Laikrodžiai vyrams internetu siūlomi tarsi didžiulėje mugėje. Tik vietoj riestainių ir medinių šaukštų – įvairiausių gamintojų laikrodžiai. Ir įvairiausių dydžių. Kai ateina metas rinktis, kyla klausimas: koks dydis man tinkamiausias? Tai kur kas įdomesnis ir svarbesnis klausimas, nei galėjote tikėtis…
Koks laikrodžio stilius ir kur jį segėsite?
Iš karto derėtų brėžti dvi atšakas: formalu ir neformalu. Jokia paslaptis, kad laikrodžiai vyrams internetu rūpi ne vien kaip dailus aksesuaras, bet ir kaip statuso simbolis. Deja, neretai pasirenkama klaidinga interpretacija – kažkodėl nusprendžiama, kad prie kostiumo tiks masyvus, funkcijų ir detalių prifarširuotas daiktas. O juk kaip tik pokylyje, teatre ar bet kur, kur esate su kostiumu, geriausiai tinka subtilumas. Sutikite, ant rankos netelpantis laikrodis nėra subtilu. Taigi, oficialia proga geriau atrodys ne per platus ir ne per storas laikrodis (jei storis labai didelis, laikrodis gali „konfliktuoti“ su marškinių rankogaliu).
Kuo formalesnė aplinka, tuo griežtesnis stilius. Tačiau aktyvus laisvalaikis, sportas, vakarojimas pavėsinėje ar prie ežero su draugais – veikla, kur negalvojama apie kaklaraištį ar laikrodžio subtilumą.
Parduotuvėse galite rasti masyvesnių piloto ar naro stiliaus laikrodžių, nemaži ir lietuviški, išskirtinio dizaino „Vostok Europe“. Pilotuojant lėktuvą, nardant ar lekiant automobiliu per dykumą (kaip Benediktas Vanagas Dakaro ralyje) didesnis ciferblatas yra naudingas – vos mestelėjus akį matoma, kiek dabar valandų. Tad kuo vyriškas laikrodis pajėgesnis, kuo atsparesnis vandeniui, kuo daugiau iššūkių gali atlaikyti, tuo labiau tikėtinas jo masyvumas. Žinoma, tai nėra taisyklė. Tačiau tikrai normalu savo kolekcijoje turėti bent du laikrodžius: kompaktišką, kurį segite būdami su kostiumu, ir kur kas masyvesnį, su kuriuo leidžiatės į žygius, bėgiojate ilgus kilometrus ar imatės kitų hobių.
Milimetrai – dar ne viskas, arba proporcijų ir spalvų žaismas
Apie laikrodžio stilių kalbėta ne veltui. Paimkime nardymui tinkamą laikrodį su sukamu žiedu. Tokio stiliaus laikrodžiai dažniausiai būna nemažo skersmens, tačiau užsisegus neatrodo labai dideli. Paimkime tokio pat skersmens, elegantiško dizaino laikrodį su labai plonu žiedu aplink ciferblatą. Nepaisant vienodų matmenų, atrodys, kad antrasis laikrodis yra didesnis.
Dėmesys labai atkreiptinas į laikrodžio dalį nuo korpuso iki apyrankės. Angliškai ši dalis vadinama lug arba tip (o visas ilgis – lug to lug arba tip to tip). Lietuviškai tai skambėtų kaip ąselės. Kuo šios ąselės ilgesnės, tuo griozdiškiau laikrodis gali atrodyti. Todėl kartais 38 mm pločio laikrodis ant to paties riešo atrodo masyviau nei 38 mm.
Dar vienas įdomus dalykas – laikrodis su tamsiu (juodu) ciferblatu atrodys truputį mažesnis nei toks pat su baltu ciferblatu.
Jūsų riešo apimtis
Didelė dalis vyriškų laikrodžių yra 38–42 mm skersmens. Internete galima rasti lentelių, kur pateikiama, kokio dydžio laikrodis tinka pagal riešo apimtį. Tačiau visuomet paliekama paklaida. Viena iš priežasčių – skirtinga riešo forma (riešas gali būti gana plokščias ar apvalesnis). Vis dėlto orientyrų yra.
Paprastai pateikiami tokie ar panašūs skaičiai:
- Riešo apimtis apie 14 cm – laikrodžio skersmuo 34–38 mm
- Riešo apimtis apie 15 cm – laikrodžio skersmuo 36–40 mm (tačiau kai kur rekomenduojama iki 36 mm)
- Riešo apimtis apie 16,5 cm – laikrodžio skersmuo 38–42 mm
- Riešo apimtis apie 18 cm – laikrodžio skersmuo 40–44 mm (tačiau tikrai netrūksta pavyzdžių, kaip dailiai dera ir mažesnis, 38 mm laikrodis)
- Riešo apimtis apie 19 cm – laikrodžio skersmuo 42–46 mm
- Riešo apimtis nuo 20 cm – laikrodžio skersmuo 44–48 mm
Tačiau kai kur intervalai nurodomi platesni. Tarkime, kartais teigiama, kad 18-os cm apimties riešui tinka laikrodis ne nuo 40, o nuo 36 mm skersmens. O viršutinė riba dažnai žymi maksimalų galimą dydį, kuris bus „ant ribos“. T. y. negalima užtikrinti, kad 18-os cm riešas ir 44 mm laikrodis gražiausiai derės. Be to, kaip minėjome, bendrą vaizdą lemia ir vadinamasis lug to lug ilgis – nuo apatinės iki viršutinės korpuso dalies, kur įtaisyta apyrankė. Ir derėtų atsižvelgti į aksesuaro stilių. Tikrai gali būti, kad pasirinksite, pavyzdžiui, 37 mm skersmens kostiuminį ir 43 mm skersmens sportinį laikrodį.
Todėl šie milimetrų intervalai pagelbsti, bet šimtu procentų neinformuoja, kokio dydžio jums reikėtų. Jei jūsų riešo apimtis yra 18 cm, bet mėgstate lengvus, kompaktiškus daiktus, jokiu būdu neprivalote ieškoti 40–44 mm skersmens varianto.
Apyrankė – ir džiaugsmas, ir vargas
Svarbi laikrodžio dalis – apyrankė. Jei perkate laikrodį su metaline apyranke ir neketinate eksperimentuoti jos keisdami, šią pastraipą galite ir praleisti. Kas kita – laikrodis su odiniu dirželiu. Kaip tikriausiai žinote, oda dėvisi ir praėjus tam tikram laikotarpiui dirželį tenka keisti. Kiek laiko dirželis jums tarnaus, priklauso ir nuo aksesuaro dėvėjimo intensyvumo, ir nuo paties dirželio kokybės. Galbūt jau po pusmečio teks ieškoti naujo dirželio, o gal tai ne vienintelis ir ne per dažniausiai segimas laikrodis, tad ir po kelerių metų dirželis kaip naujas.
Kadangi ilgainiui atsiranda poreikis įsigyti naują dirželį, tampa aktualu žinoti, kokio pločio reikia. Dauguma vyriškų laikrodžių gaminami su 20 mm pločio apyrankėmis. Renkantis laikrodį verta pasidomėti šiais milimetrais ir paieškoti, kokių dirželių rinkoje siūloma. Kodėl šis patarimas toks svarbus? Todėl, kad kai kurie laikrodžių modeliai siūlomu su gana nestandartinių matmenų dirželiais. Nepasidomėti iš anksto – vadinasi, rūpintis vėliau.
Kalbant apie metalines apyrankes reikia atkreipti dėmesį į vieną dalyką: jos gaminamos ilgesnės, tačiau su išimamais nareliais. Tad įsigiję tokį laikrodį turėsite apsilankyti pas laikrodininką, kad šis apyrankę patrumpintų. Jei vertinate visapusišką komfortą, pirkdami apžiūrėkite, ar yra mikroreguliavimo skylutės. Būna apyrankių, kurios gražiai atrodo, tačiau stokoja šio parametro; dėl to tenka priimti kompromisą – laikrodis gali būti kiek per laisvas (ar kiek per mažas, kas tikrai nėra patogu).
Galima pajuokauti, kad apyrankė – ir džiaugsmas ir vargas. Tačiau atidžiai pasirinkus neturėtų kilti problemų. Be abejo, kad pasirinkimas būtų tikslingas, derėtų atkreipti dėmesį, koks ilgis nurodomas (kad vos įsigijus laikrodį nereikėtų ieškoti naujos apyrankės). Būkite atidūs, nes vienais atvejais nurodoma bendra laikrodžio apimtis, o kitais – tik apyrankės ilgis.
Kokia informacija pateikiama parduotuvėje?
Pasitaiko atvejų, kad elektroninėje parduotuvėje nurodomas netikslus aksesuaro dydis. Todėl verta įvesti laikrodžio modelį naršyklės lange ir pažiūrėti, kaip jis aprašomas kitose svetainėse. Pavyzdžiui, vienur nurodoma, kad korpuso skersmuo yra 41 mm, o paieškojus randama, kad iš tiesų šis matmuo yra 42 mm. Skirtumas gal ir nedidelis, bet pirkdami laikrodį norime vieno paprasto dalyko: gauti tai, ko tikimės.
Na, o vietoj apibendrinimo galima pasakyti, kad nėra vieno idealaus dydžio. Esama orientyrų, kuriais paranku vadovautis. Tačiau gali būti ir taip, kad po pusmečio suprasite, jog norite mažesnio ar kaip tik didesnio laikrodžio. Būtent todėl ne vienas laikrodžių žinovas ar stiliaus ekspertas patartų: vyrui verta turėti keletą laikrodžių. Taip nereikės ieškoti kažko idealaus, nes kiekvienai progai turėsite tinkamiausią variantą. Svarbiausia, kad laikrodžiai vyrams internetu dažniausiai parduodami ne kaip katė maiše, o pateikiant visą rūpimą informaciją. Tad pirkėjas gauna tai, ką užsisako.
Mano akimis vyrui kokybiškas laikrodis, kaip ir krepšys ar kuprinė https://www.tavotu.lt/collections/odines-kuprines-vyrams suteikia žavaus solidumo, patikimumo. Tad ir vienišiems vyrams ko gero verta investuoti į savo įvaizdį