Respublikos gatvėje statomos Telšių meno mokyklos jau daug metų nekantriai laukia mokytojai, vaikai ir jų tėvai. O kol darbai su pertraukomis vyksta, ugdymo įstaigos moksleiviai ir pedagogai glaudžiasi Telšių vyskupijai priklausančiame pastate Katedros a. Nusivylimo pastarąja jaunųjų muzikantų įsikūrimo vieta neslėpė į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją paskambinusi telšiškė.
Moteris teigė nebegalinti ramiai stebėti, kokia nepagarba mūsų jaunimui ir juos ugdantiems pedagogams, kurie turi kasdien matyti tokį beviltiškumą: seną inventorių, apšiurusias sienas, sovietmetį primenančias detales. „Dabartis – apverktina, o ateitis – visiškai neaiški“, – kalbėjo skambinusioji.
Aurelija SERVIENĖ
Sovietmečiu dvelkiančios patalpos
Į redakciją paskambinusi telšiškė sakė, jog į Telšių meno mokyklą ji užsuka kelis kartus per savaitę ir kaskart pravėrus duris užklumpa liūdesys ir beviltiškumas. Jos teigimu, prastą padėtį bandantys gelbėti mokytojai patys kiek išgali tvarko savo klases, kad tik vaikams būtų jaukiau.
„Vos tik priartėjęs prie meno mokyklos durų jau imi dvejoti, žengti žingsnį į priekį ar stabtelėti. Baimę kelia kasmet vis smarkiau skylantis ir smunkantis gilyn betonas. Kada visa tai baigsis?! Ar to vertas mūsų jaunimas? Kokia nepagarba! Šiandieniame pasaulyje, kai viskas modernėja, mūsų vaikai mokomi groti išklerusiais instrumentais, sėdi apšiurusioje klasėje, neaišku kelintų metų senumo suoluose. Ar dar ilgai teks kentėti? Kokia naujojo meno mokyklos pastato ateitis? Ar tokia pat kaip kultūros centro?“ – svarstė moteris.
Nėra tikslinga skirti lėšų
„Telšių ŽINIOS“ paprašė Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Linos Leinartienės kartu užsukti į Telšių meno mokyklą ir įvertinti situaciją, tačiau sulaukėme atsakymo: „Įvertinus rajono epidemiologinę situaciją vykti į įstaigą nerekomenduojama.“
Nors į įstaigą vedėja eiti atsisakė, tačiau situaciją sutiko pakomentuoti: „Atsižvelgiant į tai, kad yra vykdomas projektas „Mokslo paskirties pastato, esančio Respublikos g. 28, Telšių mieste, rekonstravimas, pritaikant neformaliojo švietimo reikmėms“, kurį įgyvendinus bus įrengta nauja meno mokykla, nėra tikslinga skirti lėšų dabartinės meno mokyklos pastato remonto darbams. Tačiau, atsižvelgus į didžiausias problemas, pagal mokyklos pateiktą prašymą šiais metais buvo pakeisti higienos reikalavimų neatitinkantys 66 šviestuvai ir iki metų pabaigos bus sutvarkyta įėjimo į pastatą aikštelė. Inventorius, baldai, mokymo priemonės kasmet pagal galimybes atnaujinami pagal mokyklų pateiktus prašymus. Formuojant 2021 m. biudžetą, prašymo iš meno mokyklos dėl inventoriaus ir baldų įsigijimo nebuvo gauta.“
Atsinaujina pagal galimybes
Telšių meno mokykloje šiandien mokosi 600 vaikų. Įstaigos direktorius Antanas Kontautas tikino, jog situacija švietimo įstaigoje tikrai nėra tokia jau bloga. Inventorių stengiamasi vis atnaujinti, klasės esant reikalui remontuojamos. Nuo 2015 m. mokykla nusipirko 10 pianinų, visur naujomis pakeistos kėdės, rašymo lentos, nupirkti stalai mokytojams, kai kuriose klasėse pakeisti langai, įsigyta 10 kompiuterių ir kt.
Direktoriaus teigimu, mokykloje esantys muzikos instrumentai nėra nauji, tačiau jie tikrai nėra blogos būklės. Kadangi naujo pianino kaina gana didelė – nuo 6 iki 8 tūkst. Eur, mokykla pasirinko pigesnį variantą. Perka geros būklės, kokybiškus, naudotus pianinus, kurių kaina už vienetą siekia 500 Eur. Taip daugiau klasių aprūpina šiais instrumentais. Anot vadovo, pianinas muzikos mokytojams yra pagrindinis darbo įrankis, jis privalo būti kiekviename kabinete.
Šiuo metu mokykla turi iki 70 pianinų ir rojalių. Įstaiga taip pat pasirūpina akordeonais. Smuikus ir pučiamuosius instrumentus vaikai nešasi iš namų.
Direktorius atviravo, jog labai daug instrumentų nukentėjo nuo dažno kraustymosi vis į kitas patalpas: „Kai norėjome vežti instrumentus iš senosios mokyklos Respublikos gatvėje, kėlėme juos per langus, nes kitaip negalėjome išnešti. Vėliau vyko persikraustymas iš Suaugusiųjų mokyklos į dabartines patalpas. Nors labai stengėmės saugoti instrumentus, bet vis tiek jiems tai nebuvo į gera.“
Viltingai laukia naujų patalpų
Direktorius neneigė, jog meno mokyklai reiktų remonto: „Kiek įmanoma, tvarkomės klases, o daryti kapitalinio remonto tiesiog nėra tikslinga. Visas viltis dedame į naują mokyklą.“
Naujų patalpų laukimas muzikos mokytojus lydi jau nemažai metų. Kartais pajuokaudami, o kartais ir rimtai susimąstydami vyresnieji pedagogai svarsto, jog vargu ar sulauks tos dienos, kai galės kraustytis į naująją vietą.
A. Kontautas neslėpdamas vardijo visus trūkumus, nuo kurių, sako, niekur jie nepabėgsiantys: „Pastatas, kuriame esame šiandien įsikūrę, visiškai nepritaikytas muzikai. Sienos praleidžia garsą, sudėtinga dirbti, tačiau prisitaikėme…“ Mokykloje nėra rūbinės ir net nėra laisvos patalpos, kur būtų galima ją įrengti. Mokiniai savo rūbus palieka specialybės mokytojų kabinetuose. Jei būtų poreikis į kolektyvą priimti naują pedagogą, čia ir vėl būtų susidurta su patalpų stygiaus problema – mokykloje nėra laisvų klasių. Nėra mokykloje ir mokytojų kambario, esant reikalui, susirinkimai vyksta salėje. Prasta padėtis ir su tualetais, jų yra tik po vieną: mokiniams ir atskiras mokytojams.
Kiek direktoriui teko svečiuotis kitose muzikos mokyklose, akivaizdu, jog Telšiai Žemaitijos regione tikrai yra patys „biedniausi“. Tačiau džiugina tai, kad mokykloje dirba profesionalai mokytojai, kurie paruošia tikrus talentus, o šie savo pasiekimais garsina Telšių vardą.