
Gegužės 4 dieną (šeštadienį) 16 val. Žemaitės dramos teatro salėje vyks Telšių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ 30 metų kūrybinės veiklos koncertas „Auga giriuoj dūlelė“.
Šįkart „čiučiurukai“ koncertuos kartu su multiinstrumentalistu Sauliumi Petreikiu, etnomuzikologe Loreta Sungailiene ir Lietuvos trombonininkais.
Folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ įkūrėja, vadovė Rita Macijauskienė akcentavo, jog šis jubiliejinis koncertas skiriamas Karolinos Brigitos paramos fondui paremti.
Aurelija SERVIENĖ
Džiugina rezultatai
R. Macijauskienė su džiugesiu žvelgia į prabėgusius tris dešimtmečius, praleistus kartu su „čiučiurukais“, kaskart vis nustebinančiais ir augančiais.
„Negalima sakyti, kad folkloras traukiasi. Jis nesitraukia – jis išgrynėja“, – sakė folkloristė.
Ansamblio veikla vadovei – ne tik darbas, tai jos gyvenimo būdas ir pomėgis: „Jei nemylėčiau savo darbo, galbūt ir į šonus kolektyvas būtų nukrypęs, kaip kiti folkloro ansambliai, kurie nukrypo daugiau į šiuolaikiškumą. O mes labai stengiamės išlikti tokie grynuoliai. Visada siekėme kokybės!“
Pasididžiavimas
Telšių rajono savivaldybės kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Inga Nagytė tikina, jog neįmanoma nesididžiuoti šiuo jaunimą suburiančiu kolektyvu: „Čiučiuruks“ – pats geriausias kolektyvas, jis niekada nesensta. Čia sustojęs laikas, tik vaikų veidukai keičiasi. Vaikai įvairaus amžiaus, labai gabūs, šokantys, dainuojantys, grojantys. Ir tai – ne tik folkloras, tai bendruomenė su savo kultūra, tradicijomis. O svarbiausia, kad tai yra nesuvaidinta, tai yra tikra.“
Autentiškas repertuaras
Visas ansamblio „Čiučiuruks“ repertuaras autentiškas, žemaitiškas. Vadovės teigimu, daug sukauptos medžiagos ji turinti pati, nes kažkada su pirmaisiais vaikais eidavo į ekspedicijas. Be to, neišsemiami medžiagos klodai dabar yra Lietuvos teatro ir muzikos akademijos archyvuose.
„Folkloras – specifinis žanras. Gal jis ir nuobodokas, bet duodantis tikrąsias vertybes“, – įsitikinusi R. Macijauskienė.
Puiki materialinė bazė
„Čiučiuruks“ puikiai apsirūpinęs ir materialių bėdų neturi. Vaikai koncertuoja su puošniais rūbais, muzikuoja atnaujintais instrumentais, turi galimybę keliauti po kitas šalis ir skleisti savo tradicinę kultūrą.
Nacionalinis kultūros centras vysto dvi programas: tautinių kostiumų atnaujinimo ir tradicinių instrumentų. R. Macijauskienė tikina, kad jei tik mato kokią galimybę, būtinai ja pasinaudoja.
Ar nebus per vėlu?
Visi trys dešimtmečiai buriant kolektyvą R. Macijauskienei vienodai svarbūs ir įsimintini. Pirmasis dešimtmetis – išlydėti pirmieji „čiučiurukai“. Antras dešimtmetis – į kolektyvo gretas įsiliejo šeimos. „Mūsų ansamblis – šeimų ir giminių, kurie dar turi tradicijas, kartu švenčia kalendorines šventes. Aš labai tikiuosi, kad mes nenueisime į kokią kitą Europos kultūrą ir savo žemaitiškumą išlaikysime“, – dėstė folkloristė.
Pasitikdama kolektyvo 30-metį R. Macijauskienė mąstė, ar ateityje atsiras tokių vaikų, kurie norės palaikyti tą tradicinę kultūrą: „Aš manau, kad mes, kaip ir skandinavai, vis tiek atsibusime. Tik ar nebus per vėlu?“
Didžiausi sveikinimai RITAI….