
Pernai daugiabučių namų renovacija sparčiai vyko visoje šalyje – iš viso buvo renovuoti 333 daugiabučiai, o tai 55 daugiabučiais namais daugiau nei 2023 m. Harmoningai miesto kraštovaizdį Telšiuose praėjusiais metais papildė 2 atnaujinti gyvenamieji namai, kurių gyventojai jau spėjo įvertinti šiltesnius ir ekonomiškesnius būstus.
„Praėjusių metų renovacijos rezultatai džiugina – Lietuvoje renovuoti 333 daugiabučiai, iš kurių beveik 200 pasiekė B energinio naudingumo klasę. Tai rodo, kad dauguma gyventojų supranta renovacijos kuriamą naudą“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus vadovė Aušra Bartkevičienė. Lyderiais išlieka didieji miestai Vilnius, Kaunas ir Klaipėda, renovavę po 28 namus, tačiau nuo jų neatsilieka ir mažosios savivaldybės. Iš viso Lietuvoje renovuota jau per 4 000 daugiabučių namų.
Renovacija kuria patogesnę aplinką
Nuo Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programos pradžios 2013 m. Telšiuose iš viso renovuoti 68 daugiabučiai. 2024 m. užbaigta dviejų namų renovacija, dar trys daugiabučiai laukia galutinio užbaigimo: dviejuose vyksta dokumentacijos tvarkymas, o viename – statybos rangos darbai. Bendras jau renovuotų namų naudingasis plotas siekia 4 828,99 kv. m, juose iš viso yra 98 butai. Visi atnaujinti daugiabučiai pasiekė B energinio naudingumo klasę.
„Daugelis gyventojų džiaugiasi renovacijos teikiamais privalumais, ypač gerokai sumažėjusiomis šildymo sąskaitomis, kurias lemia pagerinta pastato izoliacija ir modernios šildymo sistemos. Jie taip pat vertina saugesnes ir patogesnes laiptines, kokybiškesnį apšvietimą ir dėl geresnės izoliacijos sumažėjusį triukšmo lygį“, – pasakoja daugiabučių namų renovaciją Telšiuose administruojančios įmonės Techninės priežiūros, administravimo ir renovacijos padalinio vadovė Nina Rusikienė.
Nors daugelis gyventojų supranta renovacijos naudą, pasak N. Rusikienės, ne visi iš karto ryžtasi imtis šio proceso. Jiems trūksta informacijos apie procesą, kyla abejonių dėl investicijų atsipirkimo.
„Svarbų vaidmenį šiame procese atlieka administratoriai – jie organizuoja susitikimus su gyventojais, kurių metu suteikia visą reikiamą informaciją apie renovacijos eigą, paramos galimybes bei ilgalaikius privalumus. Dažnai šiuos procesus palengvina ir valstybės teikiama parama, kuri sumažina pradines išlaidas. Todėl renovacija tampa prieinamesnė ir labiau motyvuojanti“, – dalijasi N. Rusikienė.
Lengvesnis ir greitesnis renovacijos procesas
Šiuo metu galima teikti paraiškas atnaujinti senus daugiabučius namus, siekiant B ar aukštesnės energinio naudingumo klasės. Valstybės parama pagal šį kvietimą bus apskaičiuojama pagal naują tvarką – taikant fiksuotą įkainį. Taip pat atsisakyta dalies biurokratinių procedūrų, todėl sumažės dokumentacijos apimtis ir palengvės projektų administravimas. Tai leis per trumpesnį laiką renovuoti daugiau daugiabučių namų.
„Tikimės, kad renovacija bus dar greitesnė, sklandesnė ir šiemet pavyks atnaujinti bent 400 namų. Taikome pažangiausias naujoves, tokias kaip skydinė renovacija – jau pradėjome bandomuosius projektus. Tai nauja metodika, leidžianti greičiau atnaujinti pastatų fasadus, naudojant gamyklose pagamintus skydus. Įvertinę šiuos projektus, sugrįšime su metodine medžiaga bei praktiniais patarimais, kaip šį procesą organizuoti dar efektyviau“, – pasakoja A. Bartkevičienė.
Paraiškos paramai gauti priimamos iki šių metų spalio 1 d.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Ieva VIDŪNAITĖ
kiek mažai…