
Telšių rajono Ryškėnų seniūnijos Judrėnų kaimo Išdegos Pušies gatvės gyventojai Laimutė Armalienė ir Juozas Levanauskas trečiadienio rytą patyrė siaubą – priešais gyvenamojo namo langus pievutėje didžiulis lapinas draskė jau papjautą jų ožį.
Giedra AKAVICKIENĖ
Valstybė kompensuoja tik vilkų „išdaigas“
Žmonėms išbėgus iš namo, lapinui teko palikti grobį. „Plėšrūnas buvo ilgu snukiu ir didele pūsta uodega. Tai tikrai buvo lapinas“, – pasakojo J. Levanauskas.
Nežinodami ko imtis, ūkininkai paskambino į Telšių valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Laimutė žurnalistams pasakojo, jog iš darbuotojo sužinojusi, kad jei ožį papjovė lapinas, iš valstybės negaus nė cento, o jeigu tai būtų vilko darbas, gautų kompensaciją.
Ožys buvęs ne bet koks, o Zaneno veislės. Toks ožys pagal skelbimus kainuoja iki 150 eurų.
Medžiotojas lauks ūkininkų skambučio
„Kokia neteisybė, tiek lapė, tiek vilkas – miško plėšrūnai, juos turi kontroliuoti medžiotojai“, – piktinosi Laimutė ir Juozas.
Nukentėję ūkininkai susisiekė su Telšių rajono medžiotojų būrelio „Germantas“, į kurio medžioklės plotus įeina ir Judrėnų kaimas, pirmininku Zenonu Jokubausku.
Medžiotojų būrelio pirmininkas su judrėniškiais sutaręs, kad kai tik šie pamatys valdose slampinėjantį lapiną, iš karto duos jam žinią. Medžiotojas atvyks ir pašalins plėšrūną, kad daugiau žmonės nebepatirtų nuostolių.
Kaimo gyventojai gyvena baimėje
Laimutė ir Juozas žurnalistams prisipažino kitos nakties lauksiantys su baime – kas bus, jeigu ožį pribaigęs lapinas sugrįš.
Sodybos teritorijoje laisvai ganosi kelios ožkos. Aptvare saugiai įkurdintos ožkos su jaunikliais.
Į aptvarą lapinas neturėtų įsibrauti, tačiau vilkui tokia apsauga gali būti vieni juokai. Juolab kad taip mano ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai bei medžiotojai.
Lapinas atėjo likučių?
Telšių rajono medžiotojų būrelio „Germantas“ pirmininkas Z. Jokubauskas „Telšių ŽINIOMS“ teigė abejojantis, kad ožį galėjo papjauti lapinas. „Gal tai greičiau laukinio šuns darbas, o lapinas atsėlino pribaigti likučių“, – svarstė jis.
Medžiotojas Z. Jokubauskas po kruvino įvykio lankėsi judrėniškių sodyboje, norėjo sumedžioti lapiną, bet miško plėšrūno nerado.
Nušovus lapiną, būtų galima jį ištirti Telšių valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje. Tyrimas atskleistų, ar laukinis gyvūnas nėra ligų nešiotojas.
1971 metais medžiotoju tapęs Z. Jokubauskas tikino negirdėjęs, kad lapinas įveiktų ožį. Tai – pirmas toks atvejis jo darbo praktikoje.
Bevertės lapės nebedomina medžiotojų?
Kaip informavo Z. Jokubauskas, plėšrūnės lapės medžiojamos apskritus metus. Tačiau jų kailis nebėra vertinamas taip, kaip senais laikais.
Pastaruoju metu sumedžiojus lapę, kailis nediriamas, plėšrūnas patenka į medžiotojų būrelio utilizavimo duobę. Kas žino, gal dėlto į lapes medžiotojai mažai bekreipia dėmesio, o sodiečiams tenka nuolat skaičiuoti nuostolius dėl papjautų vištų.
Pasirodo, šiandieninė rinka lapių kailiui negailestinga, supirkėjai tesiūlo… eurą už laputės kailiuką. Kaip minėjo pašnekovas, tarybiniais, visuotinio deficito, laikais už lapės kailį buvo mokami pasakiški pinigai – 200 rublių. Lapės kailio vertė prilygo žmogaus mėnesiniam atlyginimui.
„Jūs, moterys, kaltos, kad nebenorite puoštis lietuviškų lapių kailiais ir jie neteko vertės“, – juokavo 25 metus medžiotojų būreliui vadovaujantis Z. Jokubauskas.
Ūkininkai turi aptverti teritoriją
Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Laimonas Bagdonas, komentuodamas tragišką ožio istoriją, priminė, kad gyvūnų laikytojai yra atsakingi už jų saugumą. Šiuo atveju – ožys ganėsi neaptvertoje teritorijoje, prie jo prisėlinti galėjo bet koks plėšrūnas.
Nuo neigiamo aplinkos poveikio ožio neapsaugojusiems ūkininkams belieka susizgribti nakčiai į aptvarą uždaryti likusias ožkeles.
Kaip informavo L. Bagdonas, šiemet toks atvejis, kai plėšrūnas papjovė naminį gyvulį, Telšių rajone – pirmas, nebent kiti ūkininkai apie savo bėdas ir patirtus nuostolius nepranešė tarnybai.