Šiais metais Telšiuose, prie autobusų stoties esančiame prekybos centre „Iki“, pradėjo veikti mokamas tualetas. Kadangi daugumoje didžiųjų prekybos centrų įrengti tualetai būna nemokami, telšiškiai piktinasi, kodėl tiek parduotuvės lankytojai, tiek ir kiti žmonės už paslaugą turi mokėti.
„Telšiuose apskritai trūksta viešųjų tualetų, o už apsilankymą esančiuose dar reikia susimokėti. Prekybos centre mokestis už paslaugą tikrai didelis, tai gal nemokamas tualetas galėtų būti bent autobusų stotyje“, – svarsto gyventojai.
Monika GIRDVAINĖ
Tualetų trūksta
Prispyrus gamtiniam reikalui, Telšiuose galima apsilankyti autobusų stotyje, geležinkelio stotyje, Žemaitijos turizmo informacijos centre ir minėtame prekybos centre „Iki“ esančiuose viešuosiuose tualetuose. Tik vienoje iš šių vietų – geležinkelio stotyje – už paslaugą mokėti nereikia. „Iki“ tualeto įkainis – 0,50 Eur, Turizmo informacijos centro – 0,30 Eur. Autobusų stotyje apsilankymas tualete vaikams kainuoja 0,1 Eur, o suaugusiems – 0,3 Eur.
Pažymėtina, kad ištisus metus veikiantis nemokamas viešasis tualetas yra prie Masčio ežero, netoli Zakso kalno, tačiau vandalams išlaužus duris, šiuo metu jis uždarytas.
Vasarą viešųjų tualetų problemą iš dalies išsprendžia įvairiose miesto vietose pastatyti biotualetai.
Nenorintys lankytis ne visada tvarkinguose nemokamuose tualetuose ar už apsilankymą mokamame tualete neišgalintys susimokėti telšiškiai, prispyrus reikalui, užsuka į tualetus kavinėse, parduotuvėse.
„Telšiuose tikrai jaučiamas viešųjų tualetų trūkumas. Tai sukelia gyventojams, o ypač turistams, problemų. Turizmo informacijos centre yra viešasis tualetas, tačiau, pavyzdžiui, įleisti dideles turistų grupes pas mus per mažai vietos“,– „Telšių ŽINIOMS“ teigė Žemaitijos turizmo informacijos centro vadybininkė Kristina Milingytė.
Prekybos centrai nesirūpina
Įprasta, kad didžiuosiuose šalies prekybos centruose yra įrengti dažniausiai nemokami tualetai. Deja, telšiškiai mėgautis tokiais patogumais negali. Jei miesto prekybos centruose ir yra tualetai, dažniausiai jais naudojasi parduotuvės darbuotojai. Klientai į juos įleidžiami nebent pavieniais atvejais, gavus darbuotojų leidimą.
Plungės gatvėje esančioje „Iki“ parduotuvėje, UAB „Baltisches Haus“ administruojamame pastate, nuo šių metų pradžios pradėjo veikti atnaujintas, tačiau mokamas tualetas. Gyventojus papiktino, kad už apsilankymą tualete imamas nemažas įkainis. Tačiau „Baltisches Haus“ marketingo vadybininkė, dizainerė Asta Ušparaitė įsitikinusi, kad klientai nėra skriaudžiami.
„Norint užtikrinti, kad tualeto įranga nebūtų laužoma, o popierius ir kitos higienos priemonės išnešamos, nuspręsta tualetą apmokestinti. 50 euro centų mokestis yra bendra apsilankymo tualete kaina visoje Lietuvoje. Tokia praktika – ne naujiena ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje ES šalių“, – kodėl imamas mokestis, paaiškino A. Ušparaitė. Ji dar pridūrė, kad tualeto patalpos prižiūrimos visomis prekybos centro darbo valandomis, rūpinamasi, kad patalpa kvepėtų švara, joje netrūktų asmens higienos priemonių. O už tokią paslaugą, anot pašnekovės, natūralu imti mokestį.
Mokestis – higienos priemonėms įsigyti?
Gyventojai nepatenkinti ir dėl to, kad netoli „Iki“ esančioje autobusų stotyje tualetas taip pat mokamas. Įdomiausia tai, kad tualeto mokestis autobusų stotyje taikomas, o geležinkelio stotyje – ne.
UAB Telšių autobusų parko direktorius Petras Ročius, paklaustas apie susidariusią situaciją, teigė, kad tualeto įkainis taikomas nuo pat autobusų stoties pastatymo. Mokesčio dydį nustato Telšių rajono savivaldybės taryba.
„Telšiuose aš tikrai nežinau, kur yra nemokamas tualetas, išskyrus kokią kavinę ar kažką panašaus. Oi, kas ten dėsis, jei tualetas bus nemokamas. Kiek žinome, kituose miestuose tualetai taip pat yra mokami, jei tai ne lauko statinys“, – kalbėjo P. Ročius. Jis tvirtino, kad surinktos lėšos naudojamos tualeto eksploatacinėms priemonėms įsigyti.
O štai AB „Lietuvos geležinkeliai“ korporatyvinių reikalų vadovas Mindaugas Reinikis informavo, kad mokami tualetai yra tik Vilniaus traukinių stotyje, o higienos priemonių išlaidos tualetuose yra įtraukiamos į bendras sąnaudas.
„Vilnius yra labiau lankomas, apgyvendintas, ir simbolinis mokestis imamas dėl to. Taip pat tai daroma stengiantis apsaugoti tualetą nuo benamių, kurie apsilankę patalpose daro netvarką. Apskritai mūsų bendrovės noras yra teikiamas paslaugas maksimaliai priartinti prie aukštų standartų, o tenkinant žmogaus poreikius, higiena, švara yra būtina“, – įsitikinęs pašnekovas.
Žinant aplink Telšių autobusų stotį besisukiojantį kontingentą, galbūt tualeto mokestis čia taip pat imamas siekiant išvengti nemalonumų dėl benamių elgesio?
O jūs norite veltui naudotis tualetu. Ir, kad jūsų š… kas nors veltui valytų? Dabar ir arklys arkliui dykai nugaros nekaso.
Dar vienas rajono valdžios ir prižiūrinčių institucijų neįgalumo pavyzdys, o gal korupcinis atvėjas, kad leidžiama tokių centrų eksplotacija neveikiant (nesant) tualetų, kas pagal įstatymą ir higienos normas yra draudžiama. Tai ir Jurkaus prekybcentriai ir Senukai su Norfą ir Maksima ir pan.
Nevarykit norfa turi toletus po rekonstrukcijos
Šiaip viskas gerai, jei tie mokami tualetai sutvarkyti, kvepia, visada yra tvaringai pakabintas popierius, muilas ir t.t. https://shop.manjana.lt/higieninis-popierius-ir-laikikliai/tualetinio-popieriaus-ranksluosciu-laikikliai