Peržengus naujų metų slenkstį, sausio 6 dieną Telšių santuokų rūmuose amžiną meilę vienas kitam prisiekė graži jaunuolių pora. Telšiškė Eglė Juknaitė ištekėjo už Meksikos ir Gvatemalos piliečio, majų tautos dvasinio vadovo Apab‘yan Tew.
Svarbią gyvenimo dieną jaunieji vilkėjo išskirtiniais rūbais. Nuotaka pasipuošė žemaitišku tautiniu kostiumu, o jaunikis – savo šalies tradiciniais šventiniais drabužiais. Spindėdami meile vienas kitam ištarė „Taip“ ir apsimainė aukso žiedais.
Jaunavedžiai sutiko savo laime pasidalyti su „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojais. Mielai pakvietė prisijungti dalyvauti ir įamžinti jų santuokos ceremoniją.
Aurelija SERVIENĖ
Į platųjį pasaulį
E. Juknaitė gimusi ir užaugusi Telšiuose, baigusi čia mokyklą iškeliavo į platųjį pasaulį. Gyveno įvairiose pasaulio šalyse, kol galiausiai surado meilę.
Savo mylimąjį ji sutiko Meksikoje, pačiame Meksiko mieste. Dabar pora ten ir gyvena bei toliau tęsia abiejų keliones po pasaulį.
Į Telšius Eglė grįžta dažniausiai vasarą. Tai, pasak jaunos moters, jai pats mieliausias metų laikas. „Į mamutės daržą, į miškus grybų, uogų, prie ežerų, jūros… Stengiuosi kuo daugiau laiko čia praleisti. Visada širdis namo kviečia ir kalėdiniu laikotarpiu, žiemą“, – pasakojo telšiškė. Taip nutiko ir per šias šventes. Porai grįžus į Lietuvą, kartu buvo nutarta atšvęsti jų meilės sąjungą Eglės gimtojoje šalyje su artimaisiais. Prieš tai jie vieni du susituokė Meksikoje.
Pažinties istorija
Eglė ir Apab‘yan pirmą kartą susitiko 2020 metų sausio mėnesį, kai kelionės po pasaulį telšiškę atvedė į Meksiką.
„Keliaudama visada ieškau kitokių patirčių, kitokių būdų susipažinti su žmonėmis. Man ne tik rūpi aplankyti žymius objektus ar muziejus, bet ir labai svarbu įsilieti į tos šalies gyvenimą, į kultūrą“, – kalbėjo Eglė. Taip ieškodama naujų patyrimų Meksikoje ji rado pasiūlymą atlikti ceremoniją ir majų kalendoriaus skaitymą.
„Vienas iš šio susitikimo momentų buvo mano gyvenimo kelio skaitymas, mano gyvenimo kelio atvėrimo ceremonija, kuri atliekama pagal Majų kalnų regiono tradicijas, papročius. Taip mes ir susitikome… Jo namuose, kur yra jo šventovė. Atėjau, pasibeldžiau į duris ir sakau: „Labas, čia aš, Eglė.“ Turėjome be galo gražų vakarą, gražią ceremoniją. Buvo įdomu sužinoti apie save, apie tėvus, mano kelią, atsiradimą ir kodėl mano gyvenimas yra toks, koks yra, kodėl turiu tokius iššūkius, kokius turiu…“ – prisiminimais dalijosi nuotaka. Ceremonijos pabaigoje Apab‘yan paprašė leisti ją apkabinti. Tada, Eglė tvirtino, pajutusi jo ir savo širdies plakimą: „Tai buvo taip gera, taip šilta, šis jausmas užliejo visą kūną ir pagalvojau, kad aš grįžau namo ir nenoriu iš čia daugiau išeiti…“
Tačiau kitą dieną, nors buvo apimta šio neapsakomo jausmo, kad sutiktas žmogus yra ypatingas, Eglė turėjo išskristi iš Meksikos.
Praėjus dvejiems metams, likimas vėl juos suvedė. Eglė gavo skrydį į Meksiką: „Parašiau Apab‘yan žinutę, kad norėčiau susitikti kavos arba ceremonijai. Jis sutiko. Vykome tada abu į senovinę archeologinę šventyklą – Tulą. Visą kelionę kalbėjomės ir dalijomės savo planais, idėjomis apie ateitį. Pasiekus Tulą, Apab‘yan pristatė mane kaip savo žmoną visiems sutiktiems su begaliniu džiaugsmu. Šventykloje, liudijant protėviams ir dievams, prisiekėme meilę vienas kitam ir patvirtinome, kad aš esu jo žmona, o jis yra mano vyras.“
Taip 2022 02 22 prasidėjo Eglės ir Apab‘yan meilės istorija. Atlikus santuokos ceremoniją pagal majų tradicijas pora daugiau nebeišsiskyrė. Gegužės mėnesį Eglė atsikraustė į Meksiką, į tuos namus, iš kurių, kaip ir pasakojo, nenorėjo išeiti jau patį pirmą vakarą.
„Nors nuo mūsų pažinties dienos tada buvo prabėgę dveji metai… Dveji metai augimo, pokyčių, gilaus domėjimosi kultūra, pasaulėžiūra… Dveji metai, per kuriuos mes nebendravome, tačiau viskas vyko labai greitai ir labai gražiai. Atrodo, trenkė žaibas ir įsiplieskė didžiulė meilė vienas kitam. Tiesiog žinojome, kad jis yra tas vyras, kurio aš visą laiką ieškojau, o aš esu ta moteris, kurios jis visą laiką laukė“, – apie jausmus atviravo Eglė.
Dirba kartu
Eglės vyras Apab‘yan – Meksikos ir Gvatemalos pilietis, dvasinis vadovas, žynys iš Aukštųjų kalnų regiono, pribuvėjas, kūno ir kaulų daktaras, žolininkas, rašytojas. Jo mama kilusi iš Meksikos, tėvas – iš Gvatemalos kalnų regiono.
Apab‘yan yra žiniuonis, majų kultūros kalendoriaus specialistas, Majų universiteto garbės lektorius, kuris skaito paskaitas tarptautiniams studentams. Taip pat yra knygų – apie kūdikio gimimą, nėštumo laikotarpį, majų žinias, mokslą – autorius. Knygose jis atsako į klausimus, kaip atsiranda kūdikis, gyvybė, kaip viskas priklauso nuo mamos būsenos nėštumo metu, kokia yra svarbi ir tėčio būsena, ir kaip tai visa tai veikia mus… Jo teigimu, visų žmonių gyvenimo variklis yra nuspręstas devynių nėštumo mėnesių.
Be to, telšiškės vyras yra puikus šokėjas ir muzikantas, įvairių tradicinių Meksikos instrumentų ir apeiginių šokių specialistas. Retų tekstilės gaminių iš Gvatemalos ir Meksikos kolekcininkas.
Kolekcijos pagrindinė tematika – reti iš kasdienio ir apeiginio naudojimo išeinantys vyriški rūbai kartu su moterišku kostiumu, kurie vis dar nešiojami. Vyrai daugumoje atokių regionų, mažų miestelių ir genčių perėjo prie vadinamojo vakarietiško aprangos modelio, o moterys vis dar saugo tradicijas ir jomis didžiuojasi, pačios verpia, audžia, siuvinėja be galo puošnią aprangą, nusakančią šeimos, regiono identitetą.
Eglės darbas susijęs su vyro veiklomis. Ji rūpinasi visais viešaisiais ryšiais, darbo organizavimu, konferencijų rengimu ir panašiais klausimais.
Sutuoktiniai dabar gyvena Meksikoje, o iš ten keliauja po pasaulį, po Gvatemalą, aplankydami Lietuvą ir kitus Europos miestus. Apab‘yan, padedamas žmonos, pamažu mokosi tarti lietuviškus žodžius. Jis labai smalsus, dar nuo pirmosios pažinties dienos su Egle pradėjo domėtis Lietuvos istorija ir nenustojo svajoti apie šią šalį, gilinosi į mitologiją, žavėjosi baltų dievais, kultūra.
Kultūriniai skirtumai
Pasak Eglės, kiekviena akimirka atneša savo iššūkius, potencialą augti ir suvokti: „Mes gyvename nuolat balansuodami, kad išlaikytume darną, ramybę ir pagarbą, pasitelkdami dvasingumą, sąmoningumą. Abu esame iš dvasinio pasaulio, nors ir su skirtingomis jo ištakomis, skirtingais kūrėjų, visagalių vardais, bet visa ko principai tie patys – pagarba, supratimas ir atsidavimas meilei – vienas kitam, geraširdiškumas bei atvirumas priimti ir mokytis augti. Besąlygiškas džiaugsmas priimti ir pereiti kiekvieną iššūkį su džiaugsmu, juoku ir lengva širdimi – toks mūsų gyvenimo būdas.“
O mano draugo draugas apsizenijo su profesore laume ragana