
Knygų mėgėjams dažnai nerimą kelia akių nuovargis ir su tuo susijusios pasekmės. Akių nuovargis – tai būklė, kuri pasireiškia nuo intensyvaus akių naudojimo. Žmonės tuomet patiria akių skausmą, niežėjimą, deginimą, išsausėjimą ir ašarojimą. Šie požymiai gali būti labai nemalonūs ir erzinantys, tačiau su tam tikrais patarimais galima jų išvengti.
Popierinės ar elektroninės knygos?
Dažnam kyla klausimas, ar akims sveikiau popierinės, ar elektroninėse skaityklėse esančios knygos? Tiesa ta, kad didelio skirtumo nėra. Moderniose skaityklėse yra naudojami kitokio tipo ekranai negu kompiuteriuose ar panašiuose įrenginiuose. Šio tipo ekranai itin panašūs į rašalą ant spausdinto popieriaus ir, palyginus su kitais skaitmeniniais įrenginiais, yra mažiau linkę sukelti akių įtampą.
Tuo tarpu skaitymas kitų įrenginių ekranuose priverčia akis dirbti sunkiau. Kompiuterių ekranuose, išmaniuosiuose telefonuose ir planšetėse vaizdai rodomi naudojant pikselius. Dėmesį sutelkus į juos, akys dirba šiek tiek įtempčiau nei skaitant tradicinę knygą. Tyrimai taip pat parodė, kad skaitydami ekrane mirksime rečiau. Dėl to akys išsausėja ir pasidaro skausmingos, tad derėtų stengtis sąmoningai dažniau mirksėti. Jei akių sausumas kelia problemų, galite įsigyti drėkinamuosius akių lašus. Skaitmeninio ekrano atspindžiai irgi kelia susirūpinimą, nes gali greičiau nei įprastai nuvarginti akis. Tačiau tobulėjant technologijoms gerėja ir ekranų raiška, todėl po truputį skaitymas ekrane vis mažiau vargins akis.
Patariama skaitant įrenginiuose įjungti naktinį režimą. Dauguma įrenginių turi įdiegtą šią funkciją, tačiau galima rasti ir atskirų programėlių atsisiuntimui. Naktinis režimas perjungia ryškią mėlyną šviesą į švelnią gintarinę, tad galėsite ne tik skaityti nevargindami akių, bet ir lengviau užmigti po to.
Akių nuovargio išvengti galima ir pritaikant nešiojamąjį kompiuterį taip, kad jis būtų bent per ištiestos rankos atstumą. Nustatykite ekrano viršų taip, kad jis būtų jūsų akių lygyje arba šiek tiek žemiau. Tuomet nureguliuokite ekrano nustatymus ir šrifto dydį, kad būtų lengviau skaityti iš tokio atstumo.
Labai svarbu – apšvietimas
Yra paplitęs mitas, kad skaitymas tamsoje gadina akis. Nėra jokių mokslinių įrodymų, kad skaitymas prieblandoje daro ilgalaikę žalą regėjimui. Skaitant prieblandoje akims išties sunkiau sutelkti dėmesį, bet dėl to atsiranda tik trumpalaikis akių nuovargis. Skaitant prie tokio apšvietimo taip pat mirksime rečiau, dėl ko išsausėja akys. Tai nemalonu, tačiau akių struktūrai ar funkcijai nekenkia.
Geriausias apšvietimas skaitymui yra natūralus. Jei įmanoma, dienos metu stalą ar kitą skaitymo vietą komponuokite prie lango. Tačiau jei skaitote sutemus, pasistenkite turėti šviesos šaltinį už nugaros, kad šviesa būtų nukreipta tiesiai į puslapius. Jei skaitote prie rašomojo stalo, naudokite lempą su gaubtu. Šešėlis neleis šviesai spiginti tiesiai į akis. Jei turite silpnesnį regėjimą, prireiks ir ryškesnės šviesos.
Tačiau skaitymas tiesioginiuose saulės spinduliuose gali būti pavojingas. Bet kokia veikla, atliekama saulės šviesoje, gali sukelti UV spindulių žalą. Skaitydami lauke būtinai dėvėkite UV spindulius blokuojančius akinius nuo saulės ir plačiabrylę skrybėlę.
Per smulkus šriftas
Nors skaitymas smulkiu šriftu gali sukelti akių įtampą, nėra jokių įrodymų, jog tai padaro ilgalaikę žalą regėjimui. Visgi, jei jus vargina akių nuovargis, vertėtų įsigyti knygų didesniu šriftu arba naudoti skaitmeninę priemonę, pavyzdžiui, planšetę ar elektroninę skaityklę, kurioje galima keisti šrifto dydį. Populiariausias šiuolaikines ir klasikines knygas patogiu šriftu galima rasti vaga.lt.
Skaitymas nešiojant akinius
Dar vienas paplitęs mitas – jog skaitymas su akiniais padidina akių priklausomybę nuo jų. Taip atrodo tik dėl to, kad nešiojant akinius ar kontaktinius lęšius įprantama matyti ryškiau. Kai juos nusiimama, atrodo, jog regėjimas pablogėjo. Knygas skaitykite komfortiškai su akiniais, nes tai neturi jokio neigiamo poveikio regėjimui.
Norėdami apsaugoti akis galite įsigyti ir specialius akinius, apsaugančius nuo mėlynosios šviesos. Jie prafiltruoja didžiąją dalį šios šviesos, tad skaityti ekranuose tampa kur kas lengviau ir ženkliai sumažėja akių nuovargis.
Patarimai akių atpalaidavimui
Nesvarbu, ar skaitote elektroninę, ar popierinę knygą, visada verta daryti pertraukas skaitant ilgai. Patariama laikytis 20/20/20 taisyklės. Skaitydami kas 20 minučių pažiūrėkite į ką nors 6 metrų (20 pėdų) atstumu 20 sekundžių. Kita taisyklė – 50-10. Ji teigia, kad kas 50 minučių, praleistų intensyviai skaitant, reikia daryti 10 minučių pertraukas. Tai turėtų palengvinti akių nuovargio simptomus ir net padėti jų išvengti.
Jei skaitote ilgus tekstus, baigę keletą skyrių galite apsišlakstyti veidą vandeniu iš kriauklės. Jūsų akys sugers šią drėgmę, atsipalaiduos ir bus išvengta nemalonaus išsausėjimo.
Su akių įtampa kovoja akių lankstumo pratimai, tokie kaip akių aštuoniukė, akių judesiai aukštyn ir žemyn bei iš vienos pusės į kitą arba švelnus raumenų aplink akis masažas. Akis atpalaiduoti galima su šia veiksmų seka:
- Pažiūrėkite į kairę ir į dešinę.
- Pažiūrėkite aukštyn ir žemyn.
- Pažiūrėkite įstrižai.
- Apžvelkite vaizdą sukdami akis ratu.
- Užsimerkite bei pažiūrėkite aukštyn ir žemyn.
- Pridėkite pirštą tarpuakyje ir sufokusuokite akis į jį.
Kiekvieną pratimą padarykite po kelis kartus. Svarbiausia – darydami pratimus nejudinkite galvos. Judėti turi tik akys.
Išvengti akių nuovargio – tikrai įmanoma. Tereikia žinoti, kas lemia šią būklę, ir nepamiršti daryti pertraukėlių bei pratimų akims. Taip galėsite toliau sklandžiai džiaugtis knygų skaitymo malonumu.