
Pastaruoju metu daugumoje Telšių rajono seniūnijų darbą pradėjo nauji seniūnai. Vienas jų – Justas Dapkus, nuo 2019 metų rugpjūčio 6 dienos vadovaujantis ketvirtai pagal dydį rajone Gadūnavo seniūnijai.
J. Dapkus džiaugiasi, kad seniūnija rami, tvarkinga, žmonės kultūringi, šiltai priėmė. Aišku, problemų yra kaip ir daugelyje seniūnijų, bet jas laikui bėgant stengsis pašalinti.
Aurelija SERVIENĖ
Patinka bendrauti su žmonėmis
J. Dapkus daug metų – net 24-erius – dirbo Telšių rajono savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje. Vėliau metus laiko – Ryškėnų seniūnijoje ūkio dalies specialistu. Pastaroji veikla ypač patiko: organizuoti darbus, bendrauti su žmonėmis, padėti bėdoje ir kt. Ne veltui J. Dapkus daug metų yra ir Lauko Sodos bendruomenės pirmininkas.
„Seniūnijos darbas man nebuvo svetimas. Dirbdamas Ryškėnuose susipažinau su seniūnijos veikla, įgijau patirties. Esu bendraujantis žmogus, greit randu bendrą kalbą. Ypač patinka užmegzti pokalbius su vyresnio amžiaus žmonėmis, man įdomi jų gyvenimo patirtis, išgyventos istorijos. Aišku, negaliu neįvertinti ir šaunaus šiuolaikinio jaunimo“, – kalbėjo pašnekovas.
Seniūnui jo darbe labai svarbus yra viešumas, kad kiekvienas gyventojas žinotų apie pokyčius seniūnijoje, kas ir kada bus daroma. Taip esą bus galima žymiai geriau sugyventi su žmonėmis ir nuveikti daugiau darbų jų labui.
Ketvirta pagal dydį seniūnija
Gadūnavo seniūnijoje, 2019 m. duomenimis, yra 1 672 gyventojai. Pagal plotą tai ketvirtoji seniūnija rajone, ją lenkia tik Varniai, Tryškiai ir Luokė. Daugiausia čia gyvena vyresni žmonės, per 50 metų. Tačiau seniūnas jau pastebi ir teigiamų pokyčių – seniūnijoje sodybas nusiperka ir gyventi atsikelia jaunos šeimos. Naujakuriai tvarkosi, atsinaujina – taip gražėja gyvenvietės. Nors apleistų, negyvenamų namų dar likę nemažai.
Pirmosios darbo dienos
Nuo pirmųjų darbo dienų J. Dapkui nerimą kelia apleistos ir tuščios buvusios Gedrimų kaimo mokyklos patalpos. Dalyje jų yra įsikūrusi biblioteka, medicinos punktas ir salė bendruomenės veiklai vykdyti. Seniūnas svarsto, kaip būtų galima jas panaudoti: galbūt plėsti Gedrimų savarankiško gyvenimo namus, nes girdėjęs, jog norinčiųjų ten apsigyventi yra nemažos eilės. Tokiu sprendimu būtų galima padėti žmonėms, patalpose vyktų veikla, pastatas pagražėtų, bet tam yra reikalingos didelės investicijos.
J. Dapkus labai norėjo susipažinti su seniūnijos žmonėmis, todėl darbo pradžioje daug važinėjo kartu su socialinėmis darbuotojomis po seniūniją. Tai daryti planuoja ir ateityje.
„Žmonių mūsų seniūnijoje, kaip ir visur, yra visokių. Nemažai gyvena vienišų, blogiausia padėtis – vienkiemiuose. Jiems buityje daug gelbsti socialiniai darbuotojai. Aš labai vertinu jų sunkų ar net rizikingą, sakyčiau, darbą“, – sakė pašnekovas.
Ypač seniūnas giria savo kolektyvą, kuris jį labai šiltai priėmė: „Esame bendraminčiai, kalbamės, sprendžiame, todėl ir darbai greičiau juda.“ Seniūnijoje yra 10 etatų: seniūnas, sekretorė, žemės ūkio specialistas, specialistas ūkiniams reikalams, du darbininkai, valytoja, kapininkė, kūrikai, pirtininkė ir kt.
Lėšų seniūnija turi pakankamai, yra visiškai apsirūpinusi darbui ir ūkinei veiklai reikalinga technika. Laikui bėgant planuojama ją atnaujinti, kad darbai nesustotų.
Džiugu, kad Gadūnavo seniūnija palaiko gerus santykius su Telšių rajono savivaldybe bei Administracija. „Man malonu, kad darbe nejaučiu suvaržymo, ką patyriau dirbdamas statutinėse struktūrose. Seniūnijoje jaučiuosi kaip šeimininkas, tvarkomės savo nuožiūra, kaip atrodo teisingiausiai. Geri santykiai ir su Telšių apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu. Negaliu nepaminėti pareigūnų Laimono Levickio, Andriaus Adomavičiaus, Andriaus Norbuto, kurie mūsų seniūnijoje padeda išspręsti visas teisines problemas“, – pasakojo seniūnas.
Turtingiausia seniūnija
J. Dapkus juokauja, jog jų seniūnija esanti pati turtingiausia rajone, savo teritorijoje turinti net tris dvarus: Džiuginėnų, Brėvikių, Siraičių. Nors visi jie turi savininkus ir yra prižiūrimi, tačiau elementarios tvarkos vis dėlto trūksta, tad, jei reikia, seniūnija būtinai pagelbėja tvarkant aplinką.
Teritorijoje yra Buožėnų ir Džiuginėnų piliakalniai, kultūros paveldo objektas Panų kalnas, Germanto ežeras. Pastarojo priežiūra patikėta Telšių miesto seniūnijai.
Gadūnavo seniūnija ribojasi su Alsėdžiais, Žemaičių Kalvarija, Sedos seniūnija, Nevarėnais, Degaičiais ir Ryškėnais.
Seniūnijoje yra penkios gyvenvietės: Gadūnavas, Buožėnai, Gedrimai, Siraičiai, Džiuginėnai. Seniūnas tik pradėjęs darbus ir apžiūrėjęs apylinkes suprato, kad iš minėtų vietovių blogiausia padėtis yra Gedrimuose. Todėl visos pajėgos buvo mestos būtent ten: prie įvažiavimo išpjauti krūmai, padarytas parkelis, apvalytas tvenkinys. Dabar vaizdas jau kitoks! Darbai bus tęsiami ir pavasarį, nepamirštant ir kitų gyvenviečių.
„Daug dėmesio skiriama ūkinei veiklai, ypač kelių priežiūrai: žvyruojame, tvarkome. Kelių būklė mūsų seniūnijoje yra gana nebloga. Pastebėjau, jog ši sritis nėra apleista, tai turbūt buvusio seniūno įdirbis, todėl tęsti darbus nebuvo sudėtinga“, – kalbėjo pašnekovas.
J. Dapkaus teigimu, šiais metais orai nelepina, gausiai lyjant prastėja ir kelių būklė. Šitokiu oru greideriu kelius lyginti būtų pražūtinga, tokie darbai jų būklę net pablogintų. Seniūnas prašo gyventojų kantrybės, ir kai tik oro sąlygos pagerės, bus dedamos visos pastangos kelių būklei pagerinti.
Verslo įmonės
Seniūnija turtinga ne tik turistinių objektų, bet ir verslo įmonių. Čia veikia UAB „Buožinta“, R. Puplausko individuali įmonė, UAB „Žemaitijos žuvis“, UAB „Žemaitijos keliai“, UAB „Bio Wood“, UAB „Kietasis biokuras“, K. Vasiliausko veterinarijos ambulatorija, UAB „Vigantiškių statyba“, UAB „Girmedis“, MB „Memelio medis“, UAB „Lainer“, UAB „Gavima“, UAB „Telšių hidrostatyba“.
Seniūnijoje yra ir kaimo turizmo sodybų. Norinčių pailsėti ramioje gamtos apsuptyje Kalnėnų kaime svečių laukia sodyba „Prie tvenkinio“, Danutės sodyba, čia pat veiklą vysto jojimo centras „Topolis“. O netoliese Sarakų II kaime – Elenos sodyba. 2012 m. Džiuginėnuose buvo įkurtas Patirtinio mokymosi centras.
Nemažai čia darbščių ūkininkų – vieni augina galvijus, kiti užsiima augalininkyste. Pagirtini ūkiai – Petro Šiaulio, Gintaro Beniko, Ievos Stanienės, Algirdo Kazlausko, Vidmonto Sasmausko, Kazimiero Virkiečio, Valdo Kačinsko ir kt.
Švietimas, kultūra, bendruomenės, seniūnaičiai
2000 m. uždarius Gadūnavo pradinę mokyklą, 2005 m. – Džiuginėnų pradinę mokyklą, 2012 m. – „Džiugo“ gimnazijos Gedrimų pradinės mokyklos skyrių – Buožėnų mokykla-darželis liko vienintelė įstaiga Gadūnavo seniūnijoje, teikianti ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo paslaugas.
Seniūnijoje puoselėjama kultūra – renginius organizuoja Gadūnavo seniūnijos kultūros vadybininkė Agnė Jakavičiutė. J. Dapkus džiaugiasi, jog ši sritis ypač sutvarkyta, dirba tikri profesionalai, tad jam atėjus į renginį lieka tik kalbą pasakyti ir gali ramiai mėgautis švente.
„Mūsų žmonėms kultūra yra labai svarbi, gyventojai aktyviai lanko renginius, minėjimus – jų tikrai reikia“, – sakė seniūnas. Gyventojams labai svarbūs ir dvasiniai dalykai, todėl Gadūnavo Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia visada pilna tikinčiųjų. Parapija jau daug metų rūpinasi prelatas Juozas Šiurys ir kunigas Egidijus Kumža.
Gadūnavo seniūnijoje yra trys stiprios bendruomenės: Buožėnų (pirmininkas Remigijus Puplauskas), Gadūnavo (pirmininkas Valdas Katkus), Gedrimų (pirmininkė Sandra Valančienė).
Seniūnijos veikloje daug gelbsti seniūnaičiai Andrius Jonušas (Buožėnai, Gedrimai), Valdas Kačinskis (Gadūnavas), Danutė Račkauskienė (Džiuginėnai). Šie žmonės, J. Dapkaus nuomone, ypač reikalingi: „Aukščiausias valdymo organas seniūnijoje yra ne seniūnas, o seniūnaičių sueiga, kurioje tvirtinamas veiklos planas.“
Planuose – gražinti seniūniją
J. Dapkus dalijasi artimiausiais planais: „Atšilus orams planuojame didesnį dėmesį skirti žmonėms. Aplankyti apleistų, netvarkingų sodybų šeimininkus, paraginti juos tvarkytis savo teritoriją. Žmonės čia labai geranoriški – užtenka pasikalbėti ir viskas išsisprendžia. Stengiuosi įdėti kuo daugiau darbo, kad žmonėms čia būtų gera ir gražu gyventi.“
„atėjus į renginį lieka tik kalbą pasakyti ir gali ramiai mėgautis švente”… Manau kad šio interviu metu taip pat užteko papozuoti, o informaciją suruošė darbuotojai.
Argi čia gyvas pokalbis? Tiesiog gauta veiklos ataskaita raštu iš seniūnijos. Sėkmės tvarkantis savo nuožiūra.
O ko norėti kada tokie ”ūkvedžiai” atrenkami…
Milicininkas pasirinko
o kodėl jūsų nepasirinko? Niekšiškus komentarus tesugebat rašyti
Kur tamsta matote niekšiškumą…
gaisrininko ne ta partija
Nemanau kad tokie zmones gali eiti seniuno pareigas.Tiesa visai kitokia nei cia rasoma
Seniunijoje gal ir gera ir grazu bet man labai jau neramu salia jusu gyventi ponas seniune🧐
Tokio lygio žmonės manau labiau tiktu i ukvedžius,seniunams turėtu būti keliami aukštesnio lygio reikalavimai.