
Yra politikų, kuriems geriau „neduok pavalgyti, bet duok pakalbėti“. Ir tai nėra blogai: kalbose, diskusijose, prieštaravimuose dažniausiai gimsta teisingi sprendimai. Tiesa, kartais reikšdami nuomonę Savivaldybės tarybos nariai tiek įsijaučia, jog praranda laiko nuovoką, o ginčai ir politinis užsispyrimas tampa svarbiau už paties sprendimo priėmimą.
Ar siekdami pažaboti nenumaldomus kai kurių mūsų politikų pasisakymus, ar norėdami efektyvesnės posėdžių darbo tvarkos, praėjusią kadenciją Tarybos nariai veiklos reglamente nustatė ribojimus: posėdžio metu Tarybos narys gali pateikti tik du klausimus, o vieno klausimo trukmė negali viršyti 2 minučių. Įvestas ir laiko limitas Tarybos narių pasisakymams – tiek pat: 2 minutės.
Ar tokie ribojimai neprieštarauja LR vietos savivaldos įstatymo nuostatoms, reglamentuojančioms savivaldybės tarybos nario teises?
Antanas NEKRAŠIUS
Kovo pradžioje Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas konstatavo, jog Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento nuostatos, kuriose įtvirtintas tarybos nario užduodamų klausimų trukmės apribojimas iki 30 sekundžių ir tarybos nario pasisakymų trukmės ribojimas iki 1 minutės, prieštarauja LR vietos savivaldos įstatymo nuostatoms, reglamentuojančioms savivaldybės tarybos nario teises.
Nutartis buvo priimta administracinėje byloje, kurioje pagal Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityse pareiškimą nagrinėtas Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento teisėtumo klausimas.
Teismas taip pat pabrėžė, jog savivaldybių tarybos, tvirtindamos tarybos veiklos reglamentus, privalo užtikrinti, kad kiekvienas savivaldybės tarybos narys savo teisėmis galėtų naudotis veiksmingai, tai yra kad jo teisės nebūtų apribotos arba nepagrįstai susiaurintos. Savivaldybės tarybos darbo reglamentuose nepagrįstai apribojus tarybos nario teisę dalyvauti diskusijose svarstomais klausimais, žodžiu pateikti pastabas dėl savivaldybės tarybos sprendimų projektų ar savivaldybės tarybos posėdžio metu klausti pranešėjų, būtų apriboti ir susiaurinti konstituciniai savivaldybės tarybos nario įgaliojimai.
Mūsų – Telšių rajono – Savivaldybės tarybos veiklos reglamente yra numatyta, jog Tarybos narys gali pateikti pranešėjui du klausimus, o vieno klausimo trukmė negali viršyti 2 minučių. Tarybos narių pasisakymams taip pat numatomos 2 minutės. Tad kyla klausimas, ar Telšių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente numatyto laiko klausimui užduoti pakanka? O gal nustatytas laiko limitas riboja ir nepagrįstai susiaurina mūsų Tarybos narių teises? Ar reglamente išvis turėtų būti apibrėžtas klausimui ar Tarybos nario pasisakymui skirtas laikas?
Tarybos nariai turi racionaliai išnaudoti posėdžių laiką
„Žinoma, Savivaldybės taryba, naudodamasi išimtine kompetencija tvirtinti reglamentą, turi užtikrinti, kad Tarybos nario teisės nebūtų nepagrįstai susiaurintos, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. – Jūsų paminėtame teismų praktikos pavyzdyje Tarybos nario klausimo trukmė yra iki 30 sekundžių, o pasisakymo – iki 1 minutės. Toks užduodamų klausimų ir pasisakymų trukmės apribojimas, manau, yra neteisingas. Mūsų Savivaldybės tarybos reglamente užduodamiems klausimams nustatytos 2 minutės ir tiek pat pasisakymams. Skirtumas akivaizdus. Teismai nepasisako, kad Tarybos veiklos reglamente apskritai negali būti nustatoma klausimo ir pasisakymo trukmė; kvestionuojama konkreti (30 sekundžių, 1 minutės) laiko trukmė.“
Mero nuomone, klausimų ir pasisakymų trukmės reglamentavimas yra vienas iš Tarybos posėdžių tvarkos (kas esą ir turi būti numatyta reglamente) elementų, be kita ko, įpareigojančių Tarybos narį racionaliai išnaudoti Tarybos posėdžių laiką. „2 minutės, manau, yra pakankamas laiko tarpas ir užduodamiems klausimams suformuluoti, ir konstruktyviems pasisakymams. Dėl reglamento nuostatų diskutuojama kiekvienu atveju jį keičiant ar papildant. Niekas kitas negali pakeisti ar papildyti reglamento – tik pati Taryba“, – sakė K. Gusarovas.
Plačiau skaitykite laikraštyje „Telšių ŽINIOS“.