Kasmet vartotojai pastebi augančias elektros kainas. Itin rimtai dėmesį į tai pradėta kreipti po elektros rinkos liberalizavimo, teigiant, kad šis procesas tik siekis kažkam pasipelnyti. Daug kas dėl didėjančių sąskaitų skuba kaltinti valdžią, ministerijas ar tiekėjus. Tačiau visa elektros energijos rinka – labai dinamiškas, atviras ir kompleksiškas darinys. Nors galutinį kainų skirtumą visada labiausiai pastebi vartotojas, prie to prisidėti gali aibės įvairiausių faktorių, veiksnių ir dalykų. Pasirodo, elektros kainos kyla ir leidžiasi ne dėl to, kad taip nusprendžia tiekėjas.
Veiksniai turintys įtakos elektros kainos kilimui
Dabar Lietuvos elektros rinkoje yra daug nepriklausomų tiekėjų. Visi jie perka elektrą ten pat ir moka tiek, kiek nustatyta elektros kaina biržoje „NordPool“.
Tarpvalstybinė „NordPool“ rinka buvo įsteigta tam, kad visų Europos šalių energetikos rinka galėtų būti stabilesnė ir gamintojai galėtų pasiekti daugiau vartotojų, o vartotojai galėtų tikėtis geriausių kainų.
Skirtumas tas, kad po liberalizavimo šiek tiek pasikeitė elektros energijos kainos sandara, atsirado papildomų mokesčių. Pati valstybė taip pat nustojo kompensuoti kainas. Anksčiau nutikdavę pasikeitimai rinkoje būdavo žymiai mažiau juntami, kadangi galutinis vartotojas nebuvo tiek pririštas prie tiekėjų. Na, o dabar, nutikus įvykiui ar dideliam gamintojui patyrus sutrikimą, kaina biržoje keičiasi ir vartotojai tai daug labiau junta. Daugiausiai kainų kilimui įtakos turintys veiksniai:
- Orų kaita – šalčiai, sausros, dideli karščiai, gausūs krituliai, vėjų stiprumas, saulėtų valandų skaičius;
- Geopolitinė situacija – neramumai, karai, agresorių ir jiems prijaučiančių šalių bendradarbiavimas darant neigiamą įtaką Europos energetikos rinkai;
- Elektros gamybos sutrikimai pasaulyje – neplanuoti elektrinių gedimai ar planuoti elektrinių remontai.
Svarbu paminėti tai, kad pasirašius sutartį su kainos fiksavimu, jūs, minėtą laikotarpį galite išvengti kainų kilimo ir taip geriau planuoti savo išlaidas. Nesvarbu, kas nutinka aplink, mokėsite tiek pat.
Na, o jeigu turite planą be kainos fiksavimo arba planą su biržos kaina, tiesiogiai jausite visus svyravimus ir pasikeitimus. Garantinis elektros tiekimas taip pat nėra išeitis, nes galiausiai vis tiek reikės rasti nepriklausomą tiekėją.
Kaip įvykiai pasaulyje veikia jūsų sąskaitas?
Elektros rinka yra atvira. Taip pat kaip ir įmonės akcijų ar valstybės valiutos vertei įtaką daro įvairūs vykstantys įvykiai, elektros kainos irgi gali kisti, priklausomai nuo geopolitinių, stichinių ar ekonominių reiškinių.
Aktualiausias dabar vykstantis reiškinys, kuris nuo pirmų akimirkų darė ir dar bent kurį laiką darys įtaką elektros kainoms – sankcijos Rusijai bei atsiribojimas nuo jos energetikos išteklių. Iki pilno masto, visiškai neteisėtos invazijos į Ukrainos teritoriją 2022 m. vasarį, Rusija buvo pagrindinė ir pigiausių energetinių išteklių tiekėja Europoje. Įvedus sankcijas, ES šalims teko atsisakyti pigių dujų bei naftos iš sankcionuojamos šalies. Poreikis energijai niekur nedingo, tad tenka importuoti brangesnes žaliavas. Kadangi didelė dalis elektros energijos ES generuojama būtent deginant dujas, o Europos Komisijos duomenimis, dar 2021 metais apie 58 % visos ES naudojamos energijos buvo gaunama iš naftos ir dujų, tai atsiribojimas nuo Rusijos labai pakėlė energijos kainas.
Įdomu tai, kad įtakos kainai turi ne tik tai, kas vyksta Europoje. Net ir problemos tolimojoje Australijoje, pasirodo, prisideda prie kainų pokyčių. Australija patenkina apie 10 % viso pasaulio dujų poreikio, tad 2023 metų rudenį ten vykę dideli dujų gavybos įmonių darbuotojų streikai atsiliepė ir Europos vartotojams. Kainos dėl to buvo kiek paaugę.
Kilimas įmanomas ir dėl kitų priežasčių. Visai neseniai, 2023 lapkritį, Olkiluoto 3 – didžiausias atominis reaktorius Europoje, stovintis Suomijoje, sustojo dėl gedimo. Vienas pats, šis reaktorius generuoja apie 14 % visos Suomijai reikalingos energijos. Daug jos eksportuojama, tad atgarsiai rinkoje tikrai buvo pastebimi visiems.
Nors įmanomi ir reiškiniai, dėl kurių kainos šiek tiek sumažėtų, tenka pripažinti, kad jie yra retesni, o ir patys sumažėjimai būna mažiau pastebimi nei išaugimai.
Tokie ir panašūs veiksniai visame pasaulyje prisideda prie staigių ar nuolatinių elektros kainų pokyčių. Juos labiausiai jaučia klientai su išmaniaisiais skaitikliais bei kintamos kainos planais. Net kelios paros ar kelios valandos su labai brangiu tarifu (jūs dar galite net nebūti perskaitę naujienų), smarkiai išaugina bendrą sąskaitos dydį.