Šių metų pradžioje VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje gyventojams duris atvėrė labai reikalingas ir ilgai lauktas Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius. Jam vadovauti patikėta penkioliktus metus ligoninėje dirbančiai gydytojai Jovitai Vilkauskaitei.
Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai Beruta Zavadskienė žurnalistams pristatė Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus naujai suburtą kolektyvą ir jų tikslus.
Giedra AKAVICKIENĖ
Moderni įranga palengvins personalo darbą
„Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus atidarymas – rajono žmonėms labai svarbi naujiena, nes anksčiau daugelis ligonių ir jų artimųjų norėdavo palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas gauti Telšiuose, tačiau buvo priversti važiuoti į tolimus Varnius. Rajonas senstantis, daugelio senolių vaikai, vaikaičiai gyvena užsienio šalyse, todėl neturi galimybės jų slaugyti“, – teigė ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai B. Zavadskienė.
Ji pasidžiaugė, kad naujasis skyrius suremontuotas valstybės investicinio projekto lėšomis. Įgyvendinant šį projektą, įsigytos skyriui labai reikalingos priemonės: funkcinės lovos; kintamo slėgio čiužiniai pragulų profilaktikai ir jų gydymui; slidūs čiužiniai, antčiužiniai padedantys ligonius perkelti nuo vieno paviršiaus ant kito, taip pat pervilkti patalynę; reguliuojamo aukščio vonia; taip pat mobili vonia; vežimėliai maudyti ligoniams; keltuvas, kuriuo slaugytoja ligonį iš lovos iškelia, įkelia; basonų plovimo mašinos ir kt.
Po remonto naujame skyriuje kiekvienoje palatoje įrengtas tualetas, kriauklė, tačiau čia besigydantys pacientai be pagalbos neįstengia nueiti į tualetą.
Geriausias rodiklis – tai, kad pacientas neturi pragulų
Ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai B. Zavadskienė pasakojo, kad nejudantiems ligoniams suprastėja kraujotaka, imuninė sistema, dėl to atsiranda grėsmė atsirasti praguloms, jų išvengti slaugomiems pacientams padės specialūs čiužiniai.
Vyresnioji slaugytoja Inga Gumuliauskienė kalbėjo, kad darbe naudojama BIOPTRON poliarizuojančios šviesos terapijos lempa, kuri yra puiki pagalbinė priemonė pacientų žaizdoms gydyti.
„Geriausias personalo darbo įvertinimo rodiklis – tai, kad pacientas neturi pragulų“, – pabrėžė B. Zavadskienė.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėja J. Vilkauskaitė pridūrė, kad blogiausia, jog dalis pacientų iš namų atvažiuoja jau kankinami pragulų. Dėl bendros prastos ligonio būklės žaizdos sunkiai gyja.
Prietaisai vieni nedirba, reikia žmogaus rankų
Moderniai įrengtame Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje – ne tik ligoniams geresnės sąlygos, bet ir jais besirūpinančiam personalui. Štai basonų plovimo mašinos basonus išplauna, išdezinfekuoja ir išdžiovina. Anksčiau darbuotojai turėdavo mirkyti, plauti su šepečiais.
Ūkio reikalų tvarkytoja Sniega Žutautienė demonstravo keltuvų privalumus. Ant keltuvo užsideda specialus maišas, į kurį pasodini žmogų ir pakeli. Tai labai palengvina personalo darbą norint vežti ligonį maudytis ar pakeisti lovos patalynę.
Tačiau, kaip teigė ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai B. Zavadskienė, prietaisai vieni patys nedirba, reikia žmogaus rankų, šilumos, bendravimo, visada laukiami namiškiai, kad aplankytų ligonius.
Valstybės politika – plėsti slaugą
Skyriaus vedėja J. Vilkauskaitė kalbėjo, kad senstant visuomenei slaugos poreikis rajone, kaip ir visoje šalyje, labai stipriai didėja, todėl valstybės politika – didinti slaugos lovų skaičių, plėsti slaugą. Taip Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius atsirado Regioninėje Telšių ligoninėje. Tokie skyriai atidaromi visoje Lietuvoje.
Pasak J. Vilkauskaitės, skyriuje gali gydytis bet kuris Lietuvos pilietis, draustas socialiniu sveikatos draudimu, kuriam reikalinga slauga, bet nereikia aktyvaus gydymo. Skyriuje teikiami tik pagrindiniai medicininiai dalykai, atvykti turi jau medikų ištirtas žmogus, su aiškia diagnoze, kad būtų galima tęsti palaikomąjį gydymą.
Anksčiau slaugomi pacientai buvo guldomi į kitus ligoninės skyrius, kur buvo keletas lovų, tie, kurie galėjo, važiuodavo į VšĮ Varnių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Jei nebūdavo kitos išeities, kartais tekdavo tokius ligonius guldyti į Vidaus ligų skyrių.
Įkurtos naujos darbo vietos
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje yra devynios palatos, o jose – 26 lovos. Formuojant naują skyrių, įsteigtos naujos darbo vietos. Šiuo metu skyriuje yra vedėjos etatas, 1 vyresnioji slaugytoja, 9 bendrosios praktikos slaugytojos, 12 slaugytojų padėjėjų, 2 valytojos, 1 ūkio reikalų tvarkytoja, 1 socialinė darbuotoja.
Vedėjos J. Vilkauskaitės teigimu, nuo vasario 5 d. darbą skyriuje pradės dar vienas gydytojas – Andrius Šilinskas. Tad skyriuje iš viso dirbs du gydytojai.
Kaip minėjo vedėja, vis dėlto didžiausias darbas Slaugos skyriuje tenka slaugytojoms ir jų padėjėjoms.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje slaugytojų darbo specifika nuo kitų skyrių skiriasi tuo, kad čia daugiau reikia slaugyti vietoj kituose skyriuose įprasto gydymo. Skyriuje mažiau naudojama medikamentų, o daugiau – slaugos priemonių.
Pacientai gali būti slaugomi 120 dienų per metus
Sausio 2 d. atidarytame naujame skyriuje pirmasis pacientas paguldytas sausio 8 d. Šiuo metu skyrius užpildytas apie 80 proc. Pacientų amžius – apie 80 metų.
Ligoniai, kuriems reikalingas palaikomasis gydymas ir slauga, skyriuje gali praleisti 120 dienų per metus iš karto arba dalimis. Nepagydomomis ligomis sergantieji, kuriems būtinas paliatyvus gydymas, ligoninėje gali gydytis neribotą laiką.
Tad sutikime, kad naujai įkurtas Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius – atgaiva ligonių namiškiams.
Ne paslaptis, kad artimieji pavargsta slaugydami sunkų ligonį namuose, o kartais ir patys suserga, tuomet išeitis – slaugą teikiantis skyrius.