
Kvartalinė renovacija, kuria siekiama atnaujinti ne pavienius namus, bet ir visą kvartale esančią infrastruktūrą (žaliąsias zonas, kiemų aikšteles, dviračių takus ir pan.), Lietuvoje sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Šiuo metu kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas Lietuvoje yra pasirengę daugiau nei pusė savivaldybių ir į jas yra įtraukta 117 kvartalų. Tuo tarpu vienus geriausių rezultatų šalyje demonstruoja Švenčionių savivaldybė, kuri sėkmingai į kvartalų renovaciją integruoja ir daugiau miesto infrastruktūros atnaujinimo projektų.
„Rajono savivaldybė kvartalų energinio efektyvumo programas pasirengė 2017 m., ir dabar vyksta trijų kvartalų atnaujinimas: Švenčionėliuose, Švenčionyse ir Pabradėje. Ir nors mūsų rajone vis dar vyksta pavienių daugiabučių renovacija, pagreitį vis labiau įgauna ir kvartalinė renovacija. Pavyzdžiui, per paskutinį kvietimą renovuoti daugiabučius, gavome finansavimą 9 namams, iš kurių net 6 priklauso modernizuojamiems kvartalams“, – pasakoja Jovita Rudėnienė, Švenčionių rajono savivaldybės Ūkio skyriaus vyr. specialistė.
Bendruomenę suvienija dar nepradėjus darbų
Pašnekovės teigimu, sėkmingam kvartalinės renovacijos proceso įgyvendinimui svarbus gyventojų įsitraukimas, lemiantis geriausią rezultatą. Todėl tikimasi, kad jie aktyviai dalyvaus renovacijos procese nuo pat pradžių.
„Puikiai žinote, kaip būna – kaimynai dažnai net nesisveikina, o renovacijos darbai juos stipriai suartina. Tai prasideda susitikimų metu, kuomet gyventojai patys ieško geriausių sprendimų bei kompromisų, siekdami energiškai efektyviausių sprendimų ir kuo geresnės gyvenimo kokybės kvartale“,– pastebi J. Rudėnienė.
Anot jos, pirmieji susirinkimai svarbūs ne tik dėl bendruomeniškumo stiprinimo – gyventojai dažnai turi įvairių klausimų bei nusistatymų prieš renovaciją, dėl paplitusių stereotipų ir informacijos trūkumo, todėl prieš pradedant darbus, svarbu viską išsiaiškinti. Atlikus kvartalo atnaujinimo darbus gyventojai gali džiaugtis jų išpildytais lūkesčiais.
Darbus pradeda nuo požeminės infrastruktūros
Pašnekovė pasakoja, jog prieš pradedant kvartalinės renovacijos darbus, svarbu suplanuoti jų eiliškumą: „Pirmiausia atnaujinome požeminę infrastruktūrą – modernizavome centralizuotus šilumos tiekimo tinklus, likusius nerenovuotus magistralinių vamzdynų bei kvartalinių trasų ruožus – dabar jie pritaikyti renovuotų daugiabučių šiluminės energijos poreikiui.“
Tik tada, pasak specialistės, buvo tvarkomi šaligatviai ir aikštelės bei įgyvendinami papildomi sprendimai, gerinantys gyvenimo kokybę.
„Suplanuoti darbai leidžia išvengti sudėtingų situacijų, kai kilus poreikiui keisti vamzdynus tenka išardyti naujus šaligatvius“, – teigia J. Rudėnienė.
Kvartalinė renovacija sukuria erdves laisvalaikiui
Šiuo metu kvartalinės renovacijos darbai Švenčionyse keliasi už daugiabučių kiemų ribų – atnaujinamos automobilių stovėjimo aikštelės jas praplečiant ir keliant už kvartalo ribų. Taip pat kiekvieno kvartalo kieme yra įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, o už jų – didesni sporto aikštynai su krepšinio ir futbolo aikštelėmis, naujos rampos dviratininkams.
„Dėl šių pokyčių aktyvus jaunimas ir vaikai turi kuo užsiimti šalia namų, o norintiems leisti laiką ramiau įrengiame pavėsines bei stalus žaisti šaškėmis“, – vardija J. Rudėnienė.
Šalia kvartalinės renovacijos įgyvendinimo priemonių vyksta ir kiti projektai – įrengtos požeminės konteinerinės aikštelės, kuriose sumontuoti šiuolaikiški požeminiai, pusiau požeminiai ir antžeminiai konteineriai rūšiuojamosioms atliekoms surinkti.
Būtinas bent 20 proc. energijos sutaupymas
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) primena, jog kvartalo energinio efektyvumo didinimo programos metu svarbu pasiekti bent 20 proc. energinį sutaupymą. Tam rekomenduojama įgyvendinti papildomas priemones – renovuoti ne tik pastatus, bet ir modernizuoti šilumos tiekimo tinklus ar neefektyvų gatvių apšvietimą pakeisti energiškai efektyvesniu.