
Praėjusiame posėdyje Telšių rajono savivaldybės taryba nustatė klasių ir mokinių skaičių, ugdymo grupių ir vaikų skaičių Telšių rajono švietimo įstaigose 2019–2020 mokslo metais. Svarstant klausimą Tarybos narys Remigijus Macas pastebėjo, jog kai kuriose mokymosi įstaigose tvirtinami perpildyti klasių komplektai, kitose – nepilni ir tik su daliniu finansavimu. O vienai Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos klasei šiais mokslo metais išvis neskirtas joks finansavimas.
Antanas NEKRAŠIUS
Prieš Telšių rajono savivaldybės tarybai nustatant klasių ir mokinių skaičių, ugdymo grupių ir vaikų skaičių Telšių rajono švietimo įstaigose 2019–2020 mokslo metais, klausimų sprendimą rengusiems Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus specialistams turėjo Tarybos narys R. Macas.
„Norėjau paklausti, kodėl Telšių „Ateities“ ir „Germanto“ progimnazijose pirmokų klasės yra formuojamos pažeidžiant Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašo nuostatus? Kodėl formuojama po dvi perpildytas pirmokų klases, užuot suformavus tris? – klausė R. Macas. – Kitas klausimas: kokiomis lėšomis bus prisidėta prie Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos ir Nevarėnų pagrindinės mokyklos priešmokyklinių grupių išlaikymo? Minėtos grupės formuojamos nepilnos, todėl ir pinigų ugdymo įstaigos iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos gaus tik pusę.“
Tarybos narį taip pat jaudina Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos IV klasės likimas. Remiantis Švietimo valdymo informacinės sistemos duomenimis, dėl per mažo vaikų skaičiaus klasėje (turi būti mažiausiai 12 mokinių, yra 9) šiemet šiai klasei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija finansavimo neskyrė.
„Dėl „Ateities“ ir „Germanto“ progimnazijų pirmų klasių komplektų: su ugdymo įstaigų vadovais buvo kalbėta.
Prieš rugsėjo 1 d. buvo 49 mokiniai, tačiau po rugsėjo 1 d. iš užsienio į Telšius grįžo jauna šeima, todėl į „Ateities“ progimnaziją papildomai atėjo dar du mokiniai, kurie padidino vaikų skaičių klasėse, ir taip buvo viršyta maksimali leistina norma, – politikams aiškino Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas Gediminas Gudas. – Su mokyklų bendruomenėmis kalbėta dėl trečio komplekto, tačiau klasės jau buvo suformuotos ir nei tėvai, nei mokytojai nebenorėjo, kad jos būtų iš naujo performuotos: sutiko, kad jose bus 1–2 vaikais daugiau.“ Anot G. Gudo, nors ir suformuota po du komplektus pirmų klasių, bet įstaigoms skirtas finansavimas trims komplektams.
„Dėl Nevarėnų ir Luokės priešmokyklinių grupių finansavimo. Kad gautų visą finansavimą, reikia, jog būtų klasėse bent po 10 vaikų (Luokėje yra 9, Nevarėnuose – 8, – red.), – kalbėjo Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas. – Nereikia pamiršti, kad finansavimas susideda ne tik iš grupei skirtų pinigų. Ikimokyklinio ugdymo finansavimas išskirstytas į tris grupes: vaikai iki 2 m., 2 m. ir vaikai, vyresni kaip 3 m. Tai yra bendras įstaigos lėšų katilas, kuris išdalijamas visoms grupėms, tarp jų ir priešmokyklinei. Taip pat mokytojai, auklėtojai, būna, suserga – taip pinigėliai įstaigose tauposi. Todėl metų laikotarpiu visos lėšos susidėlioja ir finansavimo nepritrūksta.“
Kalbėdamas apie Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos IV klasės finansavimą G. Gudas pripažino, jog, vadovaujantis Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos aprašu, jeigu klasėje nėra dvylikos vaikų – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nenumato lėšų. „Tačiau bendruomenė prašė palikti tą IV klasės komplektą, o lėšų trūkumą kompensuos iš savo mokyklos ugdymo plano. Mes atsižvelgėme į gimnazijos bendruomenės prašymą“, – aiškino sprendimo projektą rengęs specialistas.
Tokių atsakymų daugumai Telšių rajono savivaldybės tarybos narių užteko, ir sprendimui, kuriuo buvo nustatytas klasių ir mokinių skaičius, ugdymo grupių ir vaikų skaičius Telšių rajono švietimo įstaigose 2019–2020 mokslo metais, pritarta.
Už sprendimą balsavo ir R. Macas, kuris taip pat yra ir Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys. Tačiau politikas priimtu sprendimu nebuvo visiškai patenkintas. „Savivaldybės administracija dažnokai bado pirštais į galiojančius teisės aktus, bet kitu atveju jų nesilaiko, – po Tarybos posėdžio „Telšių ŽINIOMS“ komentavo R. Macas. – Dėl Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos IV klasės – mokytojai dirbs veltui. Ir ne tik tai: taip pat neskirta pinigų nei vadovėliams, nei kitoms mokymosi priemonėms, mokinių pažintinei veiklai ir pan. O tai reiškia, kad lėšų šiai klasei išlaikyti bus ieškoma kitų gimnazijos klasių sąskaita. O įstaigos negauta suma nėra maža – 35 tūkst. Eur per metus. Tas pats ir dėl priešmokyklinių grupių Nevarėnuose ir Luokėje – nukentės kitos ikimokyklinės įstaigų grupės. Arba perpildytos klasės – „Ateities“ progimnazijoje 2 komplektai po 25–26 vaikus, „Germanto“ – 2 komplektai po 25 vaikus… Galimas minimalus vaikų skaičius pirmoje klasėje pagal minėtą aprašą yra 8, maksimalus – 24. Apie kokią ugdymo proceso kokybę perpildytose klasėse galima kalbėti? Ypač pirmose klasėse, kai vaikai dar tik pradeda žengti pirmuosius žingsnius mokslo kelyje. Juk kokį indėlį pradinėse klasėse mokytojas padarys, tokį mokinį turėsime vyresnėse klasėse. Be to, mokytojams koks darbo krūvis: dirbti su 17 vaikų klasėje ar su 25 – yra didelis skirtumas.“
Anot R. Maco, atsižvelgti į bendruomenės pageidavimus nėra blogai, tačiau reikia žiūrėti ir į galiojančius teisės aktus, finansinę klausimo pusę. „Dėl vaiko, kuris negavo kokybiško išsilavinimo, vėliau tie patys tėvai turės pakankamą pagrindą kelti pretenzijas, –
kalbėjo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys. – Tokia situacija, kai vienoje mokykloje perpildytos klasės, o kitose – mokinių trūksta, verčia susimąstyti apie tai, kokia kryptimi yra vykdoma rajono švietimo politika. Artimiausiu metu ketinu teikti siūlymą dėl darbo grupės sudarymo, į kurią būtų įtraukti ne tik Savivaldybės administracijos specialistai, bet ir Tarybos nariai. Manau, kad darbo grupė turėtų peržiūrėti vykdomą rajono švietimo politiką, juo labiau kad artimiausiu metu ketinama grįžti ir prie mokyklų tinklo optimizavimo klausimo.“
nebuvo patenkintas bet balsavo už…
IS PASALU ZVELGIANTI SYPSENELE VERCIA PAGALVOTI APIE NEPASITIKEJIMA SIUO TARYBOS NARIU.
Vieša paslaptis, kad dėl Luokės gimnazijos direktorės negebėjimo vadovauti mokiniai turi išeiti į kitas mokyklas. O dabar ir mokytojai liks su dar mažesniais atlyginimais.
Švietimo sistemoje nėra tvArkos, sėdi apkerpėję vadovai pensininkai mokyklose ir švietimo skyriuje, juk juos rodė per respublikinę televiziją ir vistiek sėdi pagal partinę liniją.
Tai puikus ir išsilavinęs Tarybos narys…
Yra valdančioje kolekcijoje, taigi lygiai kaltas. O kad daug žino ir nieko nepadarė, tai dar blogiau.
Žemaitis tai tas pats tarybos narys.
Asilams visados taip rodosi…
Matot kaip atspėjau kaip greitai suregavo kaip save giria.Sekmės taip ir toliau,ponas Žemaiti…
Matosi kad iš snargliuoto pavydo šikną drasko…