
Būti mokytoju – tai duoti nesitikint jokio atlygio. Tai rinktis šviesą ir teigiamą pokytį. Tai vesti jaunąją kartą keliu, kupinu ieškojimų, atradimų, pažinimo džiaugsmo, o kartais ir nusivylimų kartėlio.
Nevarėnų pagrindinėje mokykloje istorijos mokytoja dirbanti Neringa Račkauskienė mokinius žinių keliu veda jau septyniolika metų.
„Sutinku, jog mokytojo darbas nėra lengvas, reikalauja kantrybės, kartais ir įkvėpimo, tačiau jei darbas teikia džiaugsmą, tai tampa tarsi savotiška gyvenimo dalimi“, – apie mėgstamą darbą sakė pedagogė.
Monika GIRDVAINĖ
Įkvėpė mokytojos
Pirmoji Neringos Račkauskienės darbo diena mokykloje simboliškai buvo būtent spalio 5-oji, per Tarptautinę mokytojų dieną. Šiaulių universitete, Humanitariniame fakultete, baigusi istorijos mokytojo studijas, vėliau pedagogikos, pirmiausia N. Račkauskienė pradėjo dirbti Nevarėnų seniūnijos Nerimdaičių pagrindinėje mokykloje. Ją uždarius, mokytoja darbą tęsė Nevarėnų pagrindinėje mokykloje, kurioje tebedirba iki šiol.
Šiais metais Mokytojų dieną pedagogė mini jau septynioliktąjį kartą. Anot pašnekovės, ši diena – puiki proga prisiminti savo profesinio kelio pradžią, apmąstyti tai, kas nuveikta, pasitikrinti, ar einama teisingu keliu. Šią dieną sentimentai užplūsta prisiminus savo mokytojus, rodžiusius pavyzdį.
„Istorija man patiko visada, o pasirinkti mokytojos kelią įkvėpė buvusios mano istorijos mokytojos Irena Tendziagolskienė ir Vilija Vaičiulienė, kuriomis žaviuosi iki šiol“, – tvirtino N. Račkauskienė.
Galbūt simboliškai 2015 metais N. Račkauskienė su savo mokytoja V. Vaičiuliene, dirbančia Telšių Žemaitės gimnazijoje, Telšių rajono savivaldybės administracijos organizuotame „Mokytojo šviesulio“ konkurse pelnė prizines vietas.
N. Račkauskienė pagerbta ir šiemet spalio 5-ąją vykusiame Mokytojų dienos minėjime. Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus mokytojai įteikė padėkos raštą už pedagoginį profesionalumą ir lyderystę.
Kaita ugdymo procese
Paklausta apie pokyčius švietimo sistemoje, pedagogė pasakojo savo profesinį kelią pradėjusi labai jauna, vos baigusi studijas, tai darbo pradžioje viskas buvo nauja ir sunkiau vertinama. O šiuo metu, jos nuomone, švietimo reforma „iš viršaus“ vykdoma formaliai, per daug nutolus nuo mokyklos.
„Nuolat kintantys reikalavimai, besikeičiančios programos mokytojams kelia nereikalingos įtampos, nežinios. Ateitis parodys, ar einama tinkama linkme“, – kalbėjo pedagogė.
Ji džiaugiasi, jog šiomis dienomis mokytojams pasiruošti pamokoms padeda įvairios išmaniosios technologijos. Šiuolaikinės programėlės vaikams patinka ir į mokomąjį dalyką leidžia pažvelgti kitaip.
„Liūdina, jog mokytojo kelią renkasi vis mažiau jaunų žmonių. Sutinku, jog mokytojo darbas nėra lengvas, reikalauja kantrybės, kartais ir įkvėpimo, tačiau jei darbas teikia džiaugsmą, tai tampa tarsi savotiška gyvenimo dalimi“, – kalbėdama apie sunkiąją pedagoginio darbo pusę teigė N. Račkauskienė.
Visuomeninė veikla – gyvenimo dalis
N. Račkauskienė ne tik moko mokinius istorijos, bet ir pati ją kuria rinkdama faktus apie gimtąjį Nevarėnų miestelį ir seniūnijoje esančius kaimelius. Veikli moteris taip pat aktyviai dalyvauja visuomeniniame gyvenime, organizuoja renginius, veda ekskursijas, o socialiniame tinkle „Facebook“ subūrė Nevarėnų krašto istorija besidominčių žmonių grupę.
Visai netrukus pasirodys N. Račkauskienės iniciatyva parengta knyga apie Nevarėnų kraštą
„Manau, kad bet kokios profesijos žmogus turi būti visuomeniškas. Negali būti atitrūkęs nuo bendruomeninio gyvenimo. Man patinka aktyviai jame dalyvauti ir įtraukti aplinkinius.
Kaip žinote, socialinėje erdvėje subūriau viešą Nevarėnų krašto istorija besidominčių žmonių grupę. Seniai kirbėjo mintis, kaip ne tik su kitais pasidalyti turimomis žiniomis apie gimtąjį kraštą, bet ir pačiai sužinoti naujų dalykų. Iš pradžių mintis kėlė nerimą, tačiau, įvertinusi atsakomybę, šiandien džiaugiuosi, jog idėja pasiteisino, o netrukus bus galima susipažinti ir su knyga apie šį kraštą. Tikiuosi, kad ji bus įdomi ir informatyvi ateinančios kartoms“, – kalbėjo nevarėniškė.
Pileitiškumo ir istorijos svarba
Istorijos mokytoja sakė ne kartą susidūrusi su nuomone, kad žinoti, kas buvo iki šiol, yra nereikalinga ir neįdomu. Jos teigimu, taip mąstantys klysta.
„Visada yra svarbu domėtis ne tik šalies, bet ir gyvenamosios vietos istorine praeitimi. Pastebiu, kad vis daugiau jaunų žmonių ieško savo giminės šaknų, žvalgosi į senas nuotraukas ar saugo šimtamečius prosenelių daiktus. Ugdant pažinimo džiaugsmą nuo mažų dienų, po truputį susidomėjimą istorija galima įskiepyti ir šiuolaikiniams vaikams“, – įsitikinusi N. Račkauskienė.
Anot istorijos mokytojos, pastaruoju metu jaunajai kartai, ypač vyresniųjų klasių mokiniams, itin svarbios pilietiškumo, patriotiškumo, Tėvynės meilės vertybės.
„Vyresniųjų klasių mokiniai, sekdami pasaulio įvykius, mėgsta padiskutuoti ir išreikšti savo nuomonę. Todėl manau, kad dalyvavimas valstybinėse šventėse, įvairiose pilietinėse iniciatyvose ar akcijose yra svarbi ir reikalinga kiekvieno Lietuvos piliečio pareiga“, – pilietiškumo ugdymo svarbą pabrėžė N. Račkauskienė.