
Neatpažįstamai keičiasi Germanto kraštovaizdžio draustinis: įrengti pažintiniai takai, atokvėpio vietos, sutvarkyti želdiniai prie Ilgio ežero, prie pagrindinės Germanto ežero poilsiavietės ir vakarinėje šio ežero dalyje, netoli Lieplaukės. Lankytojai galės keliauti palei Ilgio ir Germanto ežerus pėsčiomis arba dviračiais. Įvairūs sprendiniai leis pajusti buvimo gamtoje naudą.
Aurelija SERVIENĖ
Germanto kraštovaizdžio draustinis
Valstybinis Germanto kraštovaizdžio draustinis, kurio plotas 923,89 ha, įsteigtas vienas iš pirmųjų Lietuvoje, beveik prieš 60 metų – 1960-ųjų rugsėjo 27-ąją. Taip buvo siekiama išsaugoti Vidurio žemaičių aukštumoms būdingą kraštovaizdį su ežerų kompleksu. Į draustinio teritoriją patenka Džiuginėnų, Pagermantės, Lieplaukės miškai, taip pat Germanto, Ilgio, Durbino ežerai su Durbinio, Gėrupio, Stujų, Gelžupio upeliais.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos Germanto kraštovaizdžio draustinio sutvarkymą įtraukė į europinėmis lėšomis finansuojamą projektą, atsirado galimybė įgyvendinti dešimtmečius miškininkų bendruomenės puoselėtas draustinio sutvarkymo vizijas.
Dalį lėšų projektui įgyvendinti skyrė ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninis padalinys. Bendra šio projekto vertė – daugiau nei 600 tūkst. Eur.
Projektas netrukus bus baigtas
VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio gamtotvarkos specialistės Editos Lydienės teigimu, 12 mėnesių vykdytas draustinio tvarkymo projektas (projekto autorius – architektas Aurimas Vengris) netrukus bus baigtas. Valstybinį Germanto kraštovaizdžio draustinį neatpažįstamai pakeitė rangovas – UAB „Telšių meistras“. Informacinę dalį (stendus, informacines rodykles, užrašus) maketavo, spausdino leidykla „Lututė“. UAB „ATMA“ akmens meistrai Jeronimas Garška ir Remigijus Martinkus, konsultantas skulptorius Osvaldas Neniškis sukūrė akmenines skulptūras gamtos tema. Telšių dailės mokyklos auklėtiniai talkino piešdami įvairias mistines būtybes stendams.
Šalia pažintinių takų, atokvėpio vietose, yra nukreipiančiosios rodyklės, suolai, šiukšliadėžės, lauko tualetai. Draustinyje taip pat atlikti esančių želdinių tvarkymo darbai: biologiškai pažeistų medžių kirtimas, medienos paruošimas, tankių krūmų kirtimas ir išvežimas, teritorijos šienavimas.
Lankytojai palei abu ežerus galės keliauti pėsčiomis arba dviračiais
Projekto vykdymą prižiūri VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio vyr. miškininkas Arvydas Jokužys. Visi darbai Germanto kraštovaizdžio draustinyje tarsi pasidalija į tris dalis: prie Ilgio ežero, prie pagrindinės Germanto ežero poilsiavietės ir vakarinėje šio ežero dalyje, netoli Lieplaukės.
Lankytojai galės keliauti palei Ilgio ir Germanto ežerus pėsčiomis arba dviračiais dviem lygiagrečiai įrengtais takais, sujungtais žiedais.
Kraštovaizdžio vertybės
Rytinė Germanto ežero pakrantė skirta informacinei erdvei, kur lankytojai gali susipažinti su draustinyje esančiomis kraštovaizdžio vertybėmis. Germanto ežero eroduotos pakrantės sutvirtintos akmenimis ir žvyru, sutvarkytas šaltinėlis. Prisėdus ant suolelio, galima grožėtis gamtovaizdžiu. Už tilto, toliau miške, laukia Apmąstymų aikštelė su lauko akmenų energetiniu labirintu, meditacijos nameliais, ugnies pojūčių vieta. „Nieko nėra svarbiau, kaip pažinti save, pasijausti Gamtos dalimi, surasti vidinę ramybę“, – įsitikinusi gamtotvarkos specialistė E. Lydienė.
Ypač daug teigiamų pojūčių patirs jaunieji lankytojai, keliaudami nuo Germanto link Ilgio ežero, gamtos pažinimo įrenginiuose: „Paukščio lizdas“, „Vabalų viešbutis“, „Medžių pažinimas“, „Miško klasė“ ir kt.
Maršrutas aplink Ilgio ežerą
Norintys galės pasirinkti ir tik maršrutą aplink Ilgio ežerą – 1,2 km. Čia įrengti mediniai takai neįgaliesiems su patogiu privažiavimu prie vandens. Mėgstantys netikėtumus gamtoje galės išbandyti pojūčių taką basomis per pelkę, žvyrą, durpes, akmenis bei medinius atrakcionus. Lauko baldai, dviračių stovai, lieptai, tilteliai, apžvalgos bei sutvirtinto grunto aikštelės, ugnies ir vandens pojūčių vietos bei kitos praktiškos, daug kam pirmąkart sutiktos gamtoje įdomybės – visa tai lauks lankytojų pėsčiųjų ir dviračių takuose nuo gegužės mėnesio.
Gerbkime kitų darbą
E. Lydienės nuomone, labai svarbu pajusti buvimo gamtoje naudą, susipažinti su draustinyje esančiomis kraštovaizdžio vertybėmis, mokytis lankymosi ir elgesio kultūros gamtoje. Juk sutvarkyti takai, įrengtos aikštelės, įdomios sūpynės, gražūs stendai turi laikyti ne vieną savaitgalį.
„Deja, projekto vykdymo metu ne kartą darbų vykdytojas su širdgėla skėsčiojo rankomis, kai rasdavo vandalų su keturračiais išvažinėtus dar nesutvirtintus pėsčiųjų takus, nuridentus akmenis ar su džipu visiškai išdarkytą automobilių stovėjimo aikštelės pagrindą. Tikrai dar daug ko reikia išmokti. Ne tik gerbti kitų darbą, nepalikti šiukšlių po savęs, bet kartu ir nebūti abejingiems pamačius niokotojus. Juk gražiai sutvarkyta paežerė – ne tik dovana telšiškiui, bet ir ne gėda ją parodyti užsieniečiui“, – apgailestavo specialistė.
Truputi prajuokino paskutiniai zodziai ” su džipu visiškai išdarkytą automobilių stovėjimo aikštelės pagrindą”. Labai idomai isireiksta jai turi omenyje Germanto pagrindine aikstele nesigincysiu, bet ta aikstele kur prie vadinamu Katakombu miske ji nebuvo sutvarkyta po lietaus ten ir dzipo nereikia kad vos isvaziuotum neuzklimpes, misko kelias ir nebuvo nupiltas zvyru paeitais metais kirto medzius ir truauke lauk nieks negreideriavo ir netvarke. Vaziavau ana savaite pasibaisejau galvojau kad nauja zvyro karjera kazkas atidare ant kiek slapia ir kelias vien buza ismaltas. O apie ta aikstele nekalbu kaip buvo buza taip ir paliko kol nepradzius pasistayt gali vos kelias masinas ant kieto pagrindo ir tai gali koja imerkt i buza su vandeniu ir nieks jos netvarke.