
Praėjusią savaitę darbą Regioninėje Telšių ligoninėje pradėjo nauja medikė – gydytoja urologė Erika Šuopytė. Pastaruosius penkerius metus Kauno klinikose dirbusi jauna specialistė teigia sieksianti, kad urogenitalinės sistemos sutrikimais ir ligomis besiskundžiantys telšiškiai ligoninėje gautų visapusišką pagalbą.
Monika GIRDVAINĖ
Mediciną pasirinko atsitiktinai
Erika Šuopytė, baigusi Vilkaviškio „Aušros“ vidurinę mokyklą, įstojo mokytis medicinos Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Jauna specialistė sakė niekada neturėjusi planų tapti gydytoja, tik paskutiniais metais mokykloje viskas tarsi susidėliojo savaime.
„Mokykloje gerai mokiausi, sekėsi tikslieji mokslai, biomedicinos sritis, todėl nusprendžiau rinktis medicinos mokslus. Nors nei mano šeimoje, nei giminėje medikų nėra, sulaukiau šeimos palaikymo. Pradėjusi studijuoti supratau, kad ši studijų sritis tikrai man patinka, gerai jaučiuosi dirbdama. Patinka padėti žmonėms, būti naudinga. Jaučiu didelę empatiją pacientams. Man jie nėra tiesiog vienas po kito einantys žmonės. Reikia mokėti užjausti, kantriai paaiškinti, išklausyti. Naudinga kurti emocinį ryšį su pacientu.
Taip daug lengviau įtikinti dėl reikalingų procedūrų, gydymo. Žinoma, žmogus pats renkasi gydymą ir sprendžia, kas jam atrodo geriausiai, bet kad pacientas galėtų priimti tinkamiausią sprendimą, jam reikia viską aiškiai išdėstyti“, – įsitikinusi gydytoja urologė.
Urologijos sritimi susidomėjo atlikdama praktiką
E. Šuopytė teigė, kad studijuodama medicinos mokslus ne iš karto pajuto pašaukimą vienai iš jos sričių. Urologija jauna moteris susidomėjo studijų viduryje, kai atliko praktiką.
„Atliekant praktiką chirurgijos srityje atsitiktinai teko turėti kontaktą su urologinių ligų turinčiais pacientais ir ši medicinos sritis mane iš karto patraukė, tad ėmiau į ją gilintis. Nors ir susidūriau su nuomone, kad urologija atrodo vyriška specialybė, bet dėl savo pasirinkimo nesudvejojau. Kaip sako mūsų ligoninės Konsultacinės poliklinikos vyriausioji slaugytoja Bronė Kelpšienė, nereikia medikų skirstyti pagal lytį. Tai yra gydytojas, pas jį ateini su bėda ir tikiesi sulaukti pagalbos“, – kalbėjo pašnekovė.
E. Šuopytė, nusprendusi rezidentūros studijoms rinktis urologiją, dėl nemažo stojančiųjų skaičiaus gavo tik mokamą studijų vietą.
Kadangi yra tokia galimybė, kad gydymo įstaiga sumoka už specialisto mokslus ir jis grįžta į tą įstaigą dirbti, jauna moteris nusprendė tuo pasinaudoti.
Ieškodama, kuri gydymo įstaiga galėtų finansuoti urologijos rezidentūros studijas, E. Šuopytė kreipėsi ir į Regioninę Telšių ligoninę. Kadangi šioje gydymo įstaigoje buvo gydytojų urologų poreikis, ligoninės administracija sutiko su specialiste sudaryti sutartį.
Džiaugiasi darbu Telšiuose
Studijuodama E. Šuopytė penkerius metus dirbo Kauno klinikose, tačiau teigė neįsivaizduojanti savęs nuolat dirbančios didmiesčio gydymo įstaigoje. Mat ten nuolat vyrauja didelis chaosas ir įtampa, pasitaiko daug stresinių situacijų, dėl didelių žmonių srautų sunku su jais užmegzti emocinį ryšį.
„Baigiant studijas kiti kolegos nerimavo dėl savo būsimų darboviečių, o aš jau žinojau, kad turiu darbo vietą Telšiuose. Niekada nenuvertinau darbo mažesniame mieste. Suprantu, gal kitiems jauniems žmonėms atrodo, kad čia nėra ką veikti, bet kai pagalvoji, dabar juk dauguma turi automobilius ir nuvažiuoti į koncertą didesniame mieste tikrai nėra problema. Manau, kad visi pokyčiai mano gyvenime tik į teigiamą pusę. Džiaugiuosi gera atmosfera ligoninėje, personalo darbuotojų ir administracijos pagalba, supratingumu. Jaučiuosi čia esanti reikalinga“, – pasakojo ligoninės kolektyvą papildžiusi specialistė.
Stengsis teikti įvairiapusę pagalbą
Gydytoja urologė gydo vyrų ir moterų urogenitalinės sistemos ligas: inkstų, šlapimo pūslės, šlapimo takų, vyrų lytinių organų ir prostatos ligas. Klinikinė diagnostika atliekama remiantis fiziniais, endoskopiniais, radiologiniais duomenimis.
E. Šuopytė džiaugiasi, kad ligoninės administracija teigiamai reagavo į jos prašymą įsigyti reikiamos aparatūros ligoniams tirti.
Gautas naujas echoskopo aparatas, kuriuo bus daromos urogenitalinės sistemos echoskopijos, stebint vaizdą ekrane bus atliekamos prostatos biopsijos.
Šalia esančiame kabinete pastatyta speciali kėdė, kurioje pacientams bus atliekamos endoskopinės procedūros. Jame taip pat bus atliekamos įvairios intervencijos: šlapimo pūslės katerizacija, kateterių keitimas, žaizdų perrišimas, siūlų traukimas ir kt.
„Kiek įmanoma stengsiuosi, kad visus tyrimus žmogus galėtų atlikti ligoninėje ir jam nereikėtų važiuoti į kitus miestus, ilgai laukti eilėje. Reikia išnaudoti visas galimybes, kad ligoniui efektyviai ir greitai būtų suteikta pagalba“, – entuziastingai kalbėjo specialistė.
Siuntimuose pasigenda informacijos
Gydytoja urologė, dirbdama pirmąsias savaites Telšių ligoninėje, teigė sulaukusi pacientų, kurie atsinešė ranka rašytus arba jokios informacijos apie paciento patologijas nepasakančius siuntimus. Medikė norėtų, kad šeimos gydytojai, siųsdami pacientus konsultuotis pas specialistą, skirtų didesnį dėmesį aprašydami jų būklę.
„Gavus tuščią siuntimą, kuriame nėra surašyta pagrindinių paciento duomenų apie kamuojančius sutrikimus, jo būklę, taikytus tyrimus ar gydymą, mažai ką galima apie jį sužinoti. Užima nemažai laiko viską išsiaiškinti pacientui atėjus, o ir jam pačiam yra diskomfortas vis tą patį pasakoti visiems specialistams.
Sulaukiau ir tokių pacientų, kurie siuntimus atsinešė rašytus ranka. Jeigu neįmanoma perskaityti, kas parašyta, tokie siuntimai yra netikslūs. Aišku, šiais technologijų laikais pasitaiko visokių atvejų, kai, pavyzdžiui, sugenda kompiuteris, bet tai turėtų būti tik vienetiniai atvejai, nes tikslumas mediko darbe yra labai svarbus.
Kalbu apie šią problemą, nes man tiesiog gaila atėjusių pacientų, kad neišeina jiems taip greitai padėti, kaip galbūt galėčiau žinodama daugiau informacijos apie juos. Pacientas yra ta ašis, aplink kurią sukasi medicina. Žiūriu į savo darbą labai atsakingai ir norėtųsi, kad visi medicinos darbuotojai taip elgtųsi, nestokotų kruopštumo. Tada ir ligoniui bus didesnė nauda“, – neabejoja E. Šuopytė.
Noriu kad abziuretu urologe mane liti organa