
Palydėję 2018-uosius – Geltonojo Šuns metus, pasitinkame 2019-uosius – Kiaulės metus. Astrologai pranašauja, jog šie metai laikomi vienais laimingiausių.
Kad Kiaulės metai bus sėkmingi, tiki ir visiems laimės linki Degaičiuose gyvenanti pedagogė Eugenija Kavaliauskienė. Moteris jau 12 metų kolekcionuoja kiaulytes. Degaitiškės namuose jų – net 330, o dar viena laksto tvarte.
Aurelija SERVIENĖ
E. Kavaliauskienės rankose pirmasis paršiukas atsirado lygiai prieš dvylika metų, kai buvo Kiaulės metai. Šiandien moters kolekcijoje – jau keli šimtai kiaulaičių. Jų degaitiškės namuose vis daugėja, ir tai – ne tik pačios Eugenijos nuopelnas. Visi draugai, giminės, mokiniai, žinodami moters pomėgį, kur tik važiuoja, tuoj žvalgosi ir lauktuvių kokį paršiuką parveža.
Pirmasis Eugenijos paršiukas – mažiukas, guminis, šuniuko šiek tiek apkramtytas. Pradžioje moteris kolekcionavo tik mažiukus paršiukus, vėliau priglaudė ir didesnius. Ir taip per 12 metų kolekciją išplėtė iki 330. Mokytoja juokauja, kad nors „ūkis“ ir didelis, tačiau prižiūrėti jo dažnai nereikia – dulkes nuvalo porą kartų per metus.
Pedagogės kolekcijoje – paršiukai, parvežti iš svečių šalių: Čekijos, Vokietijos, Italijos, Airijos, Baltarusijos, Švedijos ir kt., įsigyti mugėse.
Daugelį jų moteris pirko Rietavo sendaikčių turguje, didelę dalį parvežė pusbrolis iš Anglijos.
Didžiausias kolekcijoje – 10 cm paršiukas, mažiausias – vos kelių milimetrų. Kol kolekcija buvusi nedidelė, paršiukai tilpo kambaryje – sekcijoje. Vėliau „ūkiui“ vis didėjant, teko juos iškraustyti į didesnę erdvę. Šiandien kiaulaitės Eugenijos namuose puikiai užpildo koridoriaus erdves. Jos pirmosios pasitinka čia užsukusius svečius. Ypač žaisliukais džiaugiasi vaikai.
Paršiukų tokia gausybė ir jie visi skirtingi. Vieni jų – rankų darbo kolekciniai, kiti – mediniai, megzti, grojantys, judantys, vaškiniai, muiliukai, trintukai, drožtukai, taupyklės, prožektorius, žiebtuvėlis ir t. t.
Mokytoja pasakojo, kad anksčiau atidžiau žvalgydavosi, kur būtų galima įsigyti paršiukų: „Dabar jau ir vietos namuose tiek daug nebeturiu, kur paršiukus sudėti. Reikės lentyną didesnę įsigyti. Šie metai – Kiaulės metai, bus daug pagundų…“ Toks malonumas – rinkti kiaules, moters teigimu, nėra labai pigus. Jei seniau suvenyrą galėjai už kelis litų centus nupirkti, dabar retai ką už vieną eurą gali rasti.
E. Kavaliauskienė tiki, kad Kiaulės metai bus sėkmingi ne tik jai, bet ir visiems. „Kiaulė – taikus naminis gyvūnas. Kaip šeimininkas ja rūpinsis, kaip šers, tokia ji ir bus“, – tvirtino degaitiškė.