
Telšių vyskupijoje, atliekant archyvuose esančių senesnių nei šimto metų dokumentų skaitmenizavimą, aptiktas unikalus radinys – 1809 metų Telšių Bernardinų vienuolyno teritorijos planas.
Daugiau kaip du šimtus metų skaičiuojančiame šaltinyje atrasta įdomių, anksčiau nežinotų faktų apie Telšių miesto istoriją, suplanavimą.
„Šis dokumentas yra unikalus lobis tiek Vyskupijos kurijai, tiek ir visai Telšių istorijai“, – pažymėjo istorikė, Telšių vyskupijos archyvų tvarkytoja Elvyra Spudytė.
Monika GIRDVAINĖ
Plane – daug įdomių detalių
Pastaraisiais metais visos Lietuvos vyskupijos dalyvauja „Skaitmeninių inovacijų centro“ projekte. Vyskupijų archyvų darbuotojai peržiūri parapijose turimus dokumentus, klasifikuoja juos, o senesni kaip šimto metų dokumentai, metrikų knygos skenuojami ir dedami į elektroninę erdvę.
Atliekant šiuos darbus netikėtai buvo atrastas Telšiuose buvusio Bernardinų vienuolyno planas, anuomet sudarytas pateikti teismui dėl ribų nustatymo.
„Tuomet tarp bernardinų vienuolių ir žydų buvo kilęs teisminis ginčas dėl teritorinių ribų nustatymo, tad tas planas buvo padarytas tam, kad pateiktų teismui įrodymą, kaip viskas atrodo.
Jame pavaizduota Katedra su vienuolynu, buvusi mokykla. Pagal šiuos pastatus galima orientuotis ir įvertinti, kaip per daugelį metų šioje vietoje viskas pasikeitė“, – kalbėjo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius.
Istorikė E. Spudytė teigė, kad to laikmečio žemėlapio, kur gana tiksliai būtų atvaizduota Telšių miesto plano dalis, anksčiau niekur nėra rasta, ir žinių apie kai kuriuos faktus, pavyzdžiui, kad dabartinio Telšių kultūros centro vietoje buvo didžiulis tvenkinys, net neturima.
„Esame unikalūs ir įdomūs tuo, kad rastas dokumentas susijęs ne tik su vienuolynu, Katedra, bet ir su Telšių istorija. Yra įvairių rašytinių dokumentų apie to meto Telšių istoriją, bet kai pamatai kažkokius paveiksliukus, žemėlapius, iš karto atkreipi dėmesį, nes tokie šaltiniai labai reti.
Be to, dokumentas gerai išsilaikęs, objektai atvaizduoti gana tiksliai, išlaikytas mastelis“, – apie neeilinį radinį pasakojo E. Spudytė.
Objektai atvaizduoti gana tiksliai
Vyskupijos kurijos darbuotojai sakė, kad, šaltinio duomenimis, ant Insulos kalvos buvęs Bernardinų vienuolynas tuometiniu masteliu užėmė 20 margų, apie 11 hektarų. Jo teritorija apėmė Insulos kalvą ir papėdę, dabartinį Telšių miesto centrinį stadioną.
Vienuolyno teritorijoje buvo „bravoras“, vandens malūnas, šulinys, ledaunė, tarnų namas (oficina). Daug vietos užėmė sodai, daržai, tvartai, avių ganyklos, buvusios dabartinio Telšių miesto stadiono teritorijoje.
Įdomus faktas, kad vienuolyno teritorijoje buvo net keturi vidutiniai ir vienas didelis tvenkinys. Pastarasis plane pavaizduotas toje vietoje, kur dabar stovi Telšių kultūros centras.
„Mus labiausiai pribloškė, kad ant šitokios kalvos buvo vandens telkiniai, kad čia buvo šaltiniuota vieta, o pats didžiausias aukštutinis tvenkinys, iš kurio vanduo tekėjo į Mastį, buvo toje vietoje, kur dabar stovi kultūros centras. Kur dabar yra Valstybinės mokesčių inspekcijos pastatas, buvo net du tvenkinukai skirtinguose lygiuose. Iš kiekvieno jų ištekėdavo upeliai, kurių vienas išlikęs iki dabar – Telšos“, – apie plane pateiktą informaciją pasakojo pašnekovai.
Rasta kitų senų dokumentų
E. Spudytė teigė, kad peržiūrint vyskupijos archyvų medžiagą rasta ir kitų senų, unikalių dokumentų. Išskirtinės išvaizdos iš 1688 metų išlikęs, ant pergamento rašytas Loreto koplyčios įsteigimo Telšiuose dokumentas.
Dėmesio verti iš XVIII–XIX amžiaus išlikę popiežiaus Pijaus VI, vyskupų Motiejaus Valančiaus, Juozapo Arnulfo Giedraičio raštai ir dokumentai.
Taip pat vertingas Telšių miesto planas iš 1879 metų, kuriame pavaizduotas Insulos kalnas, sužymėti gyventojams suformuoti žemės sklypai, pastatai.
Vienas įdomesnių brėžinių – 1897 metų Telšių katedros šventoriaus vartų projektas.
„Greitu metu visi tie senieji dokumentai bus prieinami visuomenei skaitmeninėje erdvėje.
Dabar vyskupijos kurijos patalpose vyksta remontas, o kai jis bus baigtas, turėsime atskirą erdvę archyvams.
Bernardinų vienuolyno planas tikrai turės išskirtinę vietą tarp visų dokumentų – planuojame šio dokumento kopiją įrėminti ir pakabinti gyventojams matomoje vietoje“, – planais dalijosi vyskupas A. Jurevičius.
Koks įdomus atradimas! Kur elektroninėje erdvėje galima pamatyti minimus straipsnyje dokumentus?