
Telšių rajono savivaldybės tarybai šį mėnesį grąžinamas svarstyti sprendimo projektas dėl klasių ir mokinių skaičiaus, ugdymo grupių ir vaikų skaičiaus nustatymo Telšių rajono švietimo įstaigose. Birželio mėnesį vykusiame Tarybos posėdyje susiginčijus politikams – skirti papildomą penktos klasės komplektą „Kranto“ progimnazijai ar ne – sprendimas nebuvo priimtas. Pagrindinė nesutarimų priežastis – tėvų noras turėti pasirinkimą, kokią mokyklą lankys jų atžalos, o ne būti priskirtiems prie ugdymo įstaigos atsižvelgiant į gyvenamąją vietą.
Ketvirtadienį Taryba vėl svarstys minėtą sprendimo projektą. Ar bus pasiektas sutarimas – sunku pasakyti: balsuojant už klausimą Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje nuomonės išsiskyrė perpus.
Antanas NEKRAŠIUS
Pageidauja papildomo klasės komplekto
Birželio mėnesį surengtame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje sprendimo projektą – dėl klasių ir mokinių skaičiaus, ugdymo grupių ir vaikų skaičiaus nustatymo Telšių rajono švietimo įstaigose – pristačiusi Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Jolanta Rupeikienė teigė, jog komitetas gavo „Kranto“ progimnazijos pedagogų prašymą numatyti vieną papildomą penktos klasės komplektą. Mokyklos bendruomenė į komiteto narius kreipėsi, nes šiemet sulaukė daugiau prašymų lankyti progimnaziją, nei buvo planuota. Viršplanis atsirado, nes į ugdymo įstaigą kreipėsi asmenys, kurie norėtų lankyti „Kranto“ progimnaziją, bet pagal gyvenamąją vietą jiems yra priskirtos kitos švietimo įstaigos. Komitetas įpareigojo parengti sprendimo projektą su papildomu klasės komplektu, tačiau tokiam žingsniui prieštaravo Švietimo ir sporto skyrius kartu su mokytojų profesinės sąjungos atstovais. „Jie sako, kad toks klasių komplektų formavimas, kai atsiranda tokie išskirtiniai sprendimai, išbalansuos visą mūsų rajono švietimo sistemą“, – tvirtino J. Rupeikienė.
Tarybos posėdyje dalyvavusi Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LMŠMPS) Telšių rajono susivienijimo pirmininkė Zofija Jesinienė ragino politikus priimti protingus, logiškai pagrįstus ir teisiniu pagrindu paremtus sprendimus. „Į „Kranto“ progimnazijos norą turėti papildomą klasės komplektą reikia žiūrėti visų kitų miesto progimnazijų kontekste, – dėstė Z. Jesinienė. – Visos keturios Telšių progimnazijos atitinka keliamus ugdymo programos reikalavimus. „Atžalynas“, „Germantas“, „Ateitis“ turi vienodai po 2 klasių komplektus kiekvienos klasės grupės. „Krantas“, turėdamas po 3 komplektus visų klasių grupių, prašo dar vieno penktos klasės komplekto. Teisės aktuose aiškiai nustatyta komplektavimo tvarka ir vaikų skaičius klasėse. Jeigu šiandien teisės aktų nepaisysite ir priimsite sprendimą numatydami papildomą klasės komplektą „Kranto“ mokykloje, išderinsite visą mūsų rajono švietimo sistemą.“
Anot LMŠMPS Telšių rajono susivienijimo pirmininkės, jei netinka dabartinis klasių komplektavimo modelis – politikai gali inicijuoti jį reglamentuojančių teisės aktų pakeitimus. Bet priimti emociškai grįstus sprendimus, kai iki naujų mokslo metų liko vos keletas mėnesių, nederėtų.
Ar mokinys gali pasirinkti mokyklą?
„Į mane kreipėsi tėvai. Teigė, kad neturi galimybių leisti vaikus į pasirinktą mokyklą, – posėdyje kalbėjo Tarybos narys Algirdas Bacevičius. – Bet jeigu tėvai nori leisti atžalas į konkrečias ugdymo įstaigas, kuriose geriau moko, kuriose geresni specialistai, kuriose nėra direktoriaus alkoholiko, važinėjančio automobiliu, kurios neruošia matematikos dvejetukininkų?.. Bet, pasirodo, nėra pasirinkimo: vaikas bus nukreiptas į tą mokyklą, kuri jam priskirta pagal gyvenamąją vietą. Gal taip yra dirbtinai siekiama palaikyti mirštančias mokyklas?“
Z. Jesinienė Tarybos narį informavo, kad mokykloms, kuriose yra gimnazinės klasės, teritorijos nėra nustatomos. Tokias ugdymo įstaigas tėvai ir vaikai turi teisę rinktis.
„Švietimo įstatymas reglamentuoja, kad asmuo turi teisę rinktis valstybinę, savivaldybės ar nevalstybinę – privačią mokyklą, – posėdyje sakė Tarybos narys Remigijus Macas. – Švietimo ministro patvirtinti kriterijai kalba apie tai, jog pirmumo teisę į pageidaujamą ugdymo įstaigą turi jos aptarnaujamoje teritorijoje gyvenantys vaikai. Į likusias laisvas vietas gali būti priimami ir negyvenantys toje teritorijoje moksleiviai.“
Į šiuos socialdemokrato žodžius sureagavo Darbo partijos narys Rimantas Adomaitis. Esą R. Macas, cituodamas įstatymą, nebaigė citatos. „Kalbama apie tai, kad vaikai turi teisę pasirinkti valstybinę ar privačią ugdymo įstaigą. Jeigu pasirenka valstybinę, savivaldybės – jiems pradeda galioti visai kiti teisės aktai, kurie nustato, kaip tas mokyklas turėtų lankyti. Taigi pasirinkę mokyklą, kurios steigėja yra Savivaldybė, jie pasirenka ir tai, kaip ji yra komplektuojama“, – paaiškino R. Adomaitis.
Tarybos narys Tomas Katkus ragino į šį sprendimą pasižiūrėti žmogiškai: „Specialistai mokinį mato kaip statistinį vienetą. Viskas gerai, jie taip ir turi daryti. Tačiau mes, Tarybos nariai, turime juose matyti žmones. Kaip šiuo sprendimu mes iškreipsime švietimo sistemą? Kokius teisės aktus pažeisime? Tegul mokyklos konkuruoja tarpusavyje dėl mokinių.“
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė sutiko, kad komplektuoti klasių komplektus atsižvelgiant į mokyklų aptarnaujamas teritorijas yra ganėtinai senamadiška. „Tačiau šiandien tai reglamentuoja galiojantys teisės aktai, priimtos tvarkos ir pan., – pridūrė D. Mažeikienė. – Toks komplektavimo principas taikomas visoje šalyje. Kadangi kyla tiek daug diskusijų šia tema, vertėtų pagalvoti ateityje apie Švietimo įstatymo pakeitimų inicijavimą. O šiandien yra taip, kaip yra.“
Abejojo, ar nebuvo daromas spaudimas
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys A. Bacevičius įžvelgė kitus, prieš papildomą komplektą „Kranto“ progimnazijoje pasisakančių asmenų, motyvus. „Ar užmiršote, kad mūsų Savivaldybės administracijos direktoriaus Imanto Motiejūno sutuoktinė yra vienos mokyklos („Ateities“ progimnazijos, – red.) direktorė? Ar tik nėra bandoma tokiu būdu pagelbėti tai mokyklai? Gal ji neberenka mokinių? Aš nežinau – paneikite mano nuogąstavimus, – kalbėjo A. Bacevičius. – I. Motiejūnui yra pavaldus Švietimo ir sporto skyrius: gal taip bandoma pagelbėti jo sutuoktinės vadovaujamai mokyklai. Juk nuo mokinių skaičiaus priklauso ir direktoriaus atlyginimas.“
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja kategoriškai paneigė Tarybos nario žodžius: „Aš nė kiek nebijau nei I. Motiejūno, nei man svarbu, kas vadovauja mokyklai – Onutė ar Marytė. Aš žinau, kaip pasikeitė mokyklos išorės audito rezultatai, kai įstaigai pradėjo vadovauti Rita Motiejūnienė.“
Svarstys dar kartą
Nors ir buvo teikti balsavimui abu sprendimo projektai – tiek su papildomu klasės komplektu „Kranto“ progimnazijai, tiek be jo – nė vienam jų Telšių rajono savivaldybės taryba nepritarė. „Absurdas, – reziumavo balsavimo rezultatus Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė J. Rupeikienė. – Jeigu nesugebame priimti nė vieno sprendimo varianto, tai ko mes išvis čia sėdime?“
Nepritarus nė vienam sprendimo variantui, Savivaldybės administracija vėl teikia Tarybai svarstyti klausimą dėl klasių ir mokinių skaičiaus, ugdymo grupių ir vaikų skaičiaus nustatymo Telšių rajono švietimo įstaigose. Mat laiko iki naujų mokslo metų liko nedaug. O sprendime figūruoja ne tik „Kranto“ progimnazijos pavadinimas, bet ir kitos rajono ugdymo įstaigos.
Prie sprendimo svarstymo Taryba sugrįš šį ketvirtadienį.
Būtent ko ten visi sėdite?Nematau nei vieno nors kiek išmanančio.Nusileiskit ant žemės leiskit kurie išmano nors pasisakyti,vis bus į naudą.O dabar samprotauja kiekvienas kaip kam patogiau (kieno žmona dirba kieno gera draugė)baikit tas švogerystes nors dėl vaikų
Gal reiktų pakeisti Sprendimą 2018 vasario 22d. T1-57?
Tai naujoji dauguma neikibo į senąją mažumą😂😂😂