmininkė Vitalija Liauzginienė pakvietė žiniasklaidą aptarti 2016 metų Teismo darbą, pasidalyti mintimis ir paminėti Lietuvos teismų 98-ąsias metines.
Susitikime dalyvavo ir visi Telšių rajono apylinkės teisme dirbantys teisėjai: Audronė Alčauskienė, Tomas Pukšmys, Stefanija Sakalauskienė, Judita Staševičienė, Kristina Sušinskaitė bei teisėjo padėjėja, atsakinga už ryšius su visuomene, Aida Stulpinienė.
Gruodžio 15-oji – Lietuvos teismų diena
Telšių rajono apylinkės teismo pirmininkė teigė, jog šis susitikimas – puikus įrodymas, kad teismas yra viešas, pasitiki žiniasklaida ir vertina jos darbą.
„Savo gimtadienį nepriklausomos Lietuvos teismai skaičiuoja nuo 1918 m. gruodžio 15 d., kai, pirmajam Nepriklausomos Lietuvos teisingumo ministrui Petrui Leonui pasirašius įsakymą, buvo įsteigti Nepriklausomos Lietuvos teismai. Lietuvos teismuose gruodžio 15 d. kasmet buvo minima, o gruodžio 8 d., pritarus LR Seimui, gruodžio 15-oji paskelbta atmintina – Lietuvos teismų – diena. Šios dienos įteisinimas yra reikšmingas įvykis teismų bendruomenei, todėl tikiuosi, kad Teismų dienos įteisinimas skatins teisėjus ir teismo darbuotojus dar atsakingiau dirbti teisingumo labui“, – kalbėjo V. Liauzginienė.
Teismų reforma
Apie šiuo metu vykstančią teismų reformą Telšių rajono apylinkės teismo pirmininkė sakė, jog per 98-erius metus teismų sistema nuėjo sudėtingą reformų, pokyčių, vystymosi ir klaidų kelią, tačiau vis dar turi ką patobulinti. Pirmajame reformos etape buvo sujungti visi Vilniaus miesto apylinkių teismai į vieną Vilniaus miesto apylinkės teismą, Kauno miesto ir rajono apylinkių teismai – į Kauno apylinkės teismą, Šiaulių miesto ir rajono apylinkių teismai – į Šiaulių apylinkės teismą. Dabar žengiamas antrasis žingsnis – nuo 2018 m. iš dabar veikiančių 49 apylinkių teismų liks 12 teismų. Po antrojo reformos etapo įgyvendinimo veiks Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Plungės, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus regiono ir Vilniaus miesto apylinkių teismai. Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų administracinius teismus sujungus, liks vienas – Regionų administracinis teismas. Iš viso po antrojo reformos etapo Lietuvoje veiks du apygardų administraciniai teismai – Vilniaus apygardos administracinis teismas ir Regionų apygardos administracinis teismas. Prie Telšių rajono apylinkės teismo bus prijungti Mažeikių ir Akmenės rajonų apylinkių teismai. Tačiau tai nereiškia, kad Mažeikiuose ir Akmenėje neliks teismų. Sujungus teismus, teismo rūmų šalyje liks tiek pat, kiek yra dabar. Teismai ir toliau veiks tose pačiose vietovėse, bet jų administravimas bus vykdomas iš keliolikos pagrindinių centrų. Po reformos Telšių centriniuose teismo rūmuose dirbs 18 teisėjų (6 – Telšiuose, 4 – Akmenėje, 8 – Mažeikiuose), taip pat 45 valstybės darbuotojai (15 – Telšiuose, 11 – Akmenėje, 19 – Mažeikiuose), 34 darbuotojai pagal darbo sutartis.
V. Liauzginienė įsitikinusi, jos teismų reorganizavimu siekiama žmonėms sudaryti geresnes sąlygas kreiptis į teismą: „Nauja struktūra paspartins bylų nagrinėjimą, sudarys sąlygas specializuotis teisėjams, suvienodinti teisėjų darbo krūvį bei efektyviau panaudoti teismų žmogiškuosius ir materialinius išteklius.“
Teismo darbas 2016 metais
Telšių rajono apylinkės teisme iš viso dirba 30 darbuotojų, iš jų – šeši teisėjai. Nuo gegužės dirba naujas teisėjas Tomas Pukšmys. Teisėjai nagrinėja visų kategorijų bylas: baudžiamąsias, civilines ir administracinių teisės pažeidimų.
Šiais metais baudžiamųjų bylų gauta 494 (2015 m. – 531), civilinių bylų – 3 139 (2015 m. – 2 824), administracinių teisės pažeidimų bylų – 1 351 (2015 m. – 1 602), atlikta ikiteisminio tyrimo veiksmų 631 (2015 m. – 710). Vienam teisėjui vidutiniškai teko 82 baudžiamosios, 523 civilinės, 225 administracinių teisės pažeidimų bylos, atlikti 105 ikiteisminio tyrimo veiksmai. Vienam teisėjui vidutiniškai teko 830 visų kategorijų bylų ir 105 ikiteisminio tyrimo veiksmai.
V. Liauzginienė pažymėjo, jog teisėjų darbo krūviai yra labai dideli, tačiau džiaugėsi gerais teismo darbo rezultatais: „Šiais metais baudžiamosiose bylose priimtų nuosprendžių stabilumas yra 97,40 proc., civilinėse bylose priimtų sprendimų stabilumas – 99,86 proc. Tokie darbo rezultatai pasiekti ne tik teisėjų, bet ir visų teismo darbuotojų nuoširdžiu, sąžiningu darbu. Daug dėmesio skiriame ir asmenų aptarnavimo teisme kokybei.“
Naujienos
Naujoves pristatė teisėjo padėjėja, atsakinga už ryšius su visuomene, A. Stulpinienė.
Nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojo teisės aktų, t. y. Civilinio kodekso, civilinio proceso kodekso pasikeitimai, pertvarkantys fizinių asmenų veiksnumo apribojimo institutą. Teismas negali pripažinti fizinio asmens visiškai neveiksniu, yra nustatomos konkrečios sritys, kuriose asmuo neveiksnus (pvz., turtinių santykių srityse, susijusiose su pajamų ir išlaidų tvarkymu, įvairių sutarčių sudarymu ir kt.), taip pat asmeninių neturtinių teisinių santykių srityse (pvz., sveikatos priežiūros sritis, šeimos santykių sritis). Tokie pokyčiai leidžia užkirsti kelią įvairiems piktnaudžiavimams neveiksnumo srityje. Be to, negalią turintys asmenys įgijo daugiau teisių, nebeliko galimybių dėl nedidelio sutrikimo juos pripažinti neveiksniais.
Nuo 2016 m. vasario mėn. teismuose pradėjo veikti Integruota baudžiamojo proceso informacinė sistema (IBPS), kurioje kaupiami ikiteisminio tyrimo institucijų renkami duomenys. IBPS yra integruota į Lietuvos teismų informacinę sistemą LITEKO, ja naudojasi visi ikiteisminio tyrimo teisėjai ir teismo darbuotojai, tvarkantys ikiteisminio tyrimo duomenis. Teisėjai ar teismo darbuotojai IBPS gali susipažinti su ikiteisminio tyrimo institucijų parengta ir teismui perduota ikiteisminio tyrimo bylos medžiaga, registruoti savo atliktus ikiteisminio tyrimo veiksmus (skirti posėdį, registruoti posėdžio rezultatus ir kt.), kurti ar įkelti priimtus procesinius dokumentus.
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigalioja Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), pakeisiantis 1984 m. priimtą ir su pakeitimais šiuo metu galiojantį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Naujajame kodekse už administracinius nusižengimus pagrindine administracine nuobauda lieka piniginė bauda. Numatyta, kad asmeniui gali būti skirta ne mažesnė nei 10 Eur bauda, o maksimali piniginė bauda negali viršyti 6 000 Eur. Taip pat lieka tokios nuobaudos kaip įspėjimas, nemokami viešieji darbai. Tam tikros veikos, už kurias grėsė didelės baudos, yra kriminalizuotos ir priskirtos baudžiamiesiems nusižengimams (pvz., pasipriešinimas policijos pareigūnams, einantiems pareigas). Kodekse nustatyta nauja aplinkybė – mažas veikos pavojingumas. Esant šiai aplinkybei, asmuo nebūtų traukiamas administracinėn atsakomybėn, jam skiriama žodinė pastaba. Kaip administracinės nuobaudos nebebus taikomi administracinis areštas ir nušalinimas nuo darbo (pareigų). ANK numatyta ir naujų administracinio poveikio priemonių – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinį elgesį keičiančiose ir / ar kitose programose (kursuose), draudimas lankytis masiniuose renginiuose.
Svarbiausia – teisingas sprendimas
Teismo teisėjai pasakojo, jog baudžiamųjų bylų, tikėtina, sumažėjo dėl emigracijos, daugiau pasitaiko susitaikymo atvejų. Padaugėjo bylų dėl vagysčių, naujiena – bandymai „apgauti“ taromatus. Teisėjams tenka ne tik analizuoti bylas, bet gerai išmanyti ir verbalinę teisiamųjų asmenų kalbą – nesunkiai atskiria, kurio kalba nuoširdi, o kurio gailestis – apsimestinis.
Teisėja S. Sakalauskienė sako, jog nėra lengvų ar sunkių bylų, nes už kiekvienos slepiasi žmogaus likimas, emocijos. Po sudėtingų bylų geriausia atgaiva – tyla bažnyčioje. Darbe svarbiausia – teisingas sprendimas.
J. Staševičienė tvirtino, jog būtina atsakomybė: šiuo metu nagrinėja sudėtingą bylą, nes asmuo neprisipažįsta, tenka papildomai vykdyti ekspertizes ir pan.
Telšių rajono apylinkės teismo pirmininkė V. Liauzginienė kolektyvo vardu Naujaisiais metais visiems skaitytojams linki santarvės, pagarbos vienas kitam, supratimo ir kad nereikėtų varstyti teismo bei kitų teisėsaugos institucijų durų.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.
Gaila, tačiau ne kiekvienas teisėjas teisimąjame mato žmogų,o mato tik kodeksą ir jo straipsnius. Taip dažnai pasigendama šilto žmogiškumo ir supratimo…..Kaip patarlėj sakoma , kad VIENAS šaukštas deguto, sugadina VISĄ statinę medaus….nors tiek gerų eilinių teisėjų turime, pagarba JIEMS…
Nuoširdžiausi linkėjimai teisėjai Juditai Staševičienei.