
Lietuvoje jau tryliktąjį kartą išrinkti ir gegužės pabaigoje Užutrakio dvare apdovanoti geriausi Europos Sąjungos struktūrinių ir investicijų fondų (ES fondai) finansuojami projektai. Renginyje dalyvavo ir susirinkusiesiems sveikinimo žodį tarė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
91 paraiška
Finansų ministerijos organizuojamiems geriausių projektų rinkimams „Europos burės“ šiemet pateikta 91 paraiška. Daugiausia pretendentų į apdovanojimus sulaukė nominacija „Už darnios aplinkos kūrimą“ – net 21, kiek mažiau – „Už investicijas į žmogų“ (17), „Už bendruomeniškumo kūrimą“ (16), „Už inovatyvius sprendimus“ (14). Nemažai susidomėjimo sulaukė ir kitos nominacijos: „Už įdomiausius smulkaus verslo projektus“ – 7 projektai, „Už efektyvumą medicinoje“ – 6 projektai, „Už investicijas į ateities mokyklą“ – 5 projektai, „Už kūrybiškiausią projekto viešinimą“ – 5 ES fondų lėšomis finansuoti projektai.
Tarp pretendentų gauti bene svarbiausią nominaciją – „Už investiciją į žmogų“ – buvo ir Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jų pateikta paraiška – vienintelė iš Telšių rajono.
8 nominacijos
„Europos burių 2021“ statulėlėmis šiemet įvairiose nominacijose apdovanoti 8 projektai. Juos vertinusi ekspertų komisija kreipė dėmesį į skirtingus aspektus – darnumą, efektyvumą, bendruomeniškumą, inovatyvumą, gebėjimą gerai projektus pristatyti visuomenei ir kt.
Nominacija „Už investicijas į ateities mokyklą“ atiteko projektui „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“. Tai Panevėžio miesto savivaldybės kuriamas (vienas iš septynių) šalies regioninių gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos (STEAM) centrų Panevėžio „Minties“ gimnazijoje.
Nominacija „Už investicijas į žmogų“ paskirta Vilniuje įsikūrusios Socialinės įdarbinimo agentūros SOPA projektui „Aktyvūs ir reikalingi“, kuriuo siekiama spręsti socialinėje atskirtyje esančių asmenų nedarbo problemą, padedant jiems būti aktyviais ir reikalingais darbo rinkos dalyviais.
Nominacija „Už efektyvumą medicinoje“ paskirta projektui „Naujos prostatos vėžio diagnostikos priemonės (NPVDP)“: kuriamos technologijos, sudarančios galimybes tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį, išvengiant nereikalingų audinių biopsijos procedūrų.
Nominacija „Už kūrybiškiausią projekto viešinimą“ atiteko projektui „Aš tavo kaimynas. Nerūšiuok manęs. Susipažinkime“. Tai – Centrinės projektų valdymo agentūros inicijuotas projektas, kuriuo skatinama visuomenės tolerancija socialiniuose būstuose gyvenančių asmenų atžvilgiu.
Nominacija „Už įdomiausius smulkaus verslo projektus“ paskirta projektui „Investicija į lietuvių prekės ženklą „The Knotty Ones“. Tai UAB „Mezgimo akademija“ – trijų draugių įkurtas tvarios mados prekės ženklas, kuriantis darbo vietas moterims atokiose Lietuvos vietovėse ir siekiantis atgaivinti mūsų šalies amatus, suteikiant jiems modernumo prieskonio.
Nominacija „Už inovatyviausius sprendimus“ vertinimo komisijos paskirta projektui „Investicija į apskaitą automatizuojantį startuolį „RoboLabs“. Juo buvo siekiama daugiau nei per pusę sumažinti buhalterio atliekamų pasikartojančių užduočių skaičių pakeičiant juos automatizuotomis technologijomis.
Nominacija „Už darnios aplinkos kūrimą“ atiteko projektui „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“. Įgyvendinus UAB „Grinda“ projektą bus sukurta efektyvesnė paviršinių nuotekų surinkimo, valymo ir monitoringo infrastruktūra.
Nominacija „Už bendruomeniškumo kūrimą“ paskirta projektui „Tyla – ne kliūtis žinoti, suprasti ir bendrauti“, kuris skirtas ugdyti socialinę atskirtį patiriančių klausos negalią turinčių asmenų ir jų šeimos narių socialinius įgūdžius.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Nominacijų įteikimo renginyje dalyvavo Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Aurelijus Laurinavičius ir visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Sandra Valančienė. „Telšių ŽINIOMS“ jie džiaugėsi, kad nors jų teiktas projektas „Sveikatos netolygumų mažinimas Telšių rajone, vykdant traumų ir nelaimingų atsitikimų profilaktiką“ nebuvo įvertintas statulėle, tačiau pateko tarp trijų nominantų, o tai jau taip pat nemenkas įvertinimas.
A. Laurinavičiaus teigimu, šiuo metu įgyvendinamu projektu, kurį teikė vertinti, siekiama padidinti Telšių rajono gyventojų sveikatos raštingumo lygį ir suformuoti pozityvius jų sveikatos elgsenos pokyčius. „Siekiant geresnės Telšių rajono gyventojų sveikatos būklės, būtina plėtoti sveikatinimo veiklas, suteikti daugiau galimybių gyventojams gerinti savo sveikatos raštingumą – dalyvauti seminaruose, konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais sveikatos stiprinimo klausimais. Skatiname mūsų rajono gyventojus aktyviau dalyvauti Visuomenės sveikatos biuro sveikatinimo veiklose – akcijose, paskaitose, užsiėmimuose“, – kalbėjo biuro vadovas.
S. Valančienė ragino gyventojus aktyviau įsitraukti į sveikatą palaikančios aplinkos kūrimą bendruomenėse ir didinti nepakantumą sveikatą žalojantiems veiksniams.
Per laikotarpį, kai vykdomas projektas, Visuomenės sveikatos biuras planuoja surengti 534 užsiėmimus, teorines ir praktines paskaitas.
Visuomenės sveikatos biuras iš projekto lėšų įsigijo pirmosios pagalbos mokomąjį manekeną su veiksmų vadovu ir automobilį.
A. Laurinavičius priminė, kad gyventojai gali dalyvauti atsakingos tėvystės, streso valdymo, patyčių, pirmosios pagalbos, savižudybių prevencijos mokymuose, praktinių 7 užsiėmimų cikle su kineziterapeutu. Svarbiausia, kad visos biuro vykdomos veiklos yra nemokamos!
Projekto „Sveikatos netolygumų mažinimas Telšių rajone, vykdant traumų ir nelaimingų atsitikimų profilaktiką“ vertė – 159 075 eurai. Lėšomis taip pat prisideda Savivaldybė. Projekto trukmė – 36 mėnesiai.
Visuomenės sveikatos biuras dar įgyvendina Sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuojamą projektą „Šiuolaikiškas ir inovatyvus vaikų dienos įpročių formavimas“, taip pat yra partneris Higienos instituto įgyvendinamame projekte „Programos „Neįtikėtini metai“ pritaikymas ir įgyvendinimas Lietuvoje“ – jį finansuoja Europos ekonominės erdvės finansinis mechanizmas.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius A. Laurinavičius sakė, kad didžiausias iššūkis biuro veikloje – suaugusiųjų ir vaikų motyvacija rinktis sveiką gyvenimo būdą, kad visi noriai dalyvautų jų organizuojamoje veikloje. „Visuomenės sveikata – ne tik mokslas, bet ir didelis menas. Darbas yra nemonotoniškas, vis skatinantis tobulėti, nes pati darbo specifika nuolatos kintanti. Malonu, kai vis daugiau žmonių įsitraukia į biuro veiklą, kad jaučia naudą dalyvaudami ir yra grįžtamasis ryšys“, – įžvalgomis dalijosi biuro vadovas.