![](https://tzinios.lt/wp-content/uploads/2021/09/MG_0624-kaimas-e1631855545251.jpg)
Telšių rajono ūkininkų sąjunga šiemet jau 27-ąjį kartą surengė „Metų ūkio“ rinkimus. Rugsėjo 8-ąją Žemaitės dramos teatre vyko šventė, kurios metu apdovanoti geriausių rezultatų pastaraisiais metais pasiekę ūkiai. Šiemet rinkimuose dėmesys buvo skiriamas šeimų ūkiams.
Monika GIRDVAINĖ
Prioritetas – šeimų ūkiai
Šiais metais „Metų ūkio“ konkursas kiek kitoks, nes buvo vertinami šeimų ūkiai, kuriuose iš kartos į kartą darbuojasi tėvai, vaikai, anūkai. „Metų ūkio 2021“ konkursui kiekviena rajono seniūnija pateikė savo kandidatus. Ūkius vertino komisija, kurią sudarė Telšių rajono ūkininkų sąjungos (TRŪS) pirmininkė Zita Dargienė, Telšių rajono savivaldybės vicemeras Mantas Serva, kredito unijos „Germanto lobis“ valdybos pirmininkas Vytautas Barsteiga, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių rajono biuro vadovė Rima Skiotienė, Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė, praėjusių metų ūkio pirmosios vietos laimėtojas Remigijus Gailis bei Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Telšių rajone Edita Šerlinskienė.
„Metų ūkio“ tikslas – išrinkti geriausius pastarųjų metų ūkius bei paskatinti kitus ūkininkus imtis pažangaus ūkininkavimo, siekti efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros.
Komisijos narių teigimu, dauguma šiųmetinių „Metų ūkio“ konkurso dalyvių buvo verti prizinių vietų. Ūkiai sėkmingai dirba, dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros priemonėse, vykdo ekologinį ūkininkavimą, diegia modernią techniką.
Sveikinimo žodis
Šventės dalyvius pasveikino Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius, Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Vytautas Buivydas, generalinis šventės rėmėjas, Kredito unijos „Germanto lobis” valdybos pirmininkas Vytautas Barsteiga ir kiti svečiai.
„Ši šventė – tai puiki galimybė pagerbti tuos žmones, kurie dirba. Telšiškiai – darbštūs, stiprūs ir verslūs ūkininkai, perėmę tradicijas iš savo tėvų, bočių ir sėkmingai vystantys verslą. Mūsų kraštas kalvotas, tačiau rezultatai yra puikūs, nes žemę čia dirba išmintingi žmonės. Noriu palinkėti, kad nelaimės ir koronavirusas aplenktų, kad kiekviename ūkyje ir šeimoje būtų daugiau supratimo ir džiaugsmo“, – sveikinimo žodį tarė TRŪS pirmininkė Zita Dargienė.
Geriausias – Akučkų šeimų ūkis
Komisijos sprendimu, šiais metais geriausiu metų ūkiu pripažintas Akučkų šeimos ūkis, veiklą vykdantis Tryškių seniūnijoje. Jiems suteikta nominacija už optimizmą ir spartų ūkio proveržį. Andriaus Akučkos tėvai ūkininkauti pradėjo 1986 m. Pagal Valstiečių įstatymą jie atsikėlė žemę į dabartinę vietą ir tuomet turėjo apie 50 ha nuosavos žemės. Ūkininkai plėtėsi ir vienu metu valdė apie 250 ha žemės. Sūnus Andrius visada padėdavo tėvams. Bandė auginti bulves, kopūstus, bet sunkiai sekėsi dėl atsiskaitymo už produkciją. Teko sumažinti ūkį iki 50 ha nuosavos žemės. Vienu metu ūkis buvo visiškai sunaikintas, daug kas išparduota, liko tik sandėliai. 2001-aisiais A. Akučka išvyko dirbti į Šiaulius, įkūrė langų gamybos įmonę ir plėtojo verslą. Tačiau noras ūkininkauti nedingo. Nuo 2010 m. A. ir R. Akučkos ūkininkauja savarankiškai. Ūkio pradžia buvo vėl tie patys 50 ha. Ūkininkai pirko techniką, plėtė ūkį ir per pastaruosius penkerius metus jų dirbamos žemės plotai nuo 83 ha padidėjo iki 213 ha. Bendras Andriaus su žmona Rasa, tėvų, brolio žemės plotas siekia 260 ha.
Antroji vieta atiteko Šerlinskams
Luokės seniūnijoje ūkininkaujančių Šerlinskų šeimos ūkiui atiteko antroji vieta ir nominacija už stabiliai tvarkomos sodybos erdvę ir draugišką požiūrį į gamtą. Tėvų ir dviejų sūnų ūkiuose bendrai dirbama apie 300 ha žemės, auginami 223 galvijai, iš kurių 74 melžiamos karvės. Plačiau apie ūkio kūrimą: Jadzės Šerlinskienės tėvas 1991m. pagal Valstiečių ūkio įstatymą įsigijo 14 ha žemės. Kadangi tėvai buvo senyvo amžiaus, Jadzės šeima nutarė bendrai ūkininkauti. Tada laikė 9 melžiamas karves, iš tėvų ūkis perregistruotas Jadzės vardu. Ūkis plėtėsi. Dabar jame laikomi 78 galvijai, tarp kurių yra 40 melžiamų karvių, deklaruojama 97 ha žemės
Sūnus Rimantas savo ūkį įkūrė 2004 m. Pradėjo nuo 5 karvių ir 40 ha žemės. Dabartiniu metu augina 52 galvijus ir deklaruoja 136 ha žemės.
Sūnus Aurelijus savo ūkį įkūrė 2009 m., augino 5 karves ir deklaravo 40 ha žemės. Dabar augina 93 galvijus, iš kurių yra 34 melžiamos karvės. Deklaruoja 64 ha žemės.
Tulčių šeimos ūkiui – trečia vieta
Varnių seniūnijoje ūkininkaujančiai Tulčių šeimai atiteko trečioji vieta. Jiems skirta nominacija už tęsiamas šeimos ūkininkavimo tradicijas, jaunatvišką optimizmą, originalias ūkininkavimo idėjas bei tvirtą įsitikinimą, kad eina teisingu keliu.
Ūkio įkūrėjas Raimondas Tulčius ūkininkauja nuo 2007 metų, sūnus Vaidotas savo ūkį įkūrė 2015 m., o sūnus Gediminas – 2020 metais. Tulčiai dirba apie 550 ha žemės, iš kurių 200 ha yra nuosavos, o 350 ha nuomojama. Tulčių ūkyje laikomi 465 galvijai, tarp kurių yra 165 melžiamos karvės, 300 prieauglio. Ūkininkai kasmet sėja apie 50 ha rapsų, 150 ha – žieminių javų, 70 ha – vasarinių javų, 70 ha – kukurūzų. 200 ha skiriama pievoms ir ganykloms.
Apdovanojimai visiems dalyviams
„Metų ūkio“ prizininkams įteikti padėkos raštai, įvairios dovanos. Taip pat pagerbti ir kiti konkurse dalyvavę šeimų ūkiai.
Žarėnų seniūnijoje įsikūrusiam Jančauskių-Gaurylių šeimos ūkiui įteiktas apdovanojimas už idealiai tvarkomus kelių kartų ūkius. Raimundo ir Ritos Jančauskių mišrus ūkis įregistruotas 1994 m. Pradžia buvo nuo 8 melžiamų karvių ir 10 ha žemės. Pradėta pirkti, nuomotis žemė, plėstasi, pirkta technika, naudotasi ES paramomis. Šiuo metu ūkininkai turi apie 120 galvijų, iš jų 62 melžiamos karvės. Dirbama iki 200 ha nuosavos ir nuomojamos žemės.
Dukros Giedrės Jančauskytės-Gaurylienės mėsininkystės ūkis įregistruotas 2015 m., turint 15 mėsinių galvijų ir dirbant 46 ha nuosavos ir nuomojamos žemės. Po Giedrės pasinaudotų dvejų ES paramų atnaujinta ūkių technika, skirta dirbti žemę ir ruošti pašarus. Šiuo metu jos ūkyje auginami 24 mėsiniai galvijai.
Viešvėnų seniūnijoje gyvenanti Venckų šeima ūkininkauja daugiau kaip 30 metų, dirba apie 600 ha žemės, iš kurių 350 ha nuosava. Ūkis mišrus – laikoma apie 110 galvijų, iš kurių yra 75 melžiamos karvės. Tai išskirtinis ūkis, kuriame darbuojasi seneliai Irena ir Stasys Venckai (Irenai – 78 metai, Stasiui – 85 metai) ir anūkas Paulius Venckus. Irena yra vikri, kad ir aštuntą dešimtį skaičiuoja, bet ūkio neapleidžia: tiek ryte, tiek vakare skuba pas žalmargių. O ir pasiekti rezultatai džiugina – ne tik pieno kokybe, bet ir kiekybe.
Ūkininkai prisimena, kad pradžia nebuvo lengva. Pradėta nuo 3 karvių, po truputį ūkis plėtėsi ir vienu metu buvo pasiekęs net iki 110 melžiamų karvių.
Venckų šeimai įteiktas apdovanojimas už ilgametį triūsą, sėkmingą ūkinę veiklą kelių kartų šeimos ūkyje bei inovacijų ir technologijų diegimą.
Ryškėnų seniūnijoje esantis Žiogų-Vaičiulių šeimos ūkis taip pat gyvuoja jau daugiau kaip 30 metų. Dirbama apie 150 ha, nuosavos žemės – 70 ha. Ūkis mišrus, laikomi 94 pieniniai galvijai, iš kurių yra 50 melžiamų karvių. Šeima pagerbta už idėjos turėjimą ir jos įgyvendinimo siekį.
Serapinų-Vasiliauskų šeimos ūkiui, įsikūrusiam Gadūnavo seniūnijoje, skirta nominacija už pasirinkimą ir ryžtą kurtis bei dirbti kaime, už netradicinės žemės ūkio šakos vystymą.
Tėvai Danutė ir Zigmantas pradėjo ūkininkauti nuo 1992 metų, turėdami vos 4 karves ir 3 ha žemės.
Sūnus Vaidotas ūkį įkūrė 2015 m., o dukra Simona – 2016 metais. Šiuo metu šeimos ūkyje dirbama apie 125 ha žemės, iš kurios 50 ha nuosava. Laikoma apie 110 galvijų, tarp kurių yra 40 melžiamų karvių. Ūkis išskirtinis tuo, kad jame yra auginamos šinšilos. Turima apie 700 šių gyvūnų.
Nevarėnuose esantis Gofmanų-Brasų šeimos ūkis dirba apie 230 ha žemės. Ūkyje laikoma apie 210 prieauglio ir 70 melžiamų karvių. Ūkis įkurtas prieš 30 metų. Kartu su mama R. Gofmaniene ūkininkauja dukra Inesa bei sūnus Airas. Šeimai įteikta nominacija už entuziazmą ir kūrybiškumą plėtojant įvairiapusišką ūkį.
Degaičių seniūnijoje gyvenanti Dalios ir Kęstučio Kasparavičių šeima ūkininkauja nuo 1992 m. Dirbama apie 150 ha žemės, laikoma apie 160 galvijų, tarp kurių yra 60 melžiamų karvių. Kartu ūkininkauja du sūnus: Mantvydas ir Valdas. Jie prieš penkerius metus įkūrė mišrius ūkius. Kiekvienas ūkis – išskirtinis, o šis nustebino tuo, kad daugiau karvyčių laikoma lentynoje negu fermoje. Tai Dalios kolekcija, kurioje yra apie 100 suvenyrinių karvyčių.
Kęstutis be ūkininkavimo nemažai laiko skiria sportinei veiklai. Jis daugkartinis Europos ir Lietuvos svarsčių kilnojimo čempionas, Degaičių sporto klubo prezidentas.
Šeimai įteikta nominacija už sugebėjimą derinti ūkininkavimą ir kitas sportines veiklas.
Šventėje pasirodė „Vėlungos“ šokėjai (vadovė Daina Butkienė), o po apdovanojimų renginio dalyviai žiūrėjo spektaklį „Spalvotų guzikėlių rožančius“ (režisierė Laimutė Pocevičienė).
šaunu, sveikinimai