
Šių metų gegužės 31 d., pasibaigus vienam iš kvietimų atnaujinti senus daugiabučius, sulaukta beveik 500 paraiškų. Nors kvietimas galiojo trumpesnį laiką, tačiau gautas panašus paraiškų skaičius kaip ankstesniuose kvietimuose, tai reiškia, kad modernizacija Lietuvoje vis dar nepraranda pagreičio. Preliminariais skaičiavimais, bendra gautų paraiškų investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų. Ji ženkliai viršija numatytą kvietimui 100 mln. eurų sumą, tad projektams bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.
„Projektai bus atrenkami prioriteto tvarka, pagal vertinimo kriterijus, o likę pateks į rezervinį sąrašą. Vėliau, gavus papildomą finansavimą, galbūt pavyks finansuoti ir likusius projektus“, – pažymi Vytautas Vrubliauskas, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) pastatų energinio taupumo departamento direktorius.
Prioriteto tvarka bus atrenkami projektai, kurie yra įtraukti į savivaldybės kvartalinės renovacijos programą. Bus atsižvelgiama ir į tai, kokią energetinio efektyvumo klasę planuojama pasiekti, kiek planuojama sutaupyti šiluminės energijos po renovacijos.
Kurie miestai paraiškas teikė aktyviausiai?
Vertinant kvietimo rezultatus atskirose savivaldybėse matoma, kad daugiausiai paraiškų pateikė didieji miestai – Vilnius (61), Kaunas (50), Klaipėda (29). Aktyvumu taip pat pasižymėjo ir Marijampolės (26), Tauragės rajono (23), Panevėžio (17), Mažeikių rajono (17), Alytaus (17), Palangos (16), Anykščių rajono (15) savivaldybės.
V.Vrubliauskas pasakoja, kad didieji miestai aktyviau teikia paraiškas todėl, kad juose veikia už renovaciją atsakingos ir procesus koordinuojančios organizacijos.
Atsinaujinančios energijos sprendimai
Lietuvos gyventojai ieško inovatyvių energijos taupymo sprendimų, tai atspindi ir kvietimo rezultatai. Iš beveik 500 paraiškų, kurias gavo kvietimo organizatoriai, daugiau kaip 280 daugiabučių yra numatyta diegti atsinaujinančios energijos priemones tokias kaip šilumos siurbliai ar saulės elektrinės.
V.Vrubliauskas pažymi, kad šiame kvietime net 60 proc. planuojamų atnaujinti daugiabučių projektuose yra numatytas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas. Lyginant su ankstesnių kvietimų duomenimis, atsinaujinantys šaltiniai buvo įtraukti tik į 10 proc. projektų, tad pokytis šiame kvietime yra didelis.
Kol kas renovuota tik apie 12 proc. pastatų
Daugiabučių namų modernizavimo programa šalyje yra sparčiai įsibėgėjusi nuo 2013, bet renovacijos potencialas vis dar lieka didelis – senų pastatų šalyje turime ženkliai daugiau nei renovuotų.
„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 4500 renovuotų daugiabučių namų, tai šiek tiek daugiau negu 12 procentų visų renovuotinų pastatų. Potencialas renovacijai dar yra milžiniškas. Šiandien mes turime pakankamai didelį įgyvendinamų projektų srautą – iš viso apie 1400 projektų, iš jų 800 yra rangos darbų stadijoje, dar 600 laukia rangos darbų pirkimo“, – sako V. Vrubliauskas.
Galiojantis kvietimas
Primename, kad iki š. m. spalio 2 d. yra priimamos paraiškos daugiabučiams atnaujinti pagal š. m. vasario 22 d. skelbtą kvietimą. Pagrindinė šio kvietimo sąlyga – pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.
Straipsnio autorė: Kotryna Grušauskaitė