
Praėjusį penktadienį Telšių rajono savivaldybės administracijos Baltojoje salėje įvyko viešas mažojo turgelio projekto pristatymas. Jame dalyvavo projekto vadovas Algirdas Žebrauskas, projektą užsakiusios uždarosios akcinės bendrovės „S. Jurkus ir partneriai“ direktorius Stanislovas Jurkus, Savivaldybės administracijos direktorius Imantas Motiejūnas ir jo pavaduotojas Almantas Lukavičius. Į pristatymą taip pat atvyko gausus būrys prekybininkų, kurių likimą tiesiogiai liečia projekto nešamos permainos.
Antanas NEKRAŠIUS
Skaitytojams primename, jog uždaroji akcinė bendrovė „Architekto studija“ parengė projektą, pagal kurį planuojama rekonstruoti vadinamojo mažojo turgelio teritoriją. Dabartinę turgavietę ketinama perkelti į kitą Naujosios gatvės pusę, o buvusioje teritorijoje pastatyti alaus daryklą-restoraną.
Pagal parengto projekto „Esamo gamybos, pramonės pastato rekonstrukcija keičiant paskirtį į kitos paskirties inžinerinį statinį, prekybos paskirties ir sandėliavimo pastatų griovimas Naujoji g. 10, Telšių m.“ projektinius pasiūlymus, mažąjį turgelį ketinama perkelti į priešingą gatvės pusę, kur numatyta pastatyti 15 prekybos vietų turgavietės paviljoną (vienos prekybos vietos ilgis – 2,12 m). Du turgavietės paviljono blokai projektuojami su mūrine siena nuo išorinių pusių, dengti stogeliu. Naujasis mažojo turgelio paviljonas bus aptvertas, tvarkingas, apsaugotas nuo vėjo ir lietaus, turės elektrą, nuotekų tinklus ir pan. Prekeiviams bus įrengti suolai, erdvūs prekystaliai, lentynos prie vidinės sienos pusės prekėms išdėstyti ir vietos joms laikyti, reklamos lentelės virš prekystalių. Erdvus plotas tarp paviljono blokų skirtas privažiavimui (tik prekeivių poreikiams) ir turgavietės lankytojams. Paviljonas bus pritaikytas ir neįgaliesiems.
Tačiau ne visiems pristatomas projektas, o jei tiksliau – jo nešami pokyčiai, patiko. Į pristatymą atvykę mažajame turgelyje prekiaujantys žmonės piktinosi, jog niekam nerūpi jų likimas. Esą naujoji turgavietė bus vos 15 vietų, o norinčiųjų prekiauti yra daug: ne tik daržovėmis ir vaisiais, bet ir daigais, gėlių sodinukais, gėlėmis, miško gėrybėmis, jau nekalbant apie drabužių pardavėjus. Esą pastačius turgavietę visi norintys užsiimti prekyba nesutilps, tad kur jiems reiks dėtis.
Žmonės klausė, kokia produkcija bus leidžiama prekiauti pastatytame naujame turguje, o išgirdę, jog tik vaisiais, daržovėmis, medumi, duona, rankdarbiais ir kitomis kasdieninėmis prekėmis, supyko: „30 000 gyventojų turintis miestas, o turgavietė statoma vos 15 vietų!? Kaimuose turgavietės yra didesnės! Turgus apima viską – tai ne tik maistas. Kodėl ignoruojami drabužių pardavėjai?!“
Taip pat į pristatymą atvykę prekeiviai klausė, kaip bus galima įsigyti prekybos vietas naujajame turgelyje. Ar neatsitiks taip, kad keli stambūs prekybininkai išpirks jas visas, o smulkūs, ypač tie, kurie prekiauja sezoninėmis prekėmis, neturės net galimybės jame užsiimti prekyba.
Mažojo turgelio savininkas S. Jurkus pabrėžė, jog minėtoje vietoje planuojamos didelės investicijos, kurios pakeis Telšių senamiesčio estetinį vaizdą. „Vietos pastatytame turgelyje tikrai nebus visos parduotos vienam asmeniui, – dėstė savo poziciją S. Jurkus, – tačiau man, kaip verslininkui, yra ženkliai geriau, kad prekybos vietas žmonės išsipirktų metams, o ne spėlioti, bus rytoj tas prekeivis ar ne.“
Atsakydamas į prekybininkų klausimus dėl riboto vietų skaičiaus naujajame turgelyje, projekto vadovas A. Žebrauskas teigė, jog vietų suplanuota tiek, kiek leidžia žemės sklypas. Esą prireikus bus galima prekyviečių skaičių padidinti dar dešimčia vietų: žmonės galės išsinuomoti atskirus sulankstomus staliukus, kurie bus sandėliuojami vietoje.
Drabužiais naujajame turgelyje prekiaujama nebus, nes tai „kasdieninių prekių turgus“. Anot A. Žebrausko, tam yra didysis Telšių turgus. Bet ir jis nėra pritaikytas tokiai prekybai. Šiuos projekto vadovo žodžius palydėjo žmonių pasipiktinimas: „Mes ne proginiai prekybininkai. Norime į darbą išeiti ne tik šeštadieniais ir sekmadieniais.“
Galiausiai prekybininkai ėmė klausinėti, kada bus uždarytas šiuo metu dar veikiantis mažasis turgelis ir kada jiems teks išsikraustyti bei kur dėtis.
S. Jurkus įvardyti konkrečios datos negalėjo, o A. Žebrauskas tvirtino, jog statybos leidimą planuojama gauti jau šiemet.
„Matau ir smagius dalykus – rekonstruojama mažojo turgelio teritorija, ir blogus – pastatytoje naujoje turgavietėje visi prekybininkai nesutelpa, – kalbėjo pristatyme dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius I. Motiejūnas. – Ką Savivaldybė šiandien galėtų pasiūlyti? Turime viziją: imtis veiksmų ir įkurti Savivaldybei priklausantį, Telšių miesto seniūnijos administruojamą turgų. Šalia yra du laisvi Savivaldybės sklypai, kuriuos būtų galima panaudoti turgavietės statybai. Sukurti analogišką turgų, kuriame sutilps visi.“
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus, laiko atžvilgiu šių planų įgyvendinimas gali užtrukti, nes reikia parengti Tarybos sprendimą, politikai jam turi pritarti, po to reikia ieškoti lėšų ir pan. „Aš šiandien nieko nežadu, o tik kalbu, kaip, mūsų nuomone, ši problema turi būti sprendžiama. O kol bus pastatyta nauja turgavietė, manau, laikinai prekiauti žmonėms leisime šalia esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje“, – nuramino į projekto pristatymą atėjusius prekybininkus I. Motiejūnas.
BET MANAU KAD TURGELIS PATOGESNIS BUS
Oho. Prie ko čia S.Jurkus?
Tekstą skaitėte? „Mažojo turgelio savininkas S. Jurkus”
Tai gerokai pamokėjo S. Jurkus „profesoriui” A. Žebrauskui, kad jis sumąstė, kaip sudaryti patogesnes sąlygas S. Jurkaus bizniui ir nugirdyti Telšių gyventojus, kurių ir šiaip jau mažai liko.