Telšiai – paslapčių ir legendų apsuptas miestas, šiųmetė Lietuvos kultūros sostinė traukia savo istorija, vilioja gražiai sutvarkyta aplinka, ant septynių kalvų miesto karaliauja meškos. „Jau vyko daug renginių, tačiau dauguma jų buvo organizuojami suaugusiems. Atėjo metas sukurti šventę ir mūsų mažiesiems“, – sakė „Telšių – Lietuvos kultūros sostinės 2016“ vyriausioji režisierė Laimutė Pocevičienė.
7 kalvų paieškos
Mažuosius telšiškius ir miesto svečius Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo teatro studijos SAVI (režisierė L. Pocevičienė) aktoriai Gabija Būtaitė, Gytis Kumža ir Eglė Simutytė pakvietė į edukacinį spektakliuką visai šeimai „Meškiukų pamokėlė“. Turbūt ne kiekvienas telšiškis gali drąsiai teigti, kad puikiai pažįsta savo miestą, tad šįkart pirmojoje miesto istorijai ir literatūrai skirtoje pamokėlėje suteikta puiki proga prie jo priartėti bei pažinti iš naujo.
Renginys vyko prie edukacinio maketo „Septynios miesto kalvos“, esančio Telšiuose, Aukštosios ir Žaliosios gatvių sankirtoje.
Maketas supažindina su garsiosiomis miesto kalvomis bei atskleidžia, kurioje Masčio ežero vietoje paslėptas švedų nuskandintas lobis. Tai – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto (VDA TF) studento Karolio Bikino bakalauro baigiamasis darbas (vad. prof. Romualdas Inčirauskas, architektas prof. Algirdas Žebrauskas).
Mažieji pamokėlės dalyviai susipažino su Žemaitijos sostinės istorija: septyniomis miesto kalvomis, jų pavadinimais ir legendomis. Seniausia kalva – Džiugo piliakalnis ir vartai į miestą; antroji – Vilniaus kalva, ant kurios stūkso Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia (Mažoji bažnytėlė); trečioji – Žaliasis kalnas, ant kurio stovi muziejus ir VDA TF; ketvirtoji – Insulos kalva, kur dangų remia didingosios Šv. Antano Paduviečio katedros bokštas; penktoji – Malūno kalva, o ant jos jaukiai įsikūrusi Šv. Mikalojaus stačiatikių cerkvė; šeštoji – Kalėjimo kalva (visiems gerai žinomas kaip Kosmonautų (S. Dariaus ir S. Girėno gatvių) rajonas); paskutinioji ir jauniausia yra Zakso kalva.
Telšiai – ne Telšiai be meškų
Pamokėlėje dalyvavo Telšių Žemaitės dramos teatro choreografės Inos Levickienės šokių studija, skambėjo nuotaikinga dainelė, primenanti, kad Telšiai – ne Telšiai be kalvų, kad Telšiai – ne Telšiai be meškų.
Tekstus aktoriams padėjo sukurti poetė Elena Borusevičiūtė-Šidlauskienė, o meškučių drabužius sukūrė ir pasiuvo dailininkė Giedrė Slavinskienė bei dizainerė Daiva Vaitiekienė.
Masčio ežerą jungiančius tiltukus puošia šešios nuostabios meškutės. Tai – VDA TF studento Simono Grigučio diplominis darbas „Meno ženklų įprasminimas Telšių tiltuose“ (vad. prof. Romualdas Inčirauskas, architektas prof. Algirdas Žebrauskas).
Tilteliai turi pavadinimus, o ant jų pūpsantys meškiukai – dar ne. Organizatoriai paskelbė MEŠKIUKŲ ANT TILTUKŲ VARDŲ RINKIMO KONKURSĄ Telšių – Lietuvos kultūros sostinės 2016 – socialinio tinklalapio „Facebook“ puslapyje, spaudoje.
„Raginame vaikus ir jų tėvelius dalyvauti meškiukų vardų rinkimo konkurse ir laimėti šaunių prizų. Siūlomus vardus vertins komisija“, – sakė L. Pocevičienė. Renginyje aktoriai papasakojo, kad meškiukų paieškos „operacijoje“ jau dalyvavo „Ateities“ progimnazijos mokiniai, o jiems padėjo mokytoja Asta Jokubauskienė. „Jau pasiūlyta daug įdomių ir originalių vardų, tačiau konkursas vyks iki rugpjūčio 28 dienos, nugalėtoją skelbsime rugpjūčio 30 dieną, tad paskubėkite sukti galveles, jei norite laimėti šaunių prizų!“ – kvietė aktoriai.
Pelėdžiukai
„Meškiukų pamokėlėje“ vaikai aktyviai dalyvavo atsakinėdami į meškučiais apsirengusių aktorių užduodamus klausimus apie Telšius, linksmai šoko, vaišinosi „Baltosios varnelės“ ledais ir džiaugėsi balionais bei Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos dovanomis – rankų darbo pelėdomis.
„Pasitelkę meninius ieškojimus, stengiamės, jog tos miesto erdvės, kuriose yra meno kūrinių, taptų funkcionalios, o renginiai šalia meno ženklų paryškintų, padėtų suprasti Žemaitijos sostinės istoriją, atskleistų mitus, legendas, paskatintų domėtis miesto tapatumo ženklais, įtrauktų į kūrybinę veiklą, papuoštų mažųjų miesto gyventojų ir miesto svečių kasdienybę“, – idėją rengti edukacinius spektakliukus pristatė L. Pocevičienė ir jau kvietė į antrąjį užsiėmimą.
Priminta, jog rugpjūtį vyks dar dvi „Meškiukų pamokėlės“: rugpjūčio 24 dieną – Masčio ežero prieigose ant tiltuko, prie fontano, ir 30-ąją – Telšių miesto amfiteatre.
Gražiausius sugalvotus meškiukų vardus galite atsiųsti elektroniniu paštu: kulturossostine2016@gmail.com, taip pat parašydami žinutę Telšių – Lietuvos kultūros sostinės 2016 – „Facebook“ puslapyje ir komentaruose po meškiukų nuotraukomis.
Drąsiai kurkite ne tik vardus, bet ir eilėraštukus, pasakaites, istorijas apie mūsų gražiuosius meškučius. Organizatoriai žada, kad pastangos bus įvertintos!