Telšiškė Dalia Vepštienė savo dieną pradeda saulei dar nepatekėjus. Apie penktą valandą ryto į rankas ji čiumpa ne kavos puodelį, o virbalus. Kokia apima palaima, teigia moteris, ankstyvą rytą spengiančioje tyloje girdėti virbalų taukšėjimą.
Megzti Dalia išmoko dar ankstyvoje vaikystėje. Stebėdama mezgančią mamą netruko ir pati susipažinti su šio meno paslaptimis
Aurelija SERVIENĖ
Nusimezgė mokyklinę uniformą
Dalia pasakoja, jog mezgimas jai puikiai ėjosi nuo vaikystės, o pradėjusi mokykloje lankyti darbų pamokas jį dar labiau ištobulino, ir jau nebe lėlytes rengė savo mezginiais, o pati jais puošėsi. Mokyklą baigė savo rankomis megzta uniforma.
„Dar besimokydama mokykloje dirbau namudininke Telšių „Minijoje“, nerdavau vaikiškas sukneles. Tai buvo pats pirmasis mano darbas. Vėliau atsirado šeima. Teko dirbti gamykloje prie metalo. Nuo mezgimo tada nenutolau, bet supratau, kad iš jo nepragyvensiu, kaip liaudyje sakoma: „Ne bagotas, bet kuprotas paliksi.“
Siūlai suteikia energijos
Bėgant metams Dalia sumanė Telšiuose atsidaryti nuosavą Mezgimo siūlų ir rankdarbių krautuvėlę. Nors klientų ratas Telšiuose nėra labai didelis, tačiau prekiaudama siūlais ir savo rankų darbo mezginiais išsilaiko.
„Kai peržengi per 50 metų, esi dar labai jaunas pensijai, tačiau darbui per senas – tenka kažko imtis“, – apie verslo pradžią kalba mezgėja. Šiandien dirbdama mėgstamą darbą Dalia tvirtina, jog tokia veikla jai teikia malonumą, o siūlai – energijos.
Prekyba siūlais, pasak pašnekovės, labai priklauso nuo sezono. Kai jau visi darbai soduose ir daržuose būna baigti, tada galima prisėsti ir prie mezginio. Žiemą dominuoja pusvilnė ir vilna, vasarą – medvilnė ir linas.
Pasak Dalios, sudėtinga būtų įvardyti, kokios siūlų spalvos vyrauja šį sezoną: kiek žmonių, tiek ir nuomonių. Vienam viena spalva pritinka, kitam kita. O jei klientas yra mėgėjas rengtis pilkai, kad ir kaip mezgėja stengtųsi, neperkalbės rinktis kitą atspalvį. Šiek tiek kitaip yra su klientais iš didmiesčių, jie žvalgosi ryškesnių spalvų.
Moteris šmaikštauja, jog nemezganti tik apatinio trikotažo. Tarp jos užsakymų populiariausias mezginys nemažai metų išlieka megztinis. Jų telšiškė per savaitę numezga ir du, ir tris.
Dalia kuklinasi ir sako, jog nelaikanti savęs gera mezgėja. Žvelgdama į galutinį rezultatą visada pagalvoja, jog galėjo darbą atlikti geriau. Tačiau klientai mezgėjos darbu labai patenkinti, užsakymų jai tikrai netrūksta – jų turi net keliems mėnesiams į priekį.
Populiariausi siūlai – pusvilnė
Darbo pradžioje D. Vepštienė labai daug laiko skirdavo mezginių pavyzdžiams derinti su klientu, siūlų paieškai, gilinosi, ką žmogus mėgsta. Dabar jau yra gerokai paprasčiau: klientas atsineša pavyzdį, kurių apstu internete, tad mezgėjai belieka tik atlikti matavimus ir imtis darbo.
Daug metų, mezgėjos teigimu, populiariausių siūlų viršūnėje išlieka pusvilnė, kurią daug lengviau prižiūrėti nei vilną.
Ilgus metus su mezginiais nesiskirianti moteris sako, jog užmokestis už šį darbą jos seniai jau nedžiugina, šiandien jai didžiausią džiaugsmą kelia kliento pasakytas geras žodis, kai pamato jos mezginį ir su juo išeina patenkintas, o svarbiausia – sugrįžta.
Patarimai
D. Vepštienė niekam negaili patarimų, kas susiję su siūlais, mezginiais, jų priežiūra, ką jau pati yra išbandžiusi – mielai tuo dalijasi.
„Telšių ŽINIŲ“ skaitytojams moteris dalijo patarimus, kaip ilgiau išsaugoti megztą rūbą: „Megztiems rūbams būtina kitokia priežiūra. Juos galima plauti automatinėse skalbimo mašinose tik nustačius specialią – siūlų – programą. Raginu apsieiti be džiovyklių. Plauti mezginius rekomenduoju plaukų šampūnu ir perskalauti juos plaukų kondicionieriumi. Taip megztinis bus daug minkštesnis ir vilna nesukietės. Išplautą gaminį kur nors paklokite, nekabinkite ant pakabos, kad neprarastų formos.“
Oi kaip megstu mezginius, tik pati visiskai nemoku elgtis su virbalais ir siulais. Tad kasmet kazka nusiperku, uzsisakau. Man patinka, kai auksarankes sukuria ir naudoja ir savo etiketes drabuziams, tai kazkaip solidziau mano poziuriu.