
„Mažoji Lietuva ir didžioji Lietuva – tolerancijos puoselėjimas daugiakultūriškumui“. Taip vadinosi projektas, kurį vykdė Telšių Žemaitės gimnazijos 1a ir 1b klasių gimnazistai.
Pirmiausia abiejų klasių vadovės – istorijos ir pilietiškumo ugdymo mokytoja Aina Šiaulytė ir anglų kalbos mokytoja Elė Kakanauskienė – surengė susitikimą su Telšiuose veikiančio „Stammtisch“ vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubo vadove Nijole Vaičekauske. Ši papasakojo, ką veikia klubo nariai, kaip skleidžia vokišką kultūrą, kur keliauja. Žemaitijos sostinė nemažai bendrauja su Vokietija. Telšiai turi miestą draugą Šteinfurto apskrityje, mus dažnai aplanko svečiai iš Vokietijos.
Antrąjį balandžio trečiadienį abi klasės susiruošė į ekskursiją. Aplankė Klaipėdoje esantį Mažosios Lietuvos istorijos muziejų ir dalyvavo edukacinėje pamokoje apie lietuvininkus – Mažosios Lietuvos gyventojus. Aišku, jie buvo būrai, prūsų genčių (notangų, bartų, sambių) palikuonys, patyrę germanų kultūros įtaką. Tačiau per 1709–1710 metų marą didesnė dalis Mažosios Lietuvos gyventojų išmirė – tiek vokiečių, tiek būrų. Taigi stiprią įtaką regionui padarė iš Zalcburgo atvykę germanų kilmės protestantai, kurie atsinešė su savimi pietizmą – Marijos kančios kultą ir griežtą religinį asketiškumą… Mažosios Lietuvos gyventojai pradėjo rengtis juodai, nors iki tol jų apdarai buvo spalvingi, ir rimtą dėmesį skyrė protestantų tikėjimui.
Prieš apsilankymą muziejuje gimnazistai Klaipėdos dramos teatre pažiūrėjo spektaklį „Pigmalionas“ pagal B. Šo pjesę. Išvykoje dalyvavo apie penkias dešimtis Telšių Žemaitės gimnazijos auklėtinių.
Prieš pat atostogas gimnazistai grupėse pateikė savo įspūdžių apie Mažąją Lietuvą ir kultūrų bendravimą prezentacijas. Tam skirtos dvi abiejų klasių pamokos. Moksleiviai įrodė, kad suvokė ir išmoko, jog kiekviena kultūra atneša pokyčių į juos supančią aplinką ir suteikia įvairių atspalvių kasdienėje aplinkoje.
Projektas buvo finansuojamas iš Telšių rajono savivaldybės biudžeto. Jo paskirtis – pilietinio, tautinio, etninio sąmoningumo skatinimas.
Kostas ANTANAITIS