Gruodžio 8 d. vykusio Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu mūsų rajono politikai nepritarė teiktam tvirtinti Telšių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendrajam planui. Pagal jį numatoma reorganizuoti septynias rajono ugdymo įstaigas. Dalis Tarybos narių suabejojo, ar parengtas planas išspręs šiuo metu rajono švietimo sistemoje esančias problemas, esą reikėtų radikalesnių pokyčių.
Mokyklų tinklo pertvarkos planui nepritarė ir Telšių „Vilties“ mokyklos vaikų tėvai. Mat pagal jį planuojama „Vilties“ mokyklą prijungti prie Telšių Naujamiesčio mokyklos. Tėvų teigimu, tai per drastiškas sprendimas, kuris neįgaliems vaikams būtų žalingas.
Antanas NEKRAŠIUS
Telšių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendrąjį planą Tarybai pristačiusi Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė sakė, jog šis dokumentas yra būtinas siekiant visapusiško mokymo proceso dalyvių poreikių tenkinimo, optimizuojant švietimo sistemą: kad būtų užtikrinamas geros kokybės privalomasis ir visuotinis bei neformalusis švietimas už Savivaldybei pakeliamą kainą, sureguliuojant mokyklose ir klasėse mokinių skaičių, leidžiantį veiksmingai įgyvendinti ugdymo tikslus; užtikrinti saugias, šiuolaikiškas ugdymosi sąlygas ir racionalų švietimo infrastruktūros panaudojimą.
„Planas nėra baigtas, gerai apsvarstytas, – posėdyje kalbėjo Telšių rajono savivaldybės tarybos narė, liberalė Jolanta Rupeikienė. – Pati matau daug dalykų, kur reikėtų ryžtingiau priimti sprendimus. Kada girdime, jog etatų išsaugojimas plane yra vienas didžiausių prioritetų… Noriu priminti, kad mokytojai nėra neįgalūs asmenys – jie darbo rinkoje gali ir persikvalifikuoti. Toks pataikavimas pedagogams labiau panašu į socialinę politiką.“ Anot J. Rupeikienės, kada per daug rūpinamasi išsaugoti darbo vietas mokytojams – nukenčia vaikų ugdymo kokybė. Esą kokį ugdymą gali gauti mokiniai, kada sujungiamos klasės: penktokai su šeštokais, aštuntokai su devintokais. Esą tolimesnis tokių vaikų ugdymas, pavyzdžiui, perėjus į gimnaziją, tampa sudėtingas, nes šie ugdymo procese nebepasiveja bendraamžių. „Reikėtų radikalesnių pokyčių, galbūt ir nepopuliarių sprendimų, – teigė J. Rupeikienė, – nes dabar pasižiūrėjus į Švietimo ir sporto skyriaus pateiktą analizę – pavyzdžiui, Ubiškės mokykloje vienam vaikui tenka 110 kv. m mokyklos ploto. Ar tai yra normalu?“
J. Rupeikienei pritarė ir Almantas Lukavičius. Politikas tvirtino, jog apie esančias ir ateityje užprogramuotas švietimo problemas byloja ne tik mokyklų plotas, tenkantis vienam mokiniui, bet ir mokinių skaičius, tenkantis vienam mokytojui. „Tai nėra planas, kuris iš esmės išspręs esamas problemas, – sakė A. Lukavičius. – Ar Švietimo ir sporto skyriaus vedėja pati tiki, kad su tokiu planu galima įgyvendinti iškeltus tikslus – taupyti lėšas ir teikti kokybišką ugdymą?“
Tarybos narė Stefa Naujokienė posėdžio metu pabrėžė, jog kad ir kokie planai bebūtų ruošiami – jie niekada nebus visam gyvenimui ir, laikui atėjus, juos reikės tobulinti. „Šiandien kai kurie dalykai švietimo srityje yra pribrendę ir jų negalime atidėlioti“, – tikino S. Naujokienė.
Bemaž daugiausiai diskusijų svarstant Bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendrąjį planą sulaukė ketinimai Telšių „Vilties“ mokyklą sujungti su Telšių Naujamiesčio mokykla. Dėl tokių planų į kovą kilo „Vilties“ mokyklos bendruomenė. „Pertvarkos visada reikalingos, bet ši pertvarka truputį drastiška, – posėdyje kalbėjo „Vilties“ mokyklos direktorė Stasė Giedrienė. – Tėvai tokiam susijungimui prieštarauja. Jų teigimu, negalima neįgalius vaikus tiesiog imti ir iškelti į kitas patalpas.“ Pasak S. Giedrienės, vaikai negali papulti į blogesnes sąlygas, nei buvo prieš tai. O sąlygos Naujamiesčio mokykloje neįgaliems vaikams yra blogesnės nei „Vilties“ mokykloje. Todėl direktorė siūlė neskubėti priimti sprendimo sujungti minėtas dvi įstaigas.
Žodžio Tarybos posėdyje paprašė ir „Vilties“ mokykloje ugdomų vaikų motinos. Jos prašė politikų nepritarti Mokyklų tinklo pertvarkos planui, pagal kurį numatoma sujungti Naujamiesčio ir „Vilties“ mokyklas.
„Tai nėra įstaigų jungimas, o greičiau ugdymo funkcijų išgryninimas, – apie Naujamiesčio ir „Vilties“ mokyklų pertvarką kalbėjo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja D. Mažeikienė. – Tai dvi vienodo tipo specialiosios mokyklos, kuriose nėra visiškai sukomplektuotos klasės. Perkėlus į vieną mokyklą ugdomus vaikus, atsirastų vietos kitame pastate („Vilties“ mokykloje, – red.) plėsti socialinėms paslaugoms. Jame būtų galima įkurti gyvenimo namus neįgaliems vaikams, kurie išaugo iš ugdymo amžiaus. Juk neįgalius vaikus mes ugdome iki 21 m., o paskui neturime jų kur dėti. Kalbantis su „Vilties“ mokykloje ugdomų vaikų tėveliais, kai kurios mamos nuogąstavo, kas būtų su jų vaikais, jei jos susirgtų ar numirtų. Tokiems ir kitiems atvejams atsiranda minėti gyvenimo namai.“
Po ilgų diskusijų Telšių r. savivaldybės taryba nepritarė siūlomam Telšių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendrajam planui.
Dar kartą sprendimą politikams ketinama teikti šių metų gruodžio 28 d. įvyksiančiame Tarybos posėdyje.
Truputis skaičių
Minėtame plane numatoma iki 2020 m. įsteigti 4–5 ikimokyklinio ugdymo grupes. Vienos grupės įrengimas kainuoja apie
70 000 Eur. Naujamiesčio mokyklos pritaikymas padidėjusiam mokinių skaičiui kainuotų 14 600 Eur; Ubiškės mokyklos-darželio infrastruktūros ir aplinkos pritaikymas daugiafunkcio centro veikloms – 150 000 Eur; Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos patalpų pritaikymas priešmokyklinei grupei steigti – 3 950 Eur. Lėšų poreikis preliminarus.