
Birželio 26-ąją Pašatrijos kaime vyko X buvusių tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Laisvė – tai turtas“.
Pritariant smuiko garsams, renginio dalyviai sugiedojo „Leiskit į Tėvynę“. Susirinkusiuosius pasveikino Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Telšių filialo pirmininkė Regina Chmieliauskienė. Ji pasidžiaugė, kad paskutinį birželio mėnesio šeštadienį rengiamame sąskrydyje per 10 metų apsilankė beveik tūkstantis dalyvių ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių. Ypatingos pagarbos vertas buvęs tremtinys Vytautas Kondratas, kuris jau 10-ąjį kartą savo valdose Pašatrijos kaime priėmė tradicinio renginio dalyvius. Už tai jam buvo įteiktas LPKTS padėkos raštas ir ąžuolo lapų vainikas.
V. Kondratas visus paragino ne tik žodžiais, bet ir darbais kurti Lietuvos dabartį ir ateitį. Įspūdingą knygą apie Vytautą Didįjį buvusiam tremtiniui įteikė kartu su juo 1951 m. spalį į Krasnojarsko krašto Užuro rajono Novajos Kuzurbos kaimą ištremtos Danutė Matiukienė ir Elena Borusevičiūtė-Šidlauskienė.
Sąskrydžio dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas ir mero pavaduotojas Mantas Serva.
Pakeliui į tremtį traukinio vagone gimusi poetė E. Borusevičiūtė-Šidlauskienė susirinkusiuosius kvietė džiaugtis, kad jie yra čia ir dabar, nes tai – nuostabu. „Renginio nebūtų, jei nebūtų mūsų – tremtinių „sibiriakų“, – jausmingai kalbėjo poetė. Ji perskaitė savo kūrybos eilėraštį „Spalis ant bėgių“.
Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės atstovai Arūnas Juška ir Vaclovas Ringys priminė, kad ir šauliams teko patirti tremtinių, politinių kalinių dalią, tapti Rainių žudynių aukomis. Pasak jų, simboliškas ir sąskrydžio pavadinimas, ypač šiuo metu, kai įvairiai interpretuojama laisvės sąvoka. Tačiau laisvė neatsiejama nuo pareigos tarnauti savo gatvei, kaimui, miestui, valstybei.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Telšių skyriaus pirmininkė Adolfina Striaukienė ragino gyventi ir dirbti kitaip, daugiau kalbėtis, kad nebūtų aukštinama sovietinė santvarka. Ypač svarbu, kad tokiuose renginiuose dalyvautų jaunosios kartos atstovai.
Prisiminimais pasidalijo slapyvardžiu Kurapka veikusios keturis vaikus užauginusios partizanų ryšininkės Juzefos Vitkienės sūnus Mindaugas.
LPKTS Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Jokubauskienė į susirinkusiuosius kreipėsi Vytauto Cinausko eilėmis, skatinančiomis susimąstyti, atleisti, palikti žemėje Tėvynės meilę, tremties dainas, o ne pyktį ar kerštą. V. Jokubauskienė padėkojo telšiškiams už nuoširdžią bendrystę ir sąskrydį, į kurį kasmet noriai atvyksta Šiaulių atstovai.
LPKTS Šilalės filialo atstovas Algirdas Lučkauskas renginio dalyviams perdavė filialo pirmininkės poetės Teresės Ūksienės sveikinimus ir įteikė jos sudarytų knygų „Erškėčiu keliu VIII“. A. Lučkauskas papasakojo apie savo mamą, buvusią tremtinę, ir filialo vadovę T. Ūksienę, kurią vadina antrąja mama. Tremtį patyrusios moterys mokė niekada nepykti ant jokio žmogaus ir imti pavyzdį iš tų, kurie nuėjo kančios kelią. Garbingo 90 metų jubiliejaus sulaukusiai, per savo gyvenimą daug knygų išleidusiai ir daug jėgų istoriniam atminimui įamžinti paskyrusiai T. Ūksienei nuo sąskrydžio dalyvių perduotas ąžuolo lapų vainikas.
Šv. Mišias už gyvus ir mirusius tremtinius, politinius kalinius aukojo Luokės parapijos klebonas kun. Virginijus Palionis. Jis kvietė susimąstyti apie maldos galią, dėkoti Dievui, džiaugtis ir branginti tai, ką turime, nes ypač tremtiniai žino, ką reiškia to netekti. „Svarbu melsti malonės, kad neprarastume tikėjimo, vilties, kad vėl galėsime būti saugūs ir džiugiai, artumoje, o ne per atstumą gyventi, patarnaudami vienas kitam“, – kalbėjo kun. V. Palionis. Jam buvo įteiktas LPKTS padėkos raštas.
LPKTS Telšių filialo pirmininkė R. Chmieliauskienė padėkojo filialo tarybos nariams už pagalbą organizuojant sąskrydį. Renginį iš dalies finansavo Telšių rajono savivaldybė pagal priemonę „Vyresnio amžiaus žmonių visuomeninės veiklos skatinimas“.
Telšių neįgaliųjų ir neįgalių pensininkų draugijos pirmininkas Martynas Poškevičius pasveikino sąskrydžio dalyvius, o šios draugijos ansamblis „Unoravi“ visus sužavėjo nuotaikinga koncertine programa. Renginio dalyviai, teisingai atsakę į ansamblio narių pateiktus klausimus, sulaukė smagių staigmenų.
Susirinkusieji pasidalijo kryželiu pažymėta palaiminta rugine duona, vaišinosi namine gira ir kitais skanumynais. Renginį vedė buvusios tremtinės ir politinio kalinio dukra Indrė Chmieliauskaitė-Makarskienė.
LPKTS Telšių filialo taryba dėkoja visiems sąskrydžio dalyviams, kurie savo bendryste liudijo, kad laisvė – tai turtas, kurį reikia branginti ir puoselėti.
Indrė MAKARSKIENĖ