
Kovo 15 dieną Telšių rajono savivaldybė paskelbė dalies Biržuvėnų dvaro sodybos ir kitų pastatų nuomos konkursą. Įveiklinti šią istorinę vietą bandoma jau nebe pirmą kartą, tačiau vis nesėkmingai. Viliamasi, jog šįkart pavyks…
Aurelija SERVIENĖ
Nutraukė sutartį
Pernai Biržuvėnų dvaras buvo išnuomotas verslininkui iš Anykščių, tačiau tai truko vos keletą dienų. Atidžiau įvertinęs pastatų būklę nuomininkas nusprendė, jog jam yra per didelė rizika nuomotis šį kompleksą, ir atsisakė pasirašyti priėmimo–perdavimo aktą bei pareiškė norą nutraukti sutartį.
Skaitytojų nuomonė
Kaip atgaivinti ir įveiklinti Biržuvėnų dvarą, yra įvairių nuomonių: vieni siūlo jį parduoti, kiti – ten steigti muziejų, treti – išnuomoti.
Aktyviai šia tema „Telšių ŽINIŲ“ socialinėje paskyroje pasisakė ir mūsų skaitytojai.
Štai Monika Rupšytė savo komentare paragino pasekti Pakruojo dvaro pavyzdžiu. O Vilma Vainavičienė rašė: „Dvaras gražioje ir istorinėje vietoje, neseniai restauruotas, reikėtų organizuoti renginius, pasibuvimus, ekskursijas po dvaro teritoriją su gidu. Veiktų kavinė, muziejus, būtų galima paplaukioti vandens dviračiu. Bus veiklos ir atsiras žmonių, norinčių praleisti laiką gamtoje.“
Daugiausia žmonių reakcijos sulaukė Rasos Stankienės pasisakymas: „Matant ateities perspektyvą, steigti privačius senelių namus…“
Nuomos kaina
Viešo konkurso būdu Telšių rajono savivaldybė 10 metų laikotarpiui ketina išnuomoti Biržuvėnų dvaro sodybos arklides – muziejų, dvaro sodybos vežiminę – muziejų, dvaro sodybos oficiną – muziejų, dalį pastato – ponų namo, vandens uostą – prieplauką.
Nuomininkui bus suteikta teisė atnaujintoje (išvystytoje) infrastruktūroje užsiimti turizmo, kultūrine, maitinimo bei kita ūkine-komercine veikla teikiant viešąsias paslaugas.
Pradinė nuomojamo turto kaina – 750 Eur per mėn.
Tai mūsų istorijos dalis
Šiuo metu Biržuvėnų dvaro priežiūra užsiima Luokės seniūnija. Jokia veikla dvare nėra vykdoma. Patalpose dar yra likęs Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos filialas, kuris veikia.
Pasak Luokės seniūnijos seniūno Eriko Volskio, jei yra norinčių čia apsilankyti kartu su gidu, iš anksto susitarus, dvaras atrakinamas.
E. Volskio nuomone, tikslinga, kad šis dvaras ir jo ansamblis būtų įveiklintas: „Jį parduoti ar nuomoti? Sunku atsakyti, kas naudingiau. Bet kokiu atveju dvaro ansamblis neturėtų keisti paskirties, likti kaip traukos objektas. Bet kuris asmuo, išsinuomojęs ar nupirkęs dvarą, investavęs pinigus, turi gauti grąžą. Parduoto dvaro nebeatgausi arba teks atpirkti už didesnius pinigus, o išnuomojęs – bet kada gali susigrąžinti valstybės reikmėms. Vis dėlto tai yra paveldas, tai mūsų istorijos dalis. Jis turi likti valstybės objektas.“
Dvaro atgaivinimas
Telšių rajono savivaldybės mero Kęstučio Gusarovo nuomone, kad dvaras būtų atgaivintas, svarbiausia rasti nuomininką, kuris ateitų su teisinga vizija, planu ir realiomis galimybėmis tai įgyvendinti.
„Būsimam nuomininkui pagrindinis uždavinys turbūt būtų vykdyti čia veiklas, kurios atlieptų du aspektus. Pirma – reprezentuotų Žemaitiją, Telšių kraštą, mūsų unikalumą bei tradicijas. Antra – veiklos turi būti artimos dvarų kultūrai. Lietuvoje turime ne vieną gerosios patirties pavyzdį, sėkmingai dvarai visuomenei atveriami ir užsienyje. Todėl mūsų matymas – ilgalaikė nuoma, tačiau atsižvelgiant į tai, kad šis dvaras yra kultūros paveldo objektas, teisės aktai leidžia nuomos konkursą skelbti ne ilgesniam kaip 10 metų laikotarpiui“, – sakė K. Gusarovas.