
Akių gydytojų teigimu, astigmatizmas yra toks regėjimo negalavimas, kai spinduliai, prasiskverbę pro akies optinę sistemą, susikerta ne viename, o dviejuose taškuose. Todėl tinklainėje formuojasi neryškus vaizdas. Šis regos sutrikimas kyla dėl netaisyklingos akies lęšiuko arba ragenos formos, padėties bei galimo jų pažeidimo.
Kaip astigmatizmu sergantis žmogus regi pasaulį?
Sergant astigmatizmu žmogaus akis skirtingai laužia spindulius vertikalioje ir horizontalioje plokštumose. Todėl nuo šio regos sutrikimo kenčiantys žmonės skirtingai mato horizontalius ir vertikalius objektus, todėl jie ima atrodyti tarsi būtų vertikaliai išsitempę arba ryškiai suploti palei horizontalią kryptį, praradę ryškumą.
Kokios yra astigmatizmo rūšys?
Pagrinde astigmatizmas yra skirstomas į dvi rūšis – taisyklingą ir netaisyklingą. Pirmojo atveju akies laužiamoji geba vienoje plokštumoje yra didžiausia, o kitoje – priešingai. Šios rūšies astigmatizmas įprastai yra įgimtas, paveldėtas iš gimdytojų. Ši anomalija praktiškai beveik nesikeičia per visą šia liga sergančio žmogaus gyvenimą.
Šis astigmatizmas dar yra vadinamas fiziologiniu. Tiesa, jis gali atsirasti ir po kataraktos ekstrakcijos. Tuo tarpu netaisyklingas astigmatizmas išsiskiria tuo, kad akies laužiamoji geba skiriasi vienoje toje pačioje plokštumoje. Šį regos sutrikimą sukelia akies ragenos pažeidimai, keratokonusas – degeneracinė, neuždegiminė akių liga. Astigmatizmas dar yra skirstomas į paprastąjį ir sudėtinį.
Kokie yra astigmatizmo pasireiškimo požymiai?
Kai astigmatizmas sustiprėja, tada pasireiškia neryškus aplinkos matymas, nuolat norisi prisimerkti, labai greitai pavargsta akys, netgi užpuola sunkiai pakeliamas galvos skausmas. Šis negalavimas dažniausiai seka paskui toliaregystės arba trumparegystės atsiradimą. Anot oftalmologų, pastebėjus tokius požymius, delsti nederėtų ir kuo greičiau apsilankyti pas akių gydytoją.
Kokios priemonės yra taikomos gydant astigmatizmą?
Tenka pripažinti, jog akiniai arba kontaktiniai lęšiai gali pasitarnauti tik kaip laikina gelbėjimosi priemonė, nes jie vis dėlto negali pašalinti astigmatizmo. Jį galima įveikti tik chirurginiu būdu, nes tik tai gali sugrąžinti gero regėjimo džiaugsmą.
Šiais inovatyviais laikais dažniausiai ši regą koreguojanti operacija atliekama lazeriu. Operacijos metu pakeičiama ragenos forma arba implantuojamas specialus lęšiukas. O šiaip pasirenkamą gydymo būdą lemia esama astigmatizmo rūšis, akies ir viso organizmo sveikatos būklė.