
Reprezentacinėje Telšių miesto vietoje – Durbės skvere, ant šalia esančio pastato sienos, ryškėja naujas gana didelis objektas – perpieštas 3D karpinys.
Telšių architektūrinius sprendinius kūrę specialistai, profesionalūs menininkai stveriasi už galvos: piešinys ant sienos – klaikiai neprofesionalus dalykas menų miesto centre.
3D piešinys – nemenkus pinigus kainavęs jau šį savaitgalį vyksiančios Žemaitijos sostinės šventės „Telšiai 2018“ programos dalis.
Aurelija SERVIENĖ
Nieko originalaus
Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys Durbės skvere išvydęs 3D piešinį teigia žagtelėjęs. Anot jo, pasielgta visiškai mėgėjiškai – nesukurta nieko originalaus.
„Tokioje reprezentacinėje erdvėje padarytas šis objektas visiškai neatitinka mastelio – jis dominuoja ir suvalgo visą dėmesį. Galbūt jį galima daryti kur nors daugiabučių kieme, bet tik ne čia. Tik išskirtiniais kūriniais mes galime pritraukti žmonės atvykti į Telšius. Šalia yra Dailės akademija – įstaiga, kuri tikrai pasiruošusi padėti, tačiau, gaila, niekas į mus nesikreipė, neprašė profesionalaus patarimo“, – stebėjosi dekanas.
Elementarus architektūros neišmanymas
Paminklo Durbės mūšiui idėjos autorius, įgyvendintojas, architektas,
prof. Algirdas Žebrauskas trafaretą ant sienos vadina klaikiai neprofesionaliu sprendimu menų miesto centre. „Trafaretiniai piešiniai Durbes skvere – elementarus architektūros neišmanymas. Dėl šitokio sprendimo profesionalai labai išsigandę. Tokiais „piešiniais“ Ukmergėje, Utenoje ir kt. pridengiamos nerenovuotų namų sienos daugiabučių kvartaluose. Trafaretinis piešinys skvere užgožia paminklą, kuris yra pastatytas iš žmonių suaukotų pinigų. Tą sieną reikėjo tik nudažyti. Mano nuomone, niekada nereikia lįsti ten, kur neišmanai“, – kalbėjo A. Žebrauskas.
Prasidėjo chaltūra
„Telšiuose menai pasibaigė – prasidėjo chaltūra“, – tikina skulptorius, medalininkas, tapytojas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius Romualdas Inčirauskas.
„Jei kas atvykdavo į Telšius iš kitų Lietuvos miestų, visi tik pagirdavo, kaip profesionaliai dirbama. O kas atsitiko dabar? Kaip norėjo, taip padarė. Labai greitai visi gražūs dalykai žlunga. Kas čia viską taip leidžia daryti? Architektė? Na, jei žmogus su daile nieko bendro neturi ir padarė pagal savo supratimą?!… Pareigos – nėra kompetencija“, – sakė profesorius.
R. Inčirauskas negalėjo atsistebėti, kodėl nebuvo konsultuojamasi su profesionalais – Dailės akademija. „Mačiau tą piešinį – tautodailininko karpinėlis. Durbės skveras taip gražiai sutvarkytas iki smulkiausių detalių, o dabar – tokią baisybę pastatė. Reikia naikinti, paveikslas griauna aikštę“, – piktinosi profesorius.
Perspėjo iš anksto
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių apskrities pirmininkė Sigita Dacienė, tik išgirdusi planus Durbės skvere daryti tokį piešinį, iškart pasipriešino: „Naują 3D piešinį gražiausioje miesto vietoje vertinu labai blogai. Man Durbės skveras toks gražus, tokia mažyte erdvė ir taip skoningai viską talpinanti. Kokia panorama: ežeras, medžiai, amfiteatras. O tas paveikslas ėmė ir viską užgožė – sugadino viską, kas buvo iki šiol padaryta.“
Kadangi S. Dacienė yra baigusi architektūrą, sako išmananti tokius dalykus ir apie pasekmes kolektyvą perspėjusi jau iš anksto. O ir pats karpinys pavaizduotas piešinyje tautodailininkės, karpinių meistrės akimis žiūrint, – labai prastas.
Senamiestyje „rėžia akį“
Meno galerijos „SamogitiART“ direktorė Daiva Mažonienė svarsto, jog tokio žanro kūrinys, koks atsirado ant pastato sienos Durbės skvere, galėtų būti gyvenamajame rajone ar ant mokyklos sienos, tačiau senamiestyje jis tikrai „rėžia akį“. Galerininkės nuomone, jis tapo dominuojančiu ir nukreipiančiu dėmesį nuo tiek menine, tiek istorine prasme mums svarbaus kūrinio – „Durbės mūšio“ paminklo. „Neatradau jokių sąsajų ir simbolikos nei su Telšiais, nei su Žemaitija. Nesuprantu jo užmanymo ir paskirties“, – sakė D. Mažonienė.
Kūrinys – ne vietoje
Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius pamatęs paveikslą Durbės skvere iškart suvokė, kad tokia dekoracija šioje erdvėje tikrai netinka.
„Jei už tai dar ir moka miestas (rajono biužetas, – red.), tai be reikalo. Tai, kas yra dabar – nėra meno kūrinys, tai – laikina dekoracija. Tikrai ne vietoje, gal kokiame naujų namų kvartale jis labiau tiktų“, – nuomone dalijosi A. Dacius.
Idėją palaiko
„Taip ir turi būti, kad dėl meno verda aistros, nes menas tam ir skirtas, kad jaudintų, keltų emocijas ar transliuotų kokią nors žinią“, – situaciją dėl 3D piešinio apibūdino Telšių kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas.
Idėją, jog mieste galėtų atsirasti perpieštas 3D karpinys, sumanė kultūros centro režisierė Agnė Jakavičiutė. L. Ulkštino teigimu, ši mintis buvo aptarta ir suderinta su Telšių rajono savivaldybės atsakingais asmenimis, vyriausiąja miesto architekte, idėja buvo pristatyta Kultūros ir turizmo skyriui bei Telšių rajono savivaldybės vadovams. „Prieštaraujančių Savivaldybėje nebuvo“, – patikino direktorius.
Šios idėjos įgyvendinimą finansavo Telšių rajono savivaldybė, prie projekto prisidėjo nemažas būrys rėmėjų. „Galutinės sumos nežinome, nes projektas dar nebaigtas. Planuojama suma yra apie 3 000 eurų“, – sakė L. Ulkštinas. Jo teigimu, piešinys tikrai nėra ilgalaikis kūrinys, apie tai byloja ir naudojamos medžiagos – dažai. Kultūros centro direktorius tikisi, kad šis pastatas greitu laiko bus renovuojamas, todėl nėra planuojama šitą piešinį išsaugoti.
L. Ulkštinas informavo, jog darbus atliko menininkė, jau ne pirmą kartą daranti tokius meno kūrinius. Tai – Ieva Olimpija Vorockonytė iš Marijampolės.
Ragino pasidžiaugti
Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas ramina menininkus ir kviečia pasidžiaugti piešiniu, kuriame esą vaizduojamas mūsų miesto simbolis – bijūnas.
„Šis pastatas, ant kurio buvo nupieštas karpinys, priklauso „Vyčiūnų grupei“. Aišku, pastatas mūsų miesto tikrai nepuošia. O savininkai jokios vizijos neturi. Tęsime pokalbius ir gal pavyks susitarti dėl pastato tvarkymo. O dėl naujo piešinio, – raginčiau visus, užuot pykus, geriau pasidžiaugti. Visa tai tik trumpam, papuošti miesto šventę. Žmonės sukūrė šią idėją, neslopinkime jų iniciatyvos. Tegul telšiškiai pamato šį piešinį ir išsako savo nuomonę, tegul šią idėją įvertina ir bendruomenė“, – sakė meras.
Pasikliovė specialistais
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Macienė teigė dalyvavusi pačios idėjos dėl minėto meninio kūrinio atsiradimo Telšiuose pristatyme ir jai pritarusi iš principo. „Manau, kad tokio pobūdžio idėjos sveikintinos ir reikalingos miestui. Dėl vietos parinkimo, spalvinių, technologinių ir kt. sprendinių – pasiklioviau specialistų nuomone. Tikslios darbų kainos tikrai negaliu pasakyti. Dalį finansavimo skyrė Telšių rajono savivaldybė“, – teigė vedėja.
Vedėja atostogauja
Gaila, jog negalėjome išgirsti idėjai pritarusios Telšių rajono savivaldybės administarcijos Architektūros skyriaus vedėjos Gintarės Baltrūnės nuomonės – ji šiuo metu atostogauja. O Architektūros skyriaus darbuotojai komentuoti situacijos nepanoro. „Vargu, ar vedėjos mintis kas gali perduoti“, – atsakė „Telšių ŽINIOMS“.
tas originalus karpinys ant sienos yra nuostabus fonas Durbės mūšio paminklui. Ačiū. Telšiai gražiai atsinaujino.
Jei mes pasauliui kuo įdomūs tai tik savo gyvais papročiais ir tradiciniu menu. Niekam neįdomus modernus šiuolaikinis menas, jis negyvas. Garbė tiems Telšių menininkams, kurie nekreipdami dėmesio į trukdymus sukūrė nuostabų darbą.
Visus savo svečius vesiu prie šitos sienos. Nepaprastai gražu. Ačiū kūrėjams.
Nejaugi tikrai p. Sigitai Dacienei ta apleista baisi siena Durbės skvere buvo gražesnė ? Ar suveikė pavydas, kad Telšius papuoš žinomos ir Respublikoje įvertintos meistrės karpinys?..