Siekdama mažinti administracinę naštą gydytojams ir didinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė inicijuojanti slaugytojų ir kitų šeimos gydytojų komandos narių atsakomybės ir teisių plėtimą.
Ministerija siūlo slaugytojams suteikti teisę tam tikrais atvejais išrašyti receptus, taip pat leisti išduoti laikinojo nedarbingumo pažymėjimus ir išrašyti siuntimus prevencinėms programoms bei profilaktiniams patikrinimams. Manoma, kad šie pokyčiai leistų pacientams greičiau patekti pas gydytojus konsultuotis, prisidėtų prie eilių mažinimo gydymo įstaigose.
Pasidomėjome, ką apie tokius pokyčius mano Telšiuose pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų vadovai, šeimos gydytojai, slaugytojos.
Monika GIRDVAINĖ
Turės pritarti Seimas
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad inicijuojamais pokyčiais slaugytojams ir kitiems šeimos gydytojo komandos nariams siūloma suteikti teisę išrašyti siuntimus gauti antrinio ar tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas bei specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tokias kaip prevencinės programos, profilaktiniai patikrinimai ir kt., kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
Taip pat bendrosios praktikos ir išplėstinės praktikos slaugytojams siūloma suteikti teisę pratęsti gydytojo jau paskirtą gydymą kompensuojamais vaistiniais preparatais ir išrašyti jiems receptą.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką dėl vartojamų vaistų lėtinėms ligoms gydyti pratęsimo, siuntimo antrinės ar tretinės sveikatos priežiūros asmens sveikatos priežiūros paslaugoms nepriklausomai nuo jos pobūdžio ir nedarbingumo pažymėjimo, net ir esant aiškiai diagnozei, išdavimo pacientai visada turi kreiptis į šeimos gydytoją. Teisę išrašyti siuntimą prevencinėms sveikatos paslaugoms gauti taip pat turi tik šeimos gydytojas.
Dar viena siūloma naujovė – laikinojo nedarbingumo pažymėjimų išdavimas. Iki šiol juos galėjo išduoti tik gydytojas ar gydytojų konsultacinė komisija, o dabar siūloma tai leisti ir bendrosios praktikos slaugytojams, išplėstinės praktikos slaugytojams ir akušeriams.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, praktika parodė, kad slaugytojai su didesne atsakomybe tvarkosi puikiai, o inicijuojami pokyčiai atneš naudą visiems – gydytojams, pacientams ir šeimos gydytojo komandos nariams.
Kaip „Telšių ŽINIAS“ informavo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas, šiuo metu pakartotinai su visuomene derinami ir netrukus bus pateikti Vyriausybei svarstyti Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos, Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo, Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymų pakeitimų projektai. Vyriausybei pritarus, projektai bus teikiami Seimui.
Vertina teigiamai
UAB „Telšių šeimos sveikatos centras“ direktorės Virginijos Šmitaitės-Čiurauskienės nuomone, Sveikatos apsaugos ministerijos sumanymas inicijuoti slaugytojų ir kitų šeimos gydytojų komandos narių atsakomybės ir teisių plėtrą yra sveikintinas, vertinamas teigiamai.
Kaip vieną iš teigiamų dalykų direktorė išskyrė tai, kad įsigaliojus siūlymams sumažėtų šeimos gydytojų darbo krūvis.
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė taip pat teigiamai vertina iniciatyvą ir mano, kad jų gydymo įstaigoje bendrosios praktikos slaugytojos gydytojo sprendimu ir nurodymu tikrai gali atlikti anksčiau minėtas funkcijas.
„Koronaviruso infekcijos plitimo laikotarpiu visi supratome, kad suteiktos didesnės galimybės bendrosios praktikos slaugytojui ženkliai pagelbėjo užtikrinti paslaugų paskirstymą pacientams. Tuo metu būtent tai, kas šiuo metu sprendžiama – padidinti slaugytojų funkcijas, padėjo bent iš dalies nuimti administracinę naštą gydytojams“, – dėstė L. Jurytė-Zakarauskienė.
Sprendimui plėsti slaugytojų atsakomybes pritarianti „Šeimos centro“ vadovė Irena Miškinienė neabejoja slaugytojų kompetencija atlikti joms priskirtas papildomas pareigas, nes dirbdamos komandoje su gydytojais bendrosios praktikos slaugytojos jau anksčiau dalyvauja minimų paslaugų teikime, tad pasikeitimai joms nebūtų naujiena.
„Slaugytojos su gydytojais dirba komandoje, tad kartais juokais sakau, kad jos – lyg gydytojos be diplomo. Stebėdamos šeimos gydytojo darbą slaugytojos visko išmoksta ir daugeliu atvejų pačios žino, kokius tyrimus kokiu atveju tikslinga atlikti, kokį gydymą skirti ir panašiai“, – kalbėjo I. Miškinienė.