
Rūkymo grėsmė žmonėms – visokeriopa. Tai liudija dar šiemet įvykusios ypač skaudžios nelaimės Telšių rajone. Vasarį Luokės seniūnijos Viekšnalių kaime kilus gaisrui name žuvo vyras, tragišką lemtį pasitikęs, kaip įtariama, dėl neatsargaus rūkymo lovoje. Panašus likimas, tikėtina, dėl tos pačios priežasties ištiko balandžio mėnesį Viešvėnų seniūnijos Rūdupių kaimo gyventoją, kurio namas irgi užsiliepsnojo. Visgi artėjant Pasaulinei dienai be tabako, telšiškiai raginami atkreipti dėmesį, kad rūkymas kelia riziką ne tik turtui, bet ir sveikatai. Todėl derėtų susirūpinti tuo, kol dar ne vėlu.
Žala sveikatai – gerokai didesnė
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien per šių metų pirmuosius tris mėnesius Lietuvoje kilo 2387 gaisrai, kuriuose tragišką lemtį pasitikti spėjo 37 gyventojai. Tuo metu dėl neatsargaus rūkymo lovoje per šį laikotarpį jau žuvo mažiausiai 7 žmonės ir, deja, atsižvelgiant į pastarąsias netektis Telšiuose, šis skaičius toliau auga.
Nors ši statistika išties nėra džiuginanti, ji nublanksta prieš faktą, kiek žmonių Lietuvoje kasmet miršta nuo rūkymo sukeltų ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, rūkymo sukeltos ligos kiekvienas metais pasiglemžia apie 6 tūkst. tautiečių, t. y. beveik pusę visų rūkančiųjų.

Visgi pažvelgus į cigarečių sudėtį ir veikimo principą, vykstantį jai degant, tokie skaičiai neturėtų stebinti. Remiantis Nacionalinio vėžio instituto pateikiama informacija, rūkant įprastą tabako cigaretę į orą išsiskiria daugiau nei 5 tūkst. įvairių, potencialiai nuodingų medžiagų – pradedant dervomis ir baigiant anglies dvideginiu. Apie 100 iš šių medžiagų, pasak mokslininkų, yra kancerogenai, kurie žaloja sveikąsias organizmo ląsteles ir sukelia onkologines ligas. Viena dažniausių iš jų – plaučių vėžys.
Pamiršti negalima ir kitos rūkymo metu išsiskiriančios medžiagos – nikotino. Būtent jis sukelia priklausomybę, dėl kurios žmonėms atsikratyti šio žalingo įpročio yra daug sudėtingiau. Nikotino poveikį puikiai iliustruoja ir skaičiai: tyrimai rodo, kad net 70 proc. metusiųjų vėl pradeda rūkyti per pirmus trejus metus.
Svarbu laiku priimti sprendimą dėl rūkymo
Rūkymo mažinimą ar visišką atsisakymą galima derinti su kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, subalansuota sveikesne mityba, sportu, aktyviu laisvalaikiu ir dažnesniu buvimu lauke. Svarbiausia suprasti, kad nusprendus atsisakyti žalingų įpročių, bus susidurta su tam tikrais sunkumais bei iššūkiais.
Todėl psichologai rekomenduoja pokyčių imtis nedideliais žingsneliais: mažinti rūkymą palaipsniui ar rinktis mažiau žalingus pakaitalus. Be abejo, šie produktai taip pat žalingi, tačiau juose nėra minėtų kenksmingų medžiagų, kurios išsiskiria aukštoje degimo temperatūroje. Galiausiai, metant rūkyti visada pagalbos galima kreiptis į šeimos gydytoją ar šioje srityje dirbančius specialistus.