
Pasirodo pranešimų apie naujai nustatomus paukščių gripo atvejus Europos valstybėse. Šios ligos protrūkis jau užfiksuotas ne viename kaimyninės Lenkijos paukštininkystės ūkyje. Ar verta sunerimti ir paukščius auginantiems telšiškiams?
Monika GIRDVAINĖ
Prevencija vykdoma
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Telšių departamento direktoriaus patarėjas Laimonas Bagdonas „Telšių ŽINIAS“ informavo, kad departamentui priklausančioje teritorijoje (Telšių, Plungės, Mažeikių ir Akmenės r. sav. bei Rietavo sav.) veikia du dideli paukštininkystės ūkiai. Vienas jų yra Plungės rajone, kitas – Telšių rajono Tryškių seniūnijos Ubiškės kaime.
Šiuose ūkiuose iš viso laikoma apie 600 tūkst. vištų.
„Prevencinės priemonės intensyviai vykdomos: su paukštynų atsakingais asmenimis yra kalbėta apie saugumo priemonių sustiprinimą. Gripu užsikrėtę paukščiai realiai net neturi galimybės patekti į paukštyną ir užkrėsti paukščių, ligą dažniausiai atneša žmogus. Todėl pabrėžiame, kad būtina dažnai plauti ir dezinfekuoti rūbus, batus ir įrankius, naudojamus atliekant paukščių priežiūros darbus“, – kalbėjo L. Bagdonas.
Pašnekovas informavo, kad yra sustiprinta ir paukštienos gaminius bei gyvus paukščius vežančių transporto priemonių kontrolė.
Direktoriaus patarėjo teigimu, kasdien visoje Telšių departamento teritorijoje policijos pareigūnai, veterinarijos inspektoriai ir mokesčių inspekcijos specialistai vykdo reidus keliuose tikrindami įvežamą produkciją.
„Mūsų specialistai ima mėginius, kad galimai nesaugūs paukštienos produktai ir kiti gaminiai nepatektų į rinką. Ypač priemonės sustiprintos pasienyje su Lenkija. Be abejo, tikrinamos ir parduotuvės, kavinės, restoranai“, – sakė L. Bagdonas.
Pažeidimų kol kas nenustatyta.
Nerimauti nereiktų
Pašnekovo tvirtinimu, telšiškiams, auginantiems paukščius, dėl plintančios ligos panikuoti nereiktų.
Telšiai nepriklauso tankiausiai laukinių vandens paukščių, kurie yra pagrindiniai paukščių gripo viruso nešiotojai ir platintojai, lankomai teritorijai.
Dažniausios parskridusių paukščių būriavimosi vietos – Klaipėdos, Šilutės, Pagėgių ir Tauragės rajonuose.
Telšių rajone parskridusių paukščių pamėgta sustoti vieta yra tik žuvininkystės tvenkiniai Pasruojėje.
„Laukiame ornitologų pranešimų apie prasidėjusią pagrindinę paukščių migraciją. Apie tai bus informuoti ir gyventojai. O dabar dėmesį reiktų atkreipti radus laukinių paukščių gaišenų. Jų patiems gyventojams negalima liesti – apie radinį būtina pranešti VMVT specialistams“, – pabrėžė L. Bagdonas.
Grėstų dideli nuostoliai
Pašnekovas sakė, kad žmonėms paukščių gripas nepavojingas, tačiau juo užsikrėtusių paukščių mirtingumas siekia 100 procentų.
„Per parą gali nugaišti iki šimto tūkstančio paukščių. Liga greitai plinta, nes jos inkubacinis periodas trumpas“, – informavo direktoriaus patarėjas.
Jo teigimu, ypač gripo virusui imlūs kalakutai, vištos dedeklės. Antys ligai yra atsparesnės.
Pasireiškus naminių paukščių gripo protrūkiui, ligos židinyje esantys paukščiai, kiaušiniai, paukštiena, pašarai, lesalai ir kt. priemonės turi būti naikinami.
„Jei Lietuvoje būtų nustatyta paukščių gripo atvejų, trečiosios šalys iš karto atsisakytų mūsų paukštienos. Tad didžiuliai nuostoliai būtų ne tik ūkius turintiems verslininkams, bet ir parduotuvėms, valstybei“, – kalbėjo L. Bagdonas.
Saugumo priemonės
VMVT specialistai pataria laikytis biologinio saugumo priemonių, saugoti paukščius nuo bet kokio kontakto su laukiniais paukščiais, negirdyti jų atviro telkinio vandeniu, lesalus ir kraiką laikyti laukiniams paukščiams nepasiekiamoje vietoje.
VMVT direktoriaus įsakymu, nuo vasario 4-osios visiems Lietuvos gyventojams nurodyta laikyti savo naminius paukščius pastatuose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, kurios įrengtos taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.
„Keliautojų, kurie šiuo metu lankosi paukščių gripą patvirtinusiose Europos valstybėse, primygtinai prašoma būti atsargiems, vengti kontaktų su paukščiais, laikytis asmens higienos, iš tų šalių nesivežti paukštienos ir jos gaminių“, – teigiama VMVT informaciniame pranešime.
Parama
Vadovaujantis žemės ūkio ministro įsakymu, paukščių savininkų nuostoliai, patirti dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų, bus kompensuojami. Dėl nuostolių kompensavimo paukščių savininkai turės kreiptis į savivaldybes.
Primenama, kad nelaimės atveju siekdami valstybės paramos paukščių savininkai turi būti užregistravę duomenis apie laikomų paukščių pulkus ir juose esančių paukščių skaičių Ūkinių gyvūnų registre. Duomenis būtina atnaujinti du kartus per metus – sausio ir liepos mėnesiais.
„Pastebėjus netipinę paukščių elgseną (nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus barzdelių, kitokių odos pakitimų) nedelsiant būtina informuoti veterinarijos gydytojus arba artimiausią VMVT departamentą“, – ragina veterinarijos specialistai.