
MB ,,Agriwest“, prekiaujanti naujais ir naudotais žemės ūkio agregatais, plečia savo veiklą ir siūlo naują bei inovatyvią paslaugą žemės ūkio sektoriui – dronus. Pristatome, ką jie gali nuveikti.
Dronai padeda atlikti monitoringą, surenka duomenis apie augalų būklę, sudaro žemėlapius, kur yra pakenkimų ar specifinių poreikių. Specialistui atlikus agronominius sprendimus, dirbtinis intelektas pats, be žmogaus įsikišimo, nustato, kiek ir kokių medžiagų bus paskirstyta numatytame plote.
Dronai-purkštuvai gali purkšti pasėlius pesticidais arba skystomis mineralinėmis trąšomis. Sėjos dronai – barstyti sėklas ar granuliuotas medžiagas.
Buvo atlikti eksperimentiniai tyrimai – pasitelkus dronus vėlyvose augimo stadijose skystomis mineralinėmis trąšomis buvo nupurkšti daugiau nei dviejų metrų su puse aukščio kukurūzai. Pirmieji tyrimo rezultatai parodė dešimt procentų didesnį derlių.
Su dronais-purkštuvais galima purkšti laukus net labai ankstyvą pavasarį, kai prasideda augalų vegetacija, ir jiems labai reikia trąšų, o dirvožemis dar pernelyg drėgnas, kad būtų galima įvažiuoti į laukus su traktoriumi. Augalų priežiūrai pasitelkus dronus, galima išvengti ir dėl technologinių vėžių atsirandančių būsimo derliaus praradimų. Pateikiame pavyzdį: į rapsų lauką įvažiavęs traktorius mechaniškai pažeisdamas augalus padaro nuo šešių iki dvylikos procentų žalą. Jei iš šimto hektarų lauko netenkama šešių, vertinant dabartinėmis kainomis, nuostolis – net apie 10 tūkstančių eurų. Naudojant dronus šią derliaus dalį būtų galima išsaugoti.
Dronus naudojantys ūkininkai teigia, kad naudojant dronus-purkštuvus augalų apsaugos priemonių naudojimas ūkyje sumažėjo 30 proc., o vandens – 80–90 proc. Naudodami augalų skenavimą augintojai gali sutaupyti dar 20–30 proc. pesticidų ir 10 proc. trąšų ir padidinti derlių apie 10 proc. Naudojant abi technologijas vidutiniškai galima sutaupyti apie 40–50 proc. gamybos sąnaudų.
Svarbu ir tai, kad dronais ūkininkas laukus gali purkšti net iškart po lietaus, kai traktoriniais agregatais to daryti nepatariama. Keturių rotorių (propelerių) droną-purkštuvą galima suprogramuoti taip, kad du purkštukai po pirmaisiais propeleriais būtų išjungti, o veiktų tik du galiniai. Taip pirmųjų rotorių sudarytas oro srautas nuo augalų lapų nupučia lietaus ar rasos lašelius ir paruošia efektyviam purškimui.
Dar vienas privalumas – netaisyklingos formos laukų kampai, kurie dažnai būna ligų ir kenkėjų židiniai, dėl nepakankamo traktorinio agregato manevringumo dažnai lieka nenupurkšti, tuo tarpu dronais pasiekiamas visas perimetras. Bepiločiai orlaiviai gali būti pasitelkiami purkšti sudėtingo reljefo laukuose bei aukštus augalus jų nepažeidžiant. Taip pat svarbu, kad dronais laukus galima purkšti ir naktį, kai neskraido bitės.
Įkraunama baterija varomas agrodronas – ekologiška darbo priemonė, nes neišmeta CO2 dujų, itin tiksliai ir taupiai paskirsto augalų apsaugos priemones ir trąšas. Išmaniųjų technologijų dėka jos paskirstoma tik ten, kur jų reikia, ir tiek, kiek reikia, todėl visa tai leidžia ne tik taupyti išteklius, bet ir saugoti aplinką bei žmonių sveikatą užauginant sveikesnius produktus.
Vienas dronas per valandą gali nupurkšti apie 12 hektarų. Palyginimui verta paminėti, kad purkštuvu per valandą galima nupurkšti apie 15 ha.
Jau greitai visus pakviesime į lauko dienas, kur supažindinsime ir parodysime visas dronų galimybes.
Daugiau informacijos suteiksime tel.: 8 683 90526, 8 618 44071 arba jos galite rasti www.agriwest.lt