Ateinančią vasarą į Telšius planuojama iš Klaipėdos parvežti bronzinę daugiau nei 2 metrų aukščio jūrų kapitono Liudviko Stulpino skulptūrą. Jos užsakovai ir idėjos autoriai – Klaipėdos uosto direkcija. Tačiau pagaminus skulptūrą, klaipėdiškiai trejus metus ieškojo, bet taip ir neatrado tinkamos vietos mieste jai pastatyti. Tuomet nutarė paminklą padovanoti gimtajam jūrų kapitono L. Stulpino kraštui – Telšiams.
Aurelija SERVIENĖ
Klaipėda nerado vietos
Tarpukariu, Lietuvai atgavus Klaipėdos kraštą, Liudvikas Stulpinas buvo pirmasis Klaipėdos uosto kapitonas ir Klaipėdos uosto viršininkas. Pareigas jis pradėjo eiti 1923 m. ir dirbo iki pat savo mirties, 1934-ųjų liepos 15 dienos. Kaip rodo istoriniai šaltiniai, per savo vadovavimo uostui laikotarpį būtent jam pavyko įtikinti Vyriausybę, kad uosto plėtra yra vienas svarbiausių Lietuvos prioritetų.
L. Stulpinas yra palaidotas Klaipėdoje – senosiose Kopgalio kapinaitėse, kurios yra Smiltynėje. Jo atminimas kasmet pagerbiamas Jūros šventės metu.
Pasak Klaipėdos uosto direkcijos Rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktoriaus Artūro Drungilo, siekiant įprasminti svarbų Lietuvos jūrinei istorijai asmenį, L. Stulpino skulptūra sukurta Uosto direkcijai surengus konkursą.
Skulptūrą, kuri sveria apie 400 kg, laimėję konkursą, sukūrė architektas Ramūnas Bartkus ir skulptorius Saulius Juchnevičius. Apie dviejų metrų bronzinė skulptūra vaizduoja prie šturvalo stovintį ir su stichija kovojantį kapitoną. Ji išlieta iš bronzos, kaip buvo planuota, šių metų birželio pradžioje, minint Uosto direkcijos 25-metį. Šia proga ir ketinta pastatyti paminklą.
„Norą įamžinti L. Stulpino atminimą Klaipėdos miesto savivaldybei Uosto direkcija raštu išreiškė 2014 metų vasarą, kreipdamasi į Klaipėdos merą. Tų pačių metų spalį Klaipėdos savivaldybės taryba pritarė Uosto direkcijos iniciatyvai savo lėšomis įamžinti kapitono atminimą, pastatant jam paminklą. 2016 metų sausį Uosto direkcija kreipėsi į įvaizdžio komisiją dėl vietos paminklui parinkimo, tačiau surengus keletą svarstymų, dėl vietos nebuvo sutarta“, – pasakojo A. Drungilas.
Todėl vadovaujantis Uosto direkcijos užsibrėžtu tikslu – įamžinti istorinę asmenybę, nusipelniusią Lietuvos jūrų laivynui ir uostui, svarstyta, jog Lietuvoje yra dvi šiai garbingai asmenybei tinkamos įamžinti vietos: L. Stulpino gimtinė arba miestas, kuriame jis dirbo ir kuriam nusipelno.
„Buvo kalbėta su Telšių r. savivaldybės meru ir jis išreiškė susidomėjimą pastatyti skulptūrą L. Stulpino gimtajame krašte. Kapitonas L. Stulpinas yra kilęs iš Jomantų, Telšių rajono“, – teigė Uosto direkcijos Rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktorius.
Šiuo metu skulptūra saugoma Laivyno bazėje, Klaipėdoje. Kada ir kaip ji pasieks Telšius, anot A. Drungilo, galutinio sprendimo dar nėra.
Telšiai priėmė su džiaugsmu
Kol Klaipėdos architektų sąjungos nariai, uostamiesčio menininkai ir Savivaldybės atstovai beveik trejus metus ginčijosi ir nerado vietos L. Stulpino skulptūrai, Telšiai netruko apsispręsti ir su džiaugsmu sutiko priimti šią dovaną. Beveik 40 tūkstančių eurų įkainota skulptūra Telšiams atiduodama nemokamai. Belieka tik pasirūpinti transportavimo ir pastatymo išlaidomis.
Meras teigė gyvai skulptūros dar nematęs, tačiau į Klaipėdą buvo nuvykusi mūsų rajono architektė, kuri meno kūrinį esą įvertinusi teigiamai.
„Klaipėdiškiams neradus mieste tinkamos vietos pastatyti paminklui, jie su viltimi atvyko pas mus, tikėdami, kad rasime vietą šiai asmenybei. Telšių r. savivaldybės Kultūros ir meno taryba šiai idėjai jau pritarė ir svarstys klausimą dėl vietos parinkimo“, – pasakojo P. Kuizinas.
Rajono vadovo nuomone, tinkamiausia vieta skulptūrai – Masčio ežero pakrantė. Gali būti, jog jūrų kapitono statula bus pastatyta netoli didžiosios ežero prieplaukos.
„Kiekvienas meno kūrinys, kuris turi ryšį su mūsų miestu, tikrai atras vietos. Telšiai – menų miestas, viską galima suderinti“, – tvirtino meras.
Ar skulptūra tikrai atiteks Telšiams, P. Kuizinas dar abejojantis, mat jau girdėjo, kad Klaipėda sunerimo dėl skulptūros išvežimo. Tad galutinio rezultato dar nėra, o gal uostamiestis persigalvos ir išspręs savo ginčus?
Neskubėkime džiaugtis
Nors meras tikina, kad dėl meninio ir kokybiškai atlikto darbo neabejojantis, nes skulptūrą darė ir šį darbą vertino specialistai, tačiau jau pasigirdo įvairių nuomonių.
Telšiškis Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius, skulptorius Romualdas Inčirauskas situaciją komentuoja visiškai kitaip: „Neskubėkime džiaugtis, Telšiuose iki šiol vengdavome antrarūšių kūrinių. Reikėtų rimtai pasvarstyti dėl vietos ir paties kūrinio. Klaipėdos architektai ir dailininkai pakankamai kompetentingi. O Telšiai nėra užkampis, kur viskas tinka. Manau, kad Telšių kūriniai vertinami dėl profesionalumo, tai sakau ne dėl noro pasigirti.“
Galim pastatyt kitoj ezero pusej, kai padarys dviraciu taka iki ten, butu kaip kazkoks tikslas iki kurio vaziuot.
teko skaityti kad Zuvedroms nepatiko ta skulptura ir joS nenori net matyti(kazkas itakingas negavo uzsakymo ja padaryti) ir pas mus ziuriu jau kriukseti pries ja pradejo.Man ji grazi o ne antraruse
Grazi skulptura prie ezero atrodys gerai
Jei kas, su savo masina parvesiu, tegul tik pasako kada!
http://chicago-outdoor-sculptures.blogspot.lt/2010/09/navy-pier-captain-on-helm-by-captain.html
LYGIAI toks pats paminklas kapitonui stovi Čikagoje (anno 2000)
Įkelkir į google paiešką: navy-pier-captain-on-helm-by-captain
Ar taip gali būti????????
http://chicago-outdoor-sculptures.blogspot.lt/2010/09/navy-pier-captain-on-helm-by-captain.html
O Čikagai paminklas nepasirodė antrarūšis… matyt Čikagos dailininkai ir architektai ne tokie kompetetingi kaip Klaipėdos