Sekmadienį Janapolėje kiekvienas rado sau progą švęsti: vyko Šv. Arkangelo Mykolo atlaidai, prisiminti bažnyčios 200 metų jubiliejus, miestelio 645 metų sukaktis, paminėta Pagyvenusių žmonių diena.
Atlaidai
Renginiai prasidėjo Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje šv. Mišiomis, kurias aukojo kunigas svečias Saulius Tomošaitis. Parapijos kunigas Tomas Domarkas džiaugėsi, kad praėjusiais metais pavyko gauti lėšų bažnyčios interjerui atnaujinti. Ir tai padaryta labai profesionaliai. Restauratorių sąjunga rengė 2013–2014 m. restauruotų darbų konkursą ir nekilnojamųjų kultūros vertybių kategorijoje už paveldo puoselėjimą, autento išsaugojimą ir jo eksploatavimą kun. T. Domarkui, o restauratoriams už medinės architektūros polichromijos tyrimus ir interjero dekoro restauravimo darbus šių metų balandį įteikti laureatų diplomai. Dar reikėtų atnaujinti bažnyčios išorę, šventoriuje esančius Kryžiaus kelio stočių paveikslus, medinę dviaukštę varpinę, kuri pastatyta 1842 m. Šiuo metu pirmajame jos aukšte įrengtas kambarėlis bažnyčios patarnautojams ar tikintiesiems susirinkti.
Po šv. Mišių ir Eucharistinės procesijos pašventintas bažnyčios šventoriuje pastatytas koplytstulpis.
Istoriniai šaltiniai
Vėliau gausiai susirinkę miestelėnai ir svečiai persikėlė į Janapolės mokyklos salę. Istorikas doc. dr. Vacys Vaivada papasakojo miestelio istoriją Žemaičių krikšto kontekste. Mokyklos direktorė Janina Šileikienė, klebonas T. Domarkas prisiminė Amžinybėn išėjusius ir dabar esančius janapoliškius, ypač prisidedančius prie bažnyčios ir bendruomenės tvirtinimo.
Pirmą kartą Janapolės vietovę rašytiniuose šaltiniuose (Livonijos kronika) 1370 m. kaip Versevene paminėjo Hermanas Vartbergietis. Iki XVIII a. pabaigos ji vadinosi Viržuvėnais. Viržuvėnų apylinkėse žemaičiai apsigyveno XIV a., kai sunyko kuršių Ceklio žemė ir sustiprėjo Medininkų.
1421 m. Vytautas Didysis Viržuvėnus padovanojo Žemaičių vyskupui. Vyskupų valdžioje jie buvo iki XIX a. Po to miestelis atiteko iždui. Viržuvėnai rašytiniuose šaltiniuose minimi nuo 1507 m. XVII a. čia suformuotas vyskupo dvaras.
1762 m. Žemaičių vyskupu paskirtas Jonas Lopacinskis (1708–1788 m.; vyskupo pareigas ėjo 1762–1778 m.) pastatė medinius rūmus ir perkėlė savo rezidenciją iš Alsėdžių į Viržuvėnus. Jo rūpesčiu iš Varnių į Viržuvėnus nutiestas kelias, 1776 m. pastatyta pirmoji medinė bažnyčia. Vyskupas Viržuvėnams suteikė parapijos teises, nustatė jos ribas. Prieš du šimtus metų bažnyčia buvo perstatyta. Iki šių dienų ne kartą remontuota.
Apie išsipildžiusias svajones
Janapoliškiai ypač dėkingi bažnyčios prižiūrėtojai Adelei Servienei, ilgametei giedotojai Valerijai Lenkauskienei. Pastaroji bažnyčios chore gieda nuo keturiolikos metų ir, ko gero, yra pasiekusi rekordą – jos giesmių tikintieji klausosi jau 60 metų. Moteriai yra įstrigęs vienas pirmųjų apsilankymų bažnyčioje. Tuomet ji mamai pasiguodė, kad nieko, kas aplink vyksta, nematanti, o mama atsakė: „Nieko ir nereikia bažnyčioje matyti, tave Dievulis mato.“ Šeima buvo tikinti, vyresnės Valerijos seserys jau giedojo chore, todėl mergaitė prisiekė, kad kai tik šiek tiek ūgtelės, būtinai užlips į bažnyčios viršų giedoti. Svajonė išsipildė – Valerija jau 60 metų gieda Janapolės bažnyčioje.
Sveikinimai
Susirinkusiesiems mokyklos salėje koncertavo „Laura R. ir Chameleonas“ iš Šiaulių.
Sveikinimo žodžius tarė garbūs svečiai: Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės padėjėja Gitana Piktužytė, Tarybos nariai Mantas Serva ir Almantas Lukavičius, Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas, Janapolės bendruomenės pirmininkas Česlovas Ubartas, Socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Gustienė, Janapolės „Bočių“ pirmininkas Jonas Vaškys.
Daug gražių žodžių išsakyta Janapolės pagyvenusiems žmonėms. Ypač jautriai janapoliškius pasveikino Pensininkų sąjungos „Bočiai“ Telšių rajono Varnių filialo pirmininkas Stanislovas Genutis ir kartu su juo atvykusios filialo merginos. Žodžius palydėjo daina „Pavėlavusi jaunystė“.
Pagerbti seniausias ir jauniausias janapoliškiai – 91 m. Julijona Klimienė ir 1 mėn. Lorensas Jankauskas.
Po padėkų ir sveikinimų visi buvo vaišinami kareiviška koše.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.