Lietuvoje vis didesnį susirūpinimą kelia itin sparčiai plintantis vienas iš pavojingiausių tiek aplinkai, tiek žmonių sveikatai invazinis augalas – Sasnovskio barštis.
Į kovą su šiais augalais stojo ir Varnių regioninio parko direkcija. Šiuo metu jie nuo Sasnovskio barščių bando vaduoti visų lankytojų mėgiamą turistinį objektą – Šatriją.
Aurelija SERVIENĖ
Varnių regioninio parko direkcijos direktorės Irenos Zimblienės teigimu, Sasnovskio barščiai jų teritorijoje aptikti jau gana senai ir eilę metų bandoma ieškoti įvairių būdų su jais kovoti. Pastebėta, jog šie nepageidaujami augalai apsėdo Luokės seniūniją, o ypač pamėgo Šatrijos piliakalnį, įsikerojo Biržuvėnuose. Pastebėta jų jau ir Varnių seniūnijoje. Ypatingai greitai jie veisiasi tarpumiškiuose, senuose keliukuose, griovių šlaituose ir kt.
„Sasnovskio barščiai į Lietuvą buvo atvežti kaip pašarinė žolė, visi galvojo, jog ji neš naudą, tačiau gavosi priešingai“, – sakė direktorė.
Pirmuosius Sasnovskio barščius ant Šatrijos piliakalnio Varnių regioninio parko direkcijos darbuotojai pastebėję jau prieš keletą metų. Dėl lankytojų gerovės su augalais imta kovoti nedelsiant, mat jie gali stipriai pakenkti žmonių sveikatai.
„Pagrindinis šių augalų kenksmingumas žmogaus organizmui – įvairios alerginės reakcijos. Aišku, priklauso ir nuo žmogaus, kiek jis yra alergiškas šiam augalui. Vieno jis gali visai neveikti, kitam – priešingai, vos palietus, gali pasireikšti alergija“, – pasakojo I. Zimblienė.
Varnių regioninio parko direkcija barščiams naikinti specialistų nesamdo, bando su šia problema kovoti patys. Ir jau rado veiksmingiausią būdą šiam invaziniam augalui sunaikinti ar bent pristabdyti jo plitimą ant Šatrijos.
Piliakalnyje Sasnovskio barščiai daugiausia išplitę šiauriniame šlaite. Dalis jų ilgą laiką buvo pridengti plėvele, kuri neleido augalui kerotis, stabdė jų augimą. Barščiai iššuto ir išdegė.
Iš aplinkosaugos fondo jau yra gauta lėšų naujai plėvelei nupirkti, kuria bus užklota likusi dalis Sasnovskio barščių, išplitusių ant Šatrijos.
„Jau nupirkti keturi (6 m pločio) ritiniai plėvelės, kuria užklosime nepageidaujamus augalus. Jos planuojama nejudinti apie 2 metus. Viską atliekame lankytojų labai, todėl labai prašome vaikščioti tik takeliais, o ne kalno šlaitais. Ypač neliesti, nedraskyti ir jokiu būdu nekilnoti plėvelės, kad jos nepažeistumėte. Radęs ertmę augalas pradės veržtis aukštyn. Na, o jau tada mūsų darbas nueis perniek“, – pasakojo pašnekovė.
Laba diena,
Dziaugiuosi, kad kovojate su siais invaziniais augalais, kurie jau atkeliavo ir zemaitija. Butiniai reikia jiems uzkirsti kelia. Lietuvos piktzolininku draugija taip pat megino ivairius budus siai piktzolei naikinti, o jus suradote labai idomu ir veiksminga bei nekenksminga buda.
Pagarbiai
Danute K.
Sosnovskio barščiai, o ne Sasnovskio !