Norint įgyvendinti sėkmingą renovacijos projektą, ypač svarbus modernizaciją administruojančios įmonės atstovų ir gyventojų bendradarbiavimas. Tiesa, didesnei daliai renovuotinų būstų gyventojų būtent pirmieji renovacijos žingsniai kelia daugiausiai nerimo. Tokią informaciją atskleidė atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas, kurį inicijavo Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Rinkos tyrimų bendrovės atliktame tyrime dalyvavo 1 015 Lietuvos nuolatinių gyventojų, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai. Apklausus pastaruosius, paaiškėjo, kad renovuotinų daugiabučių gyventojai kaip sudėtingiausias būsto atnaujinimo proceso dalis dažniausiai įvardija gyventojų suorganizavimą (40 proc.) ir biurokratinę dalį – paraiškų rengimą, administravimą, investicinio plano derinimą (28 proc.).
„Natūralu, kad, pradėjus domėtis būsto renovacija, iš pirmo žvilgsnio visas procesas atrodo labai sudėtingas ir reikalaujantis didžiulio gyventojų indėlio. Tačiau nuo pat pirmųjų žingsnių butų savininkams išsiaiškinti kylančius klausimus ir planuoti renovacijos darbus padeda modernizacijos projektų administratoriai“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.
Gyventojų dalyvavimas susirinkimuose – ypač svarbus
Telšiuose daugiabučių modernizacijai atstovaujančios bendrovės specialistė renovacijai pažymi, jog pirmųjų susirinkimų metu itin svarbus aktyvus gyventojų dalyvavimas, kad visi butų savininkai gautų vienodą informaciją ir į jų klausimus būtų atsakyta.
„Informacijos apie renovaciją yra daug, bet domėdamiesi gyventojai ne visuomet atranda naujausius ir teisingus duomenis, kurie gali klaidinti. Per pirmąjį susitikimą visuomet trumpai pristatome, nuo ko modernizacijos procesas prasideda ir kaip baigiasi, atsakome į gyventojų klausimus. Jeigu butų savininkai pritaria renovacijai, pradedame rengti investicinį planą, kuris įneša daug aiškumo“, – pasakoja pašnekovė.
Platus spektras klausimų apie renovaciją
Specialistė pratęsia, jog gyventojus pirminėje stadijoje labiausiai domina, kokia bus renovacijos kaina. Bet į šį klausimą atsakyti, kol nėra parengtas investicinis klausimas ir nepadaryti skaičiavimai, yra labai sudėtinga. Kiekvieno namo situacija yra labai individuali – skiriasi pastatų būklė bei poreikis įgyvendinti vienokias ar kitokias energinį efektyvumą didinančias priemones.
„Be renovacijos kainos, gyventojus taip pat domina, kokios bus paskolos palūkanos, kaip reikės mokėti, kiek galimai modernizacija pabrangs, kas atliks rangos darbus, kiek užtruks visas procesas. Gyventojams rūpi ir estetiniai klausimai: kaip bus įrengti balkonai, kokia bus daugiabučio spalva ir pan. Tiesa, ne į visus šiuos klausimus galime atsakyti, bet visada stengiamės gyventojams išaiškinti, nuo ko jie priklauso“, – teigia specialistė renovacijai.
APVA primena gyventojams, jog renovaciją daugiabutyje jie turi inicijuoti patys. Norėdami gauti atsakymus į dominančius klausimus ir aptarti modernizacijos galimybes visuomet gali kreiptis į Pastatų energinio taupumo ir priežiūros skyriaus specialistą, atsakingą už daugiabučių namų atnaujinimą tame rajone, arba daugiabučio administratorių.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti www.betalt.lt arba sužinoti telefonu 8 614 99699.