
Elektriniai paspirtukai – gana dažnas reiškinys viešajame eisme. Neretai šią dviratę transporto priemonę valdo teisės to daryti net neturintys vaikai. Policijos pareigūnai praneša apie nelaimes, kilusias neatsakingai vairuojant dvirates transporto priemones, ir ragina eismo dalyvius pagalvoti apie savo veiksmus – nepaisant taisyklių gresia baudos.
Monika GIRDVAINĖ
Vaikai patyrė rimtų sužalojimų
Rugsėjo 12-ąją, apie pusę septynių vakaro, į Regioninę Telšių ligoninę buvo pristatytas 13 metų berniukas, patyręs rimtų sužalojimų. Telšių policijos duomenimis, berniukas susižalojo, kai važinėdamas paspirtuku Telšiuose, Palangos gatvėje, nukrito nuo jo. Įvykį tiria policija. Dėl galimai padarytų nusižengimų atsakomybės klausimas dar sprendžiamas.
Tai ne vienintelis incidentas, kurio metu sužalotas dviratę transporto priemonę valdęs vaikas. Birželio 4 dieną Telšiuose įvyko eismo nelaimė, per kurią nukentėjo berniukas, gimęs 2009 m. Jis dviračiu įvažiavo į pėsčiųjų perėją ir atsitrenkė į transporto priemonę. Eismo įvykio metu nukentėjusiam berniukui ligoninėje diagnozuoti rimti sužalojimai.
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) duomenimis, šiais metais Telšių rajone taip pat registruotos keturios eismo nelaimės, įvykusios vairuojant paspirtukus, riedžius, dviračius ar kitas dvirates transporto priemones, kurių metu žmonės nenukentėjo.
Kelia daug nerimo
Telšių aps. VPK Komunikacijos poskyrio vyriausiosios specialistės Gretos Frajerytės teigimu, dažniausiai eismo įvykiai valdant dvirates transporto priemones įvyksta nesilaikant saugaus važiavimo greičio, atstumo, kelio ženklų reikalavimų.
„Didžiausią nerimą kelia tai, jog dviračių ir paspirtukų vairuotojai važiuoja važiuojamąja kelio dalimi, pažeisdami Kelių eismo taisykles. Verta paminėti, kad važiuojamąja dalimi galima važiuoti tik tuomet, jei prie kelio neįrengtas dviračių takas, o kelkraštis netinkamas važiuoti dviračiu ar paspirtuku. Taip pat dažnai pasitaiko, kad dviračių ir paspirtukų vairuotojai važiuoja važiuojamąja kelio dalimi nedėvėdami šalmų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais, be žibintų. Jie netikėtai kerta važiuojamąją dalį ir per pėsčiųjų perėjas dviračiu, paspirtuku važiuoja, o ne juos vedasi“, – eismo dalyvių daromas klaidas komentavo vyr. specialistė.
Ji pažymėjo, kad važiuojant dviračiais ar paspirtukais neretai išvystomas gana didelis greitis, tad dėl anksčiau minėtų pažeidimų kitų transporto priemonių vairuotojams kelyje yra sunku juos pastebėti, o atsiradus netikėtai kliūčiai – sunku transporto priemonę sustabdyti laiku.
Būtina laikytis taisyklių
G. Frajerytė priminė, kad važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu ar elektriniu paspirtuku, kurio galia ne didesnė kaip 1 kW ir maksimalus važiavimo greitis 25 km/val., leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims. Išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims.
Verta atkreipti dėmesį, kad gyvenamojoje zonoje paspirtukų vairuotojų amžius neribojamas.
Pažymima, kad galingesni kaip 1 kW elektriniai paspirtukai priskiriami mopedams. Jiems reikalingas civilinės atsakomybės draudimas, galiojanti techninė apžiūra ir transporto priemonės registracijos liudijimas. Vairuoti juos galima sulaukus 15 metų, būtina AM kategorija, nebent asmuo jau yra įgijęs aukštesnės kategorijos vairuotojo pažymėjimą.
„Važiuodamas važiuojamąja dalimi vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant tokia transporto priemone nepilnamečiams privalomas saugos šalmas“, – priminė policijos atstovė.
Gresia baudos
Neretai elektrinių paspirtukų savininkai važiuoja nesilaikydami jokių taisyklių: skrieja dideliu greičiu, laviruoja tarp mašinų ar šaligatviais einančių žmonių, vežasi keleivius. Kyla didelių nelaimių grėsmė.
Policijos pareigūnai pažymi, kad važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti ar kelti pavojaus, o pro pat pėsčiąjį leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui, tai – 3–7 kilometrai per valandą. Griežtai draudžiama paspirtuku vežti keleivius, jeigu nėra įrengtų specialių sėdėjimo vietų, ar paspirtuku važiuoti keliems asmenims.
„Primename, kad asmenys, važiuojantys elektriniais paspirtukais, kaip ir visi viešajame eisme dalyvaujantieji, privalo vykdyti Kelių eismo taisyklių reikalavimus, būti atidūs, saugoti save, gerbti kitus eismo dalyvius. Būtina sąmoningai suprasti: kelyje esi ne vienas, savitarpio pagarba ir atsargumas yra saugaus dalyvavimo eisme pagrindas“, – pabrėžė G. Frajerytė.
Pareigūnai atkreipia vaikus auginančių tėvų dėmesį – suaugusieji turi užtikrinti, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje, patys rodyti tinkamą pavyzdį.
Jeigu nėra laikomasi paminėtų eismo taisyklių, asmuo gali užsitraukti baudą nuo 20 iki 40 eurų. O tėvams gresia nuo įspėjimo iki 100 eurų baudos.