Socialiniame būste gyvenanti telšiškė Regina Končiuvienė, pasikvietusi žurnalistus, rodė ne tik renovacijos defektus, bet ir buto trūkumus. Moteris žėrė priekaištus socialinius būstus prižiūrinčiai Savivaldybės įmonei Telšių butų ūkiui.
Tačiau tuometinis Telšių butų ūkio direktorius Artūras Liauzginas atsakė, jog socialinio būsto nuomininkė reikalauja to, kas jai nepriklauso. Būsto nuoma yra simbolinė, o pagal sutartį kosmetinį remontą turinti daryti ji pati.
Giedra AKAVICKIENĖ
Vonia atrodo kaip po karo
R. Končiuvienė pasakojo gyvenanti Žemaitės g. 30 daugiabučiame name, dviejų kambarių bute. Už socialinio būsto nuomą moteris kiekvieną mėnesį pagal sutartį turi mokėti 12,45 euro. Tiesa, kelerius metus ji buvo įsiskolinusi Savivaldybei, tačiau dabar nėra skolinga nė cento.
Savivaldybės socialinio būsto perdavimo–priėmimo akte (2018-04-10) nurodoma, kad sienos, lubos, grindys, durys, sanitariniai mazgai patenkinamos būklės, langai – plastikiniai, šildymas, šaltas, karštas vanduo tiekiami centralizuotai.
Aktą pasirašiusi ir, taip išeina, sutikusi su būsto patenkinama būkle, nuomininkė rodė trūkumus: pelėsiai, išlūžusios grindys, po lango įstatymo neaptaisyti apvadai, elektros jungtukas kabo ore… O vonios kambarys atrodo tarsi po karo ar sprogimo.
„Telšių butų ūkio santechnikai kažkada tvarkė vonią, išrausė kaip kurmiai ir paliko“, – dejavo R. Končiuvienė, neturinti lėšų ir mananti, kad trūkumus turėtų pašalinti būsto nuomotojas – Telšių butų ūkis.
Prieš 11 metų pažadėjo sutvarkyti angokraščius
Apie buto trūkumus nuomininkė tikino ne kartą informavusi atsakingus Savivaldybės ir Telšių butų ūkio darbuotojus, tačiau pagalbos nesulaukusi. Tiesa, valdininkai, kaip sakė R. Končiuvienė, prieš daugiabučio renovaciją bandė ją įtikinti, kad išsipirktų socialinį butą.
„Iš kokių pinigų galiu nusipirkti butą ar mokėti už renovaciją, kai tegaunu šimtą su trupučiu eurų? Be to, jeigu nuspręsiu įsigyti butą, tuomet tikrai paieškočiau geresnės būklės“, – kalbėjo Regina.
Pagal socialinio būsto nuomos sutartį nuomininkė R. Končiuvienė įsipareigojo pati spręsti, ar daryti einamąjį remontą, o nuomotojas Savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis įsipareigojo savo lėšomis daryti socialinio būsto kapitalinį remontą.
Į žurnalistus pagalbos dėl prasto socialinio buto moteris kreipėsi ir anksčiau. 2007 m. liepos mėnesį „Telšių ŽINIOSE“ buvo rašyta, kad į butą per sienas pliaupia vanduo, o per supuvusį medinį langą siaučia vėjai.
Tąkart po socialinio būsto skaudulių paviešinimo senasis langas buvo pakeistas plastikiniu. Tačiau, kaip apgailestavo R. Končiuvienė, Telšių butų ūkio darbininkai, įstatę langą ir pažadėję tuoj pasirodyti ir sutvarkyti aplink langą likusias skyles, pradingo. Moteris jų laukia jau 11 metų…
Renovavus daugiabutį, nuomininkės gyvenimo kokybė bute nepagerėjo. Įstiklintame balkone moteris rodė dėmes, kurias po namo modernizavimo paliko pliaupiantis vanduo.
Nesulaukia Telšių butų ūkio elektrikų
Socialiniame būste daugelį metų gyvenanti, vaikus užauginusi, jau ir anūkų sulaukusi Regina stebėjosi valdininkų abejingumu.
„Jau kiek merų pasikeitė, žadėjusių padėti. Deja, ir toliau esu priversta gyventi pelijančiame, apgriuvusiame būste“, – nuoskaudas liejo telšiškė.
Socialinio būsto nuomininkė teigė ne tik pas valdininkus numynusi takus, bet ir begalę raštų prirašiusi. Tačiau padėtis nesikeičia.
Viename iš paskutinių atsakymų 2018-06-06 Telšių butų ūkio direktorius Artūras Liauzginas rašo, jog R. Končiuvienė 2018-04-10 pasirašė socialinio būsto nuomos sutartį, pagal kurią nuomininkas turi „savo lėšomis daryti einamąjį socialinio būsto remontą“. Taip pat priminė, jog nuomininkė 2018-04-10 pasirašė Savivaldybės socialinio būsto perdavimo–priėmimo aktą ir sutiko su esamomis sąlygomis ir nuomojamo buto būkle.
Rašte direktorius A. Liauzginas pažadėjo, kad dėl elektros instaliacijos artimiausiu laiku atvyks darbuotojai įvertinti situacijos, reikalui esant, atliks darbus.
Deja, kaip tvirtino gyventoja R. Končiuvienė, pažadai liko neištesėti. Nuo atsakymo praėjo daugiau kaip pusę metų, o joks darbuotojas taip ir nepasibeldė į jos duris, nepaskambino telefonu, kad susitartų dėl buto elektros instaliacijos apžiūros.
O R. Končiuvienės iniciatyva iškviestas Telšių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inspektorius dar 2016-06-15 buvo surašęs gyvenamojo būsto apžiūros aktą, kuriame rekomendavo sutvarkyti elektros instaliaciją.
Sutartį pasirašė atidžiai neskaičiusi
Telšių butų ūkio direktorius A. Liauzginas „Telšių ŽINIAS“ informavo, kad Žemaitės g. 30-ojo daugiabučio renovacijos problemos sprendžiamos. Pasirodo, namo modernizavimą administravo ne Telšių butų ūkis, o daugiabučio gyventojai su pirmininke savarankiškai.
Šiuo metu darbus vykdžiusi bendrovė yra pasiskelbusi bankrotą ir dėl jos kaltės atsiradusio broko netvarko. Pasak A. Liauzgino, Telšių butų ūkis gelbėja gyventojams, suprantama, už atskirą mokestį netrukus R. Končiuvienės balkonas bus sutvarkytas.
Tačiau dėl kitų remonto darbų socialiniame būste A. Liauzginas nesutiko. Jo teigimu, nuomininkė yra pasirašiusi sutartį ir buto remontas esąs jos pačios asmeninis reikalas. Dėl buto pelijimo A. Liauzginas įžvelgė pačios gyventojos kaltę. „Reikia vėdinti patalpas“, – teigė jis.
Telšių butų ūkio direktoriaus nuomone, ilgus metus Savivaldybei už buto nuomą buvusi skolinga moteris, grąžinusi skolas, ėmė reikalauti to, kas jai nepriklauso.
Pati R. Končiuvienė aiškino, jog sutartį pasirašiusi skubotai, atidžiai neperskaičiusi. Dabar moteris dėl neapdairumo gailisi, tačiau, kaip sakoma, šaukštai po pietų. Iš kitos pusės, jei būtų nepasirašiusi tos sutarties, vadinasi, būtų turėjusi išsikelti iš socialinio būsto. O eiti telšiškė neturi kur…
Kas tą „atskirą mokestį” sumokės uz tokių butų tvarkymus? Namo gyventojai, kurie gyvena ne socialiniuose butuose? Socialinio būsto nuomotojai tikrai nemoka. O tai yra ne bendro naudojimo patalpos.
Pirkome seną socialinį būstą „suremontuotą“. Tai po tokio remonto kuris buvo atliktas, dar tiek pat pinigų beveik reikėjo investuot, kad jame būtų galima gyventi. Tikrai nelabai rūpinasi atitinkamos įstaigos tokiais remontais arba pinigėliai ne į tas vietas subyra kur turėtų. Teko net grindis keisti, nesuprasi kas buvo joms padaryta. Gerai, kad radome kur reikiamas medžiagas nusipirkti, labai rekomendavo draugai rinktis juos tokiems dalykams. Tiesiog linoliaumą visur sudėjom arba kitaip pvc danga . Kaina jo maža, o viskas atrodė kaip pridera pabaigus remontuoti. Labai mūsų išlaidas sumažino toks sprendimas
Ir as nelabai suprantu. Zmogus gauna busta, o jo irengimu manau tikrai turi rupintis pats. Juk ir nuosavame bute ar name savivaldybe remonto neatlieka. Juk tokius daiktus, kurie tikrai pravers ne tik remonto metu, bet ir ateityje, kaip buitines kopecios https://www.bausa.lt/irankiai/kopecios-pastoliai/buitines-kopecios ypatingai turint sodo sklypeli, tikrai verta isigyti. O laikino naudojimo, issinuomoti tam laikui ar pasiskolinti is pazystamu, draugu, giminaiciu
Savivaldybe privalo zmogui duoti jau suremontuota tvarkinga tinkama zmogui gyventi busta, o ne taip kaip dabar daro , isnuomoja zmogui apsikta buta ir tikisi kad zmogus su savo mazom pajamom remontuos svetima turta priklausanti savivaldybems.
nu jo..skamba nekažką, man atrodo socialinis būstas turėtų būti duodamas tvarkingas.. tai jau faktas. nors iš kitos pusės, tai galima ir pasiremontuoti, jei jau nemokamai duoda
Ačiū, kad kalbate apie tai, kas svarbu.