
Kad biblioteka – ne knygų saugykla, kad ten sukaupta pasaulio išmintis, girdime dažnokai. Užsukame į ją išties ne vien pasikeisti knygų. Ten paskaitome naujausią spaudą, pasinaudojame interneto galimybėmis. O pastaraisiais metais mūsų Janapolės biblioteka vis nustebina įdomiais renginiais.
Bibliotekininkė Aušra Ubartienė pakvietė į susitikimą su poete, Telšių literatų klubo nare, renginių vedėja, poezijos apžvalgininke Sigita Nagliene. Poetei buvo užduotas klausimas, kiek laiko ji praleidžia bibliotekoje ir ar jos gyvenime yra svarbi biblioteka. Atsakymas vienareikšmiškas: Sigita be knygos, be bibliotekos – kaip be sielos. Visais savo gyvenimo tarpsniais ji buvo ir yra nuolatinė bibliotekų lankytoja, skaitytoja. Meilę knygai įskiepijo ir savo vaikams. Poetė savo kūrybos nemėgsta skaityti. Kažkada Sigita yra sakiusi, kad skaitant savas eiles atrodo, jog nuo savęs kažką plėštum, apsinuogintum. Todėl jai žymiai smagiau paskaityti kitų poetų eiles, jas aptarti, išsakyti, ką poetas vienu ar kitu atveju norėjo pasakyti. Smagu, kad yra tokių žmonių kaip Sigita Naglienė, kuri dega noru skaityti poeziją, nori uždegti tuo jaunimą. Klausant, kalbantis, skaitant nutolsta buities rūpesčiai. Tarp dalyvių atsiranda toks nenusakomas bendrumo jausmas…
Kitas įdomus ir gal, atrodytų, ne itin aktualus sumanymas buvo skirtas Brailio raštui pažinti, nes aklų žmonių betarpiškai lyg ir nepažįstame. Bet apie Brailio raštą mokosi pradinukai, išgirstame apie neregių problemas per televiziją, esame matę taškelių pripildytus lapus. Biblioteka visada yra atvira naujovėms, tad ir ėmėsi šios temos. Itin patraukli renginio tema pasirodė pradinės mokyklos mokytojoms Redai Vaitiekienei, Daliai Bagdonienei ir Raimundai Šventožeckienei. Tad A. Ubartienei ir mokytojoms kilo mintis pasitelkti žmogų, kuris galėtų išsamiai atskleisti temą, supažindintų su rašymu aklųjų raštu ir galbūt pateiktų kitokių aspektų, apie kuriuos mes, būdami sveiki, net nesusimąstome.
Organizatorės dėl informacijos ir pagalbos kreipėsi į LASS (Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos) Telšių filialo direktorę Dženetą Pocienę. Iš karto tapo aišku, kad kreipėsi į patį tinkamiausią asmenį – Dženeta ne tik pažėrė patarimų, kaip būtų galima mokiniams įdomiai išdėstyti temą, bet ir sutiko atvykti ir betarpiškai pasidalinti savo darbo patirtimi su aklaisiais, pademonstruoti, kaip aklieji rašo ir skaito taškelius, kaip orientuojasi aplinkoje, supažindinti su prietaisais, kurie jiems palengvina buitį. Tad Dž. Pocienė, susikrovusi į dėžes daugybę priemonių, skirtų ugdymui bei regėjimo negalę turinčių žmonių – tiek vaikų, tiek suaugusiųjų – kasdienio gyvenimo poreikiams kompensuoti, atvyko į Janapolės mokyklą. Smalsūs mokiniai iš karto norėjo žinoti viską: kaip aklieji rašo ir skaito, ar moka dirbti kompiuteriu, kaip sužino valandas, kaip atpažįsta pinigus ir dar daugybė „kaip“. Suaugę renginio dalyviai taip pat pirmą kartą realiai pamatė ir išgirdo, kaip rašoma, kokių „kalbančių“ elektroninių prietaisų sukurta ir su kokiomis problemomis susiduria, kaip su jomis susitvarko regėjimo netekę žmonės. Į visus klausimus atsakymus turėjo Dž. Pocienė, daugelį metų gyvenanti aklųjų problemomis ir visomis išgalėmis jiems padedanti. Pradėjusi pasakoti apie prancūzo Luji Brailio sukurtą taškelių raštą, kuris ir vadinamas jo vardu (o lietuviškai abėcėlei jį pritaikė aklasis Pranas Daunys, nes visos kalbos turi vis kitokių raidžių ir joms sukuria savas taškelių kombinacijas), ji parodė, kaip tie taškeliai raidės parašomi. Mokiniai patys turėjo galimybę parašyti savo vardą, rankomis atpažinti reljefinius piešinius, pabandyti, kaip veikia „kalbantis“ kalkuliatorius, žadintuvas, stebėjosi, kad mažas aparatukas pasako jų rūbų spalvas… Vaikams buvo itin įdomu užrištomis akimis pavaikščioti su baltąja lazdele rankoje pažįstamais koridoriais, kurie tapo be galo dideli ir pilni kliūčių… Pamoka užsitęsė. Ir tęsis toliau, nes gautos žinios leis geriau pažinti šalia mūsų esančius, tegu ir retai sutinkamus, žmones, turinčius regėjimo negalę. O biblioteka pasipildė nedidele Brailio rašto leidinių ekspozicija, įgarsintomis plokštelėmis bei informacija apie žymius aklus žmones.
Janapolės bibliotekos skaitytoja Genovaitė BILEVIČIENĖ