Telšių rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad per pirmuosius du šių metų mėnesius rajone užfiksuoti 5 trichineliozės atvejai. Veterinarijos inspektoriai pataria imtis atitinkamų saugos priemonių.
Monika KRIŠČIŪNAITĖ
Aptikta ištyrus šernieną
Telšių r. VMVT viršininko pavaduotojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Laimonas Bagdonas pranešė, kad per sausį ir vasarį Telšių rajone užfiksuoti 5 trichineliozės židiniai: 3 kartus – Varnių seniūnijos ir 2 kartus – Tryškių seniūnijos miškuose. Paskutinį kartą trichineliozė nustatyta vasario 28-ąją Tryškių sen. Mickiškės k. apylinkėse sumedžiotam šernui.
VMVT duomenimis, per 2014-uosius metus Telšių rajone užfiksuota 15 trichineliozės atvejų.
Siekdami užkirsti kelią ligai plisti, Telšių VMVT veterinarijos inspektoriai rajono medžiotojų būrelių vadovams, privatiems veterinarijos gydytojams bei gyvulių laikytojams organizuoja seminarus ir moko, kaip atpažinti ligą, ją diagnozuoti, kaip teisingai paimti mėginius, likviduoti gaišenas ir t. t.
Svarbu tirti mėsą
Žmonės trichinelioze užsikrečia suvalgę nepatikrintos, termiškai tinkamai neapdorotos kiaulienos, šernienos, arklienos ar nutrijų mėsos, kurioje būna kirmėlių lervų. Šiais metais Telšių rajone užfiksuotas atvejis, kada valgydami trichinelioze užkrėstą mėsą susirgo keli tos pačios šeimos nariai.
L. Bagdonas pataria visiems gyventojams būti atsargesniems, laikytis visų įmanomų saugos priemonių. „Saugant savo ir kitų sveikatą, dėl trichineliozės būtina ištirti ne tik sumedžioto šerno, bet ir nuosavame ūkyje užaugintos kiaulės mėsą. Mėsą galima vartoti tik gavus patvirtinimą, kad joje trichinelių nerasta“, – teigia valstybinis veterinarijos inspektorius.
Pasak pašnekovo, nereikia bijoti pirkti mėsos parduotuvėse ar turgavietėse, visa čia prekiaujama mėsa yra patikrinta dėl trichineliozės. Tačiau reikėtų nepirkti nelegaliai pardavinėjamos mėsos, nesusigundyti pigesne mėsa, jos produktais. Kilus įtarimui, paprašyti, kad pardavėjas parodytų mėsą patvirtinančius dokumentus.
Pagrindiniai ligos platintojai – graužikai
Kadangi trichineliozės židiniai gausiai nustatomi gamtoje, L. Bagdono teigimu, svarbu apsaugoti kiaulių ūkius nuo laukinių gyvūnų patekimo, užtikrinti švarą ir tvarką.
Pagrindiniai trichineliozės platintojai gamtoje – graužikai, lapės ir usūriniai šunys. Todėl būtina ūkiuose naikinti graužikus, nuo kurių dažniausiai ir užsikrečia kiaulės, nutrijos ir kiti gyvūnai.
„Kiaules gali užkrėsti ir medžiotojai, jas šerdami žaliomis medžioklės laimikių atliekomis, kurios gali būti užkrėstos trichinelėmis. Todėl sumedžiotų arba kritusių laukinių plėšrūnų, graužikų, valkataujančių šunų ir kačių kūnus reikia sudeginti arba giliai užkasti, kad jų nesuėstų kiaulės ar laukiniai gyvūnai“, – informavo valstybinis veterinarijos inspektorius.