Pasirodžius publikacijai „Staigus valdžios minčių šuolis: nuo socialinių būstų prie Socializacijos centro“, „Telšių ŽINIŲ“ redakcija sulaukė skaitytojų klausimų: kokį Mergaičių socializacijos centrą valdžia užsimojo steigti Jaunimo mokykloje, ar tai nekels grėsmės aplinkiniams gyventojams bei kodėl pasirinkta būtent ši vieta? Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas gyventojus ramina – sprendimas steigti Socializacijos centrą Jaunimo mokykloje nebus priimtas prieš tai šio klausimo gerai neišdiskutavus su visuomene.
Antanas NEKRAŠIUS
„Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, kad Švietimo ir mokslo ministerija visų šalies savivaldybių paprašė pateikti pastatų, kuriuose būtų galima įkurti mergaičių socializacijos centrą, sąrašus, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės meras P. Kuizinas. – Įvertinusi visus gautus pasiūlymus – ministerija pasirinko būtent buvusios Telšių jaunimo mokyklos pastatą.“ Telšių rajono savivaldybė savo pasiūlymus – Pavandenės, Gedrimų ir Jaunimo mokyklų pastatus – Švietimo ir mokslo ministerijai teikė dar prieš Telšių rajono savivaldybės tarybai nusprendžiant Jaunimo mokyklos pastatą pritaikyti socialiniam būstui. „Taip jau atsitiko, kad iš ministerijos atsakymą, jog Jaunimo mokykla tinka Socializacijos centrui įkurti, gavome vėliau, nei buvo priimtas sprendimas minėtame pastate įrengti 25 socialinius būstus, – kalbėjo P. Kuizinas. – Todėl Taryba turėjo apsispręsti, ar palikti galiojantį sprendimą, ar jį panaikinti ir palikti galimybę Jaunimo mokykloje įsteigti Mergaičių socializacijos centrą. Taryba pasirinko antrąjį variantą.“
Pasak savivaldybės mero, Socializacijos centre būtų ugdoma iki 20 įvairių elgesio sutrikimų turinčių mergaičių, kurių amžius nuo 12 iki 18 metų. „Tai – mūsų vaikai, mūsų visuomenės dalis, kuria privalome rūpintis, ugdyti jų gebėjimus visavertiškai gyventi mūsų visuomenėje, – tvirtino P. Kuizinas. – Kitas dalykas – įsteigus Socializacijos centrą, jame būtų sukurta 60 darbo vietų: nuo psichologų, pedagogų iki aptarnaujančio personalo. Centro auklėtinės būtų prižiūrimos 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Be to, šalia veikia Profesinio rengimo centras, kuriame jos galės įgyti specialybę, leisiančią ateityje rasti darbą.“
Nepaisant visų socialinių faktorių – Telšiai laimėtų ir tuo, kad už 1,5 mln. Eur būtų sutvarkyta Jaunimo mokyklos teritorija bei pastatas. Savivaldybės biudžetui tai nieko nekainuotų, mat apsisprendus Žemaitijos sostinėje įkurti Socializacijos centrą – jis taptų ministerijai pavaldžia įstaiga. Todėl tiek pastato pritaikymas centro veiklai, tiek jo išlaikymas būtų iš valstybės biudžeto lėšų.
„Dėl Mergaičių socializacijos centro steigimo Telšių rajono savivaldybės taryba dar nepriėmė jokio sprendimo, – teigė P. Kuizinas. – Jaučiu pareigą ir būtinybę šį klausimą visų pirma gerai išdiskutuoti su visuomene. Tikrai rengsime susitikimus su gyventojais ir klausime jų nuomonės, ar pritaria tokios įstaigos atsiradimui Telšiuose, ar ne. Taip pat su Švietimo ir mokslo ministerija sutariau, jog jeigu pageidaus gyventojai – jų atstovams organizuosime kelionę į Gruzdžius, kur veikia vienas iš penkių Lietuvoje vaikų socializacijos centrų.“
Jei šiemet būtų nuspręsta steigti Mergaičių socializacijos centrą Telšiuose, jis pradėtų veikti 2018 m.
Manome,kad mergaičių socializacijos centras yra tik skambus pavadinimas.Kiek yra informacijos iš žiniasklaidos,kiek parodė įvykiai Santariškių ligoninėje(išdaužytos palatos,sudaužyta brangi aparatūra) bei Švėkšnos prekybos žmonėmis skandalas,tai tos mergaitės nėra jau tokie „nekalti avinėliai”,nes būtent jos yra pagrindinės šių įvykių herojės. Visa tai leidžia kilti abejonėms, ar nauja infrastruktūra bei „žalia zona” gali padėti išspręsti tikras socialines problemas??? Kaip manote,ar tai nebus tik rinkiminiai triukai siekiant įsisavinti ES lėšas? Kas tuo suinteresuotas?
Oi užuodžiu” rinkimų kvapą”……. Ir kieno čia ausys kyšo? O taip gražiai ” supakuota” ” mūsų vaikai”,”darbo vietos”. Išlys per gerklę…. Ar tikrai rūpi mums savų vaikų ateitis? Gal sostinės funkcionieriai lai sprendžia problemas Vilniuje, o ne perkelia jas mums…. o jų tikrai bus….
Taigi,taigi…gausit darbo vietų! Gali pradėti atvirai prekiauti cigaretėmis ir alkoholiu,o kur dar kiti „populiarūs” kvaišalai? O dar skusti berniukai su „bimbalais” ir trankia muzika iki aušros po Jūsų langais… Ne gyvenimas,o ROJUS…Būtinai,įsisavinkim!!!
Kam važiuoti į Gruzdžius? Reikia važiuoti į Vilnių. Kai viską pamatysime,pasidarys aišku ar reikia mums tokio centro.
Toki centra steigti reikia kitur. Ar nera atokesnios vietos. Buvo jaunimo mokykla, kas aplink dejosi, niekam nerupejo. Dabar-socializacijos centra, idomu ar meras zino ka tai reiskia aplinkiniams
Tegul buna, tikrai nenugriaus Telsiu. Pastatas bus sutvarkytas ir islaikomas ne is Savivaldybes lesu. Socialiniai bustai, manot, geriau butu?! As taip nemanau. Tik, zinoma, reiktu teritorija aptvert tvora. Nieko baisaus cia nera. Cia ir paciu mokiniu saugumas uztikrinamas. Pvz., Anglijoje mokyklos yra aptveriamos aukstom tvorom ir vartai atrakinami 20-30 minuciu, kol rytais ateina, o po pamoku mokiniai iseina. Pati nuvaziavus vedu anukele i pradine m-kla, – zinau.
Progresas!? Koks nuostabus, širdį glostantis pavadinimas – mergaičių socializacijos centras! Anksčiau nors daiktus vadinome tikraisiais jú vardais – mergaičiú kolonija, kolonija – internatas ir t.t. Kam tas visuomenės durninimas?! Visame civilizuotame pasaulyje analogiško pobūdžio organizacijos yra steigiamos kiek galima atokiau nuo miestú bei gyvenviečiú. Labai abejoju, jog p.P.Kuizinas ir visi kiti “humanistai“ turiu mintyje Telšiú miesto bei Lietuvos Respublikos valdžios vyrus, norėtú, kad po jú langais stovėtú tokie „nekaltú mergeliú namai”. Sutinku, kad jaunimo auklėjimas, piliečiú „gydymas” ir atvertimas i doros keliá – mūsú pačiú t.y. visuomenės pareiga, bet tai neturi būti daroma kol kas dar sveiko jaunimo sáskaita. Kaip kolonijos zonoje gyventi aplinkiniú gatviú gyventojams? Kokį pavyzdį prieš akis turės šiú gatviú jaunimas? Į kurį „socializacijos centrá” po šios paramos mergaitėms reabilituotis bus siunčiami mūsú vaikai bei anūkai? Kelio atgal nebebus… Brangūs Telšiečiai, nesiduokime durninami, nebūkime pasyvūs ir neleiskime iš savo ramaus – gimto miesto padaryti balaganá! Lietuvoje buvo daug įmoniú, gamyklú, kurios užmiesčiuose turėjo savo poilsio namus, vilas bei stovyklas. Šiuo metu daugelis šiú pastatú stovi apleisti ir užmiršti. Va tokiuose pastatuose ir te kuria „SOCIALIZACIJOS CENTRUS – DARBO IR POILSIO STOVYKLAS” paklydusiam Lietuvos jaunimui. Tai išsaugos žūstantį valstybinį turtá, apsaugos sveikájá visuomenės dalį, o DARBAS ir reikiama priežiūra padės „paklydusiems (-ioms)” tapti pilnaverčiais (-ėmis) LR piliečiais (-ėmis)!
Telšieti, gal dar nežinai, kad valdžia sprendžia klausimą dėl pagyvendinimo buvusioje Jaunimo mokyklos teritorijoje blogo elgesio šeimų (kalbama apie socialinių būstų steigimą) arba iš Vilniaus socializacijos centro atkeltų tokio pat elgesio mergaičių 12-18metų amžiaus. Jomis rūpintųsi ir prižiūrėtų 60 asmenų!!! Gyventų besikuriančiame privačių namų rajone šalia Saulėtekio pradinės mokyklos – darželio. Jie kalėjimą ir mokyklos teritoriją (!) aptvertų labai aukšta tvora. Tik dar neaišku, kaip valdžia apsaugotų šio miesto rajono gyventojus. Įsivaizduokite, kad gatvėse šalia tokios tvoros ramybės niekada nebus. Juk tai paauglių kalėjimas!!!
O jeigu čia atsiras 25 asocialių šeimų bendrabutis? Manau ne viena bendrabučio šeima jau ir dabar tokį „pyragą“ valgo: alkoholis, narkotikai, nuorūkos, šiukšlės, apspjaudyti laiptai, muštynės – apie saugumo jausmą nė nešnekama. Ir tai tik laiptinės gyventojų „džiaugsmas“!!! To miesto rajono gyventojams bus „dar geriau“, nes atkeltieji bus pavyzdys vienas kitam ir aplinkinių gyventojų vaikam. Gi vaikus gimdys ir tokius kaip jie patys augins. Jau ir dabar ne vienas toks paauglys miesto senukus apiplėšinėja – o čia dar ir galimybę į gaujas burtis turės. Niekas nepagauna, todėl ir auga nebaudžiami.
Atsakyk sau ar norėtum šalia tokių namų gyventi, ar tokių kaimynų linkėtum ir kitiems?
Ne paslaptis, kad dėl viso šito yra tokių kas tyli, bijodamas prarasti darbą, kitam – tai politika į kurią nenori veltis, trečiam – aš ten negyvenu ir negyvensiu, dar kitam – maniškiai užsienyje, o man pačiam kiek čia beliko gyventi… Dejuojame, kad čia bloga gyventi. Nejau sąmoningai užmirštame, kad kiekvienas esame pilietis, kurio didžiausia pareiga bendrai spręsti savo miesto reikalus.
Manau tikrai galime apsieiti be kalėjimo ir degradavusių šeimų privačių namų kvartale šalia mokyklos ir darželio, o jiems gali būti surastos tinkamos vietos gyvenimui ir įsikūrimui.