Praėjusią savaitę į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi Respublikos g. 20-ojo bei Sedos g. 9-ojo namo gyventojai. Telšiškiai iš vieno daugiabučio nepatenkinti jau baigtos renovacijos kokybe, iš kito – piktinasi dėl atmestinai atliekamų darbų, informacijos stokos. Kylančios problemos spręstos daugiabučių gyventojų ir suinteresuotų asmenų susirinkimuose.
Monika GIRDVAINĖ
Skundžiasi dėl šilumos tinklų
Prieš kurį laiką pradėto renovuoti Respublikos g. 20 daugiabučio darbai įpusėjo, tačiau šio namo gyventojai kuo toliau, tuo labiau nepatenkinti atliekamų darbų kokybe.
Gyventojai piktinasi, kad jiems neteikiama informacija, kada ir kokie darbai bus atlikti, neleidžiama susipažinti su darbų projektu. Taip pat skundžiamasi, kad laiptinėse prie langų buvusias groteles statybininkai nuėmė, bet nei naujų, nei tų pačių atgal neuždėjo. Be to, keistai atrodo ir vienas laiptinėje įstatytas langas, pro kurį iš lauko pusės matyti mūras – langas buvo įdėtas prieš sumūrytą sieną, todėl pro jį neina šviesa, negalima jo atidaryti. Didžiausią pyktį daugiabučio gyventojams kelia tai, kad šilumos tinklų magistraliniai vamzdžiai vedžiojami ne taip, kaip žadėta, butuose jie užima daug vietos. Mat keturiuose iš 17 antro aukšto butų bus įrengti šilumos paskirstymo centrai. Todėl minėtuose butuose bus pravesti ne tik 2 vamzdžiai kaip kituose butuose, bet ir vamzdžiai, einantys į šonus ir į viršų, skaitikliai.
„Iš pradžių sakė, kad pro butus praeis tik keli vamzdeliai, o dabar jau visas šilumos mazgas išeina. Per kambarius eina didžiuliai vamzdžiai, ten nei baldus gali pasistatyti, nei užuolaidas nuleisti, nei kažkaip juos paslėpti. Vamzdžiai bute užima vietą, nekaip atrodo. Renovacija – atnaujinimas, tai koks čia atnaujinimas, jei mes dar labiau apsikrauname ir apsiskleidžiame savo butus. Nesuprantame, ar mes čia katilinė kitiems būsime, ar kas?“ – nepasitenkinimą reiškė antro aukšto gyventojai.
Viską daro pagal projektą?
Respublikos g. daugiabučio modernizavimo darbus atlieka Šiaulių įmonė UAB „Aukstata“, daugiabučio modernizavimo projektą administruoja UAB „Telšių butų ūkio valdos“. Šių įmonių atstovai bandė nuraminti gyventojus, teigdami, kad viskas yra daroma pagal jų pačių patvirtintą projektą, kurio keisti jau negalima. Atstovai gyventojams priminė, kad jie patys norėjo atsijungti nuo pirmame aukšte ir dalyje rūsio esančių komercinių patalpų, projekte patvirtino, kad per antrą aukštą eitų magistraliniai vamzdžiai, todėl keista, kodėl pradėjus darbus tai jų jau nebetenkina.
„Mes akcentuojame, kad projektas padarytas teisingai, Jūs patys jį patvirtinote ir viskas daroma tiksliai, kaip ir suplanuota. Jeigu Jūs neįsileisite darbininkų į butus, trukdysite toliau įrengti šildymo sistemą, darbininkai susirinks daiktus, išvažiuos kitur, pastatys Jūsų daugiabutį į eilę ir grįš, kai pabaigs renovuoti kitus namus. Tada renovacija nebūtų baigta, ir toks būtų Jūsų pačių pasirinkimas.
Gerbiami gyventojai, Jūs privalote ne trukdyti, bet stipriai padėti statybininkams, kad jie kuo greičiau ir kokybiškai atliktų Jūsų namo renovaciją“, – kalbėjo „Telšių butų ūkio valdų“ direktorius Evaldas Jurkonis.
Įvertinti daugiabutį renovuojančios įmonės atliekamų darbų buvo atvykusi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, kuri jokių nusižengimų, nesklandumų neaptiko.
Darbai tęsiami toliau.
Po renovacijos – daug broko
Sedos g. 9 daugiabučio atnaujinimas baigtas praėjusių metų rudenį. Gyventojai tvirtino, kad jiems nežinant renovacija atiduota vertinti, tačiau, nepraėjus nė pusmečiui, jau matyti atliktos renovacijos brokas. Renovacijos kokybė gyventojų netenkina dėl to, kad po atnaujinimo rasoja rūsių durys, nėra tinkamo vėdinimo, dujų tiekimas iš kolonėlių nėra sklandus, ne itin gerai veikia ventiliatoriai tualetuose, nes suprastėjo trauka, byra ties laiptinėmis esančių stogelių, vietomis sienų tinkas. Taip pat piktinamasi, kad prieš renovaciją daugiabučio aplinka buvusi tvarkinga, apsodinta gėlėmis, gyvatvorėmis, tačiau atlikdami darbus statybininkai viską išrovė, sunaikino, o atsodinti ir sutvarkyti aplinkos bei kiemo niekas neketina. Daugiabutį atnaujino UAB „Rainių statyba“.
„Daugiabučio modernizavimo projektui skiriama penkerių metų garantija, bet nepraėjus nė penkiems mėnesiams, viskas jau byra. Nesuprantame, kaip apskritai toks daugiabutis galėjo būti „priduotas“, viskas įvyko slapta, mums nežinant. Be to, iki šiol net nežinome, kiek reikės mokėti už renovaciją. Reikalaujame, kad būtų suteikta informacija ir panaikintas brokas“, – sakė daugiabučio gyventojai.
Į gyventojų susirinkimą atvykęs Telšių r. savivaldybės meras Petras Kuizinas prašė pateikti aptiktų defektų sąrašą ir prižadėjo, kad artimiausiu metu jie bus panaikinti.
„Tokios netvarkos negali būti. Mano pareiga yra išspręsti Jūsų problemą, todėl pabendravęs su Butų ūkio atstovais stengsiuosi viską sutvarkyti. Teisybė visada reikalinga ir aš už ją“,– kalbėjo P. Kuizinas.
Dėl aplinkos ir kiemo tvarkymo meras patarė peržvelgti renovacijos projektą ir įsitikinti, ar tokie darbai buvo numatyti vykdyti.
Šio daugiabučio modernizavimo projektą administruojančios SĮ „Telšių butų ūkis“ daugiabučių namų renovacijos specialistas Raimundas Budnikas informavo, kad į visas gyventojų išsakytas pastabas bus atsižvelgta, nustatyti defektai taisomi.
„Darbininkai jau pradėjo darbuotis. Jiems duotas terminas defektus pašalinti iki kito penktadienio (birželio 17 d.)“,– „Telšių ŽINIOMS“ komentavo R. Budnikas.
Daugiabučio renovacija yra atliekama pasirašytinai sutikus 51% butų savininkų. Prieštaraujančių dėl vienokių ar kitokių priežasčių visuomet atsiras. Atsakingi už renovacijos projekto įgyvendinimą privalėjo supažindinti kiekvieno buto savininką su technikiniu projektu, prieš jį patvirtinant. Manau, tai buvo padaryta. Kiekvienas savininkas turi būti detaliai informuotas apie daugiabučio namo ir konkretaus buto renovacijos kainą. Kelia nuostabą, kad buto savininkas nežino, kiek jam asmeniškai kainuos buto renovacija ir atsiskaitymo su kreditoriais būdas. Renovacijoje sukasi didžiuliai pinigai ir bet koks finansinis neaiškumas, sukels gyventojų įtarumą, dėl jų lėšų vagystės. Absoliutus skaidrumas. Projektą suvokti ir vertinti gali tik specialistai. Jeigu yra spec. nukrypimai nuo tipinio projekto, kaip Respublikos g. daugiabutyje, privalėjo būti atskirai informuoti II-jo aukšto savininkai, dar prieš patvirtinant projektą. Jaučiamas vadovų aplaidumas. Darbų vykdytojai vamzdyno renovaciją atlieka pagal projektą ir atsako tik už savo padarytą broką arba nesuderintus nukrypimus nuo projekto. Vis dėlto kiekvienas daugiabutis, prieš pradėdamas atnaujinimą, privalo turėti savo atstovą, gyvenantį name, kuris įdėmiai, net pasitelkdamas nepriklausomus specialistus, sektų daugiabučio renovacijos eigą, medžiagų panaudojimą ir nedelsiant raštu informuotų projektų vadovą apie pastebėtus, jo nuomone, pažeidimus.