
Rugpjūčio 24 d. prie Vembūtų piliakalnio, Varnių regioninio parko teritorijoje, kaip manoma, buvusiame žemaičių kunigaikščio Vykinto mieste vyko Didžioji žemaičių talka, skirta Žemaitijos metams ir Žemaičių kunigaikščiui Vykintui paminėti.
Talką organizavo Žemaičių kultūros draugija, Varnių regioninio parko direkcija, Telšių rajono savivaldybės administracija ir Varnių seniūnija.
Į Didžiąją žemaičių talką buvo kviečiami visi: ir žemaičiai, ir ne žemaičiai, tačiau, kaip patys talkininkai kalbėjo, pasidarbuoti norinčiųjų galėjo atsirasti ir daugiau…. Talkoje dalyvavo per 200 žmonių.
Talkininkai buvo susirinkę iš 18 vietovių: Klaipėdos, Kauno, Joniškio, Tauragės, Kelmės, Kurtuvėnų, Vilniaus, Rietavo, Plungės, Kėdainių, Telšių, Varnių, Tverų ir kt. Darbininkų amžiaus vidurkis – 51 m.
Pradžią paskelbė senovinių medinių ragų garsas. Sveikinimo žodžius tarė: LR Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stasys Kasparavičius, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, Varnių regioninio parko direktorė Irena Zimblienė, Varnių seniūnas Rolandas Bružas, kredito unijos „Germanto lobis“ valdybos pirmininkas Vytautas Barsteiga.
Susirinkusieji darbo įrankius – benzininius pjūklus, krūmapjoves, kirvius, pjūklus ir kt. – stvėrė po Žemaičių kultūros draugijos Telšių skyriaus puškorių Vito, Adžio, Antano ir Danieliaus patrankų salvių „Už Žemaitiją“, „Už Vykintą“, „Už talkininkus“.
Talkininkai valė piliakalnio prieigas ir takus nuo menkaverčių krūmų ir gausių atžalų. O jų buvo daug! Vyrai pjovė, o moterys stambias šakas stačiu šlaitu tempė į viršų ir krovė į traktoriaus priekabą. Traktoriai – Varnių seniūnijos ir privačių ūkininkų. Jeigu kas neturėjo darbo įrankių, parūpino Varnių seniūnija, Varnių regioninio parko direkcija.
Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stasys Kasparavičius ypač džiaugėsi, kad buvo atidengtas įdomus akmuo, kurį jis vadina „Pelėda“. Kunigaikščio Vykinto mieste yra ir daugiau unikalių akmenų, prie kurių buvo prisilietusi žmogaus ranka, ženklų, liudijančių piliavietės buvimą.
Medžio meistras Valdas Giedra išskobė naują užrašą „Vīkėntā“. Mat senasis užrašas, padarytas per pirmąją talką, kuri vyko bene 2001 m., buvo jau gerokai patrešęs.
Talkininkams buvo įsteigtos nominacijos: Jauniausias berniukas – Džiugas Bajorūnas (5 m., Varniai), Jauniausia mergaitė – Liepa Bajorūnaitė (8 m., Varniai), Vyriausias talkininkas – Alfredas Purtokas (83 m.,Varniai), Vyriausia talkininkė – Genovaitė Zubinienė (85 m., Kaunas), Gausiausios šeimos – Giedrės ir Andriaus Bajorūnų (Varniai), Jūratės ir Kęstučio Beržinių (Telšiai), Aktyviausia talkininkų grupė – Klaipėdos Žemaičių draugijos skyrius.
Puikiai talkoje darbavosi Karolis ir Dainius – mokiniai iš Varnių M. Valančiaus ir Tverų gimnazijų.
Po trijų valandų nuoširdaus darbo piliakalnio papėdėje talkininkų laukė patalkys – gardi grikių košė, užkandžiai ir karštą dieną troškuliui malšinti – gaivus vanduo.
Piliakalnio pylimo papėdėje buvo eksponuojami populiaraus gamtos fotografo Mariaus Čepulio darbai.
Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos mokiniai (vadovė mokytoja Giedrė Bajorūnienė) talkino dar ir kitaip – vykdė nuotaikingas edukacijas: talkos metu talkininkus stiprino ir mažino raumenų nuovargį liaudiškais vaistiniais lašiukais su cukrum ir be jo; patalkyje pakvietė į „Žinyčią“, kur pavargusiems talkininkams buvo atliekamos sveikatinimo procedūros su paparčiais, mokoma pasigaminti įvairių „mosčių“.
Telšių sunkiosios atletikos klubas „ Gintarinė Saulė“ vykdė varžytuves ,„Keits Žemaitis – 2019“.
Koncertavo Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigins“, atlikėjas Juventas Radzys, televizijos projekto „Du balsai – viena širdis“ žemaičių krašto atstovai Irena Jokšienė, Gedeminas ir Inga Jepšai. Muzikinę programą vainikavo plungiškių grupė „Tabasco“.
Į klausimą, ar daug padaryta, talkos organizatoriai sako: „Talkos metu padaryta labai daug: iškirsti, išvežti ir susandėliuoti menkaverčiai krūmai Geruliuko upelio kairiajame šlaite (apie 100 m ilgio šlaito ruože) bei būsimojo pėsčiųjų tako vietoje, sutvarkyta akmenų teritorija, atkastas labai išraiškingas akmuo, pašalinti sausuoliai nuo Vembūtų piliakalnio ir iš dalies paveldo teritorijos. Kredito unijos „Germanto lobis“ ir pieno kooperatyvų „Rešketėnai“, „Pieno gėlė“; „Eko Žemaitija“ komanda tvarkė Žemaičių kunigaikščio Vykinto ąžuolyną – visi jie buvo Didžiosios Žemaičių talkos rėmėjai. Kas nebuvote talkoje, atvykite į vietą, aplankykite kunigaikščio Vykinto buvusias valdas ir patys įsitikinsite, kas, kaip ir kur.“
„Telšių ŽINIŲ“ inf.