„Korona Stop LT“ tikslas – kuo greičiau nutraukti koronaviruso infekcijos plitimą, įspėjant programėlės naudotojus apie kontaktą su koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu ir pateikiant rekomendacijas, kaip elgtis toliau.
Kuo didesnis šios mobiliosios programėlės naudotojų skaičius, tuo koronaviruso infekcijos suvaldymas bus efektyvesnis, todėl piliečiai raginami nemokamai ją atsisiųsti ir naudoti.
Anksti sužino apie galimą užsikrėtimą
Koronavirusas, sukeliantis COVID-19 ligą, gali plisti be simptomų, todėl juo užsikrėtęs asmuo gali platinti ligą to nežinodamas, o pasireiškus simptomams virusas jau gali būti perduotas kitiems. Norint sustabdyti jo plitimą, simptomus jaučiantiems žmonėms nepakanka tiesiog likti namuose. Naudodamasis programėle „Korona Stop LT“, užsikrėtęs asmuo gali greitai įspėti arti jo buvusius kitus programėlės naudotojus. Taip jos naudotojai gali anksti sužinoti apie galimą užsikrėtimą ir imtis priemonių, kad apsaugotų save ir kitus.
Ši programėlė nepakeičia įprasto epidemiologų atliekamo darbo, tik jį papildo – suteikiama galimybė paprasčiau informuoti tuos, kurių užsikrėtęs COVID-19 asmuo nepažįsta arba apie kuriuos galėjo pamiršti.
„Kuo daugiau sąlytį turėjusių žmonių nustatysime, tuo greičiau sustabdysime viruso plitimą. Programėlė padės nustatyti net ir tuos mūsų kontaktus, apie kuriuos patys neturime galimybės sužinoti, pavyzdžiui, apie sąlytį kelionės autobusu metu, parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje“, – aiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktorius Robertas Petraitis.
Svarbu įjungti „Bluetooth“ ir nešiotis telefoną
Programėlę turintys telefonai, naudodami „Bluetooth“ ryšį, tarpusavyje keičiasi informacija, kada, kokiu atstumu ir kiek laiko buvo šalia. Kai koronaviruso infekcija nustatoma vienam iš programėlės naudotojų, jis pats savanoriškai tai paskelbia programėlėje, nepaviešindamas jokių asmens duomenų.
Tuomet programėlės naudotojai, kurie per paskutiniąsias 14 dienų buvo šalia užsikrėtusiojo ilgiau nei 15 minučių mažesniu nei 2 metrų atstumu, gauna pranešimą apie galimą buvusį kontaktą ir vadovaujasi programėlėje pateiktomis rekomendacijomis dėl tolesnių veiksmų, automatiškai įvertinus buvusio kontakto trukmę ir intensyvumą.
Jei kur nors einate, visuomet yra tikimybė, kad galite atsidurti arti užsikrėtusio COVID-19 asmens, todėl pravartu nešiotis telefoną su veikiančia programėle „Korona Stop LT“ ir įjungtu „Bluetooth“ ryšiu.
Jei užsikrėtėte ir skambinate arba rašote Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kuris patvirtina Jūsų užsikrėtimą, gaunate specialų atvejo patvirtinimo kodą, kurį reikia įkelti į programėlę tam, kad būtų įspėjami kiti vartotojai. Nėra atskleidžiama, kas pranešė apie užsikrėtimą koronaviruso infekcija (COVID-19), taip pat neatskleidžiama ir jokia kita informacija, kuri leistų tiesiogiai identifikuoti užsikrėtusį COVID-19 asmenį.
Jei į programėlę gavote pranešimą apie padidėjusią riziką, vadinasi, tikriausiai buvote arti koronavirusu užsikrėtusio asmens. Tai nebyloja, kad tikrai susirgsite, tačiau tokiu atveju labai svarbu likti namuose ir stebėti savo simptomus, o atsiradus sausam kosuliui, karščiavimui ar pasunkėjus kvėpavimui būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Papildoma informacija ir rekomendacijos bus pateiktos programėlėje.
Rekomenduojama parsisiųsti visiems
Norint kuo greičiau gauti visą aktualiausią informaciją ir užkirsti kelią tolesniam koronaviruso infekcijos plitimui, programėlę „Korona Stop LT“ vertėtų parsisiųsti visiems. Tik naudojantis šia programėle galima įspėti net ir tuos kontaktus, kurių patys nepažįstame ir negalime identifikuoti, todėl labai svarbus žmonių aktyvumas – kuo daugiau piliečių parsisiųs ir naudos programėlę, tuo daugiau sąlytį turėjusių asmenų bus informuota ir greičiau galėsime džiaugtis sumažėjusiais užsikrėtimo koronavirusu atvejais.
„Korona Stop LT“ atsisiuntimas iš mobiliųjų „App Store“ arba „Google Play“ parduotuvių ir jos naudojimas yra savanoriškas ir visiškai nemokamas. Pradėti naudotis mobiliąja programėle, sustabdyti ir vėl atnaujinti jos naudojimą galima bet kuriuo metu.
Tiesa, programėlės veikimas planšetiniuose kompiuteriuose, išmaniuosiuose laikrodžiuose ar kituose nešiojamuosiuose kompiuteriuose neplanuojamas.
Panašios programėlės naudojamos ir kitose šalyse. Lietuva dar šiemet planuoja prisijungti prie apsikeitimo duomenimis tinklo su kitomis Europos šalimis, todėl keliautojai taip pat galės būti informuojami apie galimai turėtą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronaviruso infekcija.
Kilus klausimų dėl programėlės „Korona Stop LT“, galima kreiptis tel. +370 526 49676 (pirmadieniais–ketvirtadieniais 8–17 val., penktadieniais 8–15.45 val., šeštadieniais–sekmadieniais 8–17 val.) arba el. paštu: konsultacijos@nvsc.lt
Informacija apie programėlę skelbiama interneto svetainėje koronastop.lt.
Tikiu kad ši programele bus visiems naudinga